Reiz demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais, bet varu šajā pašā ceļā vairs neatdodošais autoritārais līderis "asambleju" sapulcinājis politisku reformu pārrunāšanai.
Lukašenko pats paziņojis, ka šāds viņa sapulcināts formējums varētu pārrunāt konstitucionālas reformas. Savukārt viņam pietuvinātas personas likušas manīt, ka šis veidojums varētu lemt arī par politisko ieslodzīto amnestiju. Vairums "tautas asamblejas" dalībnieku ir reģionālo pārvalžu deputāti un amatpersonas un kritiķi norāda, ka no režīma lojālistiem pārmaiņas gaidīt ir lieki.
Opozīcijas redzamākie pārstāvji, no kuriem daudzi atrodas ieslodzījumā, uz "asambleju" nav aicināti un to dēvē par izrādi un šovu. Divas dienas notiekošais pasākums, ar kura palīdzību Lukašeno vēlas leģitimizēt savu turēšanos pie varas, visticamāk, uzjundīs jaunu protestu vilni.
Protesti, kuri valstī notiek kopš pērnā augusta, regulāri turpinās, taču kļuvuši mazskaitlīgāki gan varas iestāžu izvērstās vardarbības, gan entuziasma apsīkuma, gan aukstā laika dēļ.
Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.
ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.
Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.
Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks". Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.
Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītajām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.