'Ārstam vienmēr ir plāns B'. Pirmoreiz Baltijā izmantota tehnoloģija vēža pacientei Ventspilī
Foto: Publicitātes foto
Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centra vadītāja, mugurkaulāja ķirurga Jāņa Osīša vadībā gada nogalē onkoloģiskai pacientei veikta operācija, kuras laikā audzēja bojātā mugurkaulāja stiprināšanai izmantots oglekļa šķiedru implants. Tehnoloģija Baltijā līdz šim nav pielietota, turklāt pacientes gadījumā tieši šāda tipa implanta ievietošana bija izšķiroša, lai turpmākajā ārstēšana būtu iespējams izmantot staru terapiju. Šī nav pirmā reize, kad dr. Osītis cīnījies par šīs pacientes veselību.

Pirmā operācija pacientei veikta jau 2015. gadā – Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, vēstī Linda Rudzroga, SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" Sabiedrisko attiecību vadītāja. Paciente vērsās ar sūdzībām par sāpēm krustos, un magnētiskās rezonanses izmeklējums uzrādīja veidojumu. Nereti šādos gadījumos, kad biopsijā apstiprinās, ka veidojums ir bīstams, tiek veikta traumatiska, augsta riska operācija, izņemot visu krusta kaulu kopā ar nerviem, asinsvadiem. Pārrunājot ar pacienti, tika nolemts saglabāt krusta kaulu un iespēju robežās izņemt audzēju un veikt staru terapiju. Jāatzīmē, ka ārsta Osīša praksē jau bija veiksmīga pieredze tieši šāda tipa audzēja izņemšanā.

Diemžēl 2017. gadā veidojums bija atgriezies, turklāt no aizmugures to izņemt vairs nebija iespējams. Operācijai tika piesaistīts arī profesionāls vēdera ķirurgs Andrejs Brikuns, kurš palīdzēja piekļūt veidojuma skartajai vietai un izņemt to. Pēc šī recidīva bija redzams, ka klasiskā staru terapija nedod pietiekamu efektu. Osītis turpināja meklēt iespējamos risinājumus. Zinātniskie dati un literatūra norādīja uz iespēju ar veidojumu cīnīties, izmantojot protonu starojumu – tas ir daļiņu starojums, kam nepieciešams daļiņu paātrinātājs. Baltijā šādas iespējas nav, tomēr šī terapija pieejama Vācijā. Ja ārstēšanā nepieciešams izmantot tehnoloģiju, kas konkrētajā valstī nav pieejama, bet citā Eiropas Savienības valstī tiek piedāvāta, tad tās veikšana jānodrošina par valsts budžeta līdzekļiem. Neraugoties uz šķēršļiem, tomēr tika panākta valsts apmaksāta protonu staru terapija Vācijā, un tā bija veiksmīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!