Pilnmēness un cilvēks – kā tad ir patiesībā?
Foto: AP/Scanpix/LETA

Sabiedrībā un sociālajos tīklos nereti var dzirdēt pieredzes stāstus par pilnmēness ietekmi uz cilvēka uzvedību. Visbiežāk šie pieredzes stāsti nāk no cilvēkiem, kas strādā apkalpošanas sfērā, zvanu centros un medicīnā. 1995. gadā 43% aptaujāto cilvēku ticēja, ka mēness fāzes izmaina cilvēku uzvedību, kā arī no aptaujātajiem medicīnas profesiju pārstāvjiem 81% piekrita apgalvojumam, ka pilnmēness izmaina cilvēku uzvedību.

Kā tad ir? Vai tiešām mēness fāzes mūs ietekmē un vai tad, kad ir pilnmēness, cilvēki izturas "trakāk" un uzvedība saasinās? Jau pagājušajā gadsimtā vidū bieži tika pieminēts, ka mēness ietekmē cilvēkus, ko vairākkārt apstrīdēja gan psihologi, gan arī citu zinātnes nozaru eksperti.

1985. gada metaanalīzes rakstā tika apskatīti 37 pētījumi par mēness un dažādu uzvedību saistību. Tostarp par saņemto zvanu skaitu zvanu centros, kriminālpārkāpumu biežumu, slepkavību biežumu, psihiatriskajā slimnīcā uzņemto cilvēku skaitu, psihiatriska rakstura uzvedību biežumu, kā arī pašnāvību un paškaitējošu uzvedību biežumu. Rakstā tika analizēta kopējā pilnmēness efekta ietekme uz iepriekš minēto uzvedību. Galvenie secinājumi bija, ja ārā ir pilnmēness, tas izskaidro mazāk nekā 1% no patoloģiskas uzvedības. Tika minēti trīs kritēriji, kurus šī pilnmēness hipotēze nespēj piepildīt:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!