Ko darīt, ja galīgi nesanāk iemigt – padomu sniedz neirozinātnieces
Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI
Tu jau pusstundu grozies te uz vieniem, te uz otriem sāniem. Skaiti no 1000 līdz 1 vai domā par tukšu pludmali, kur vienīgās skaņas ir klusi vilnīšu šļaksti liedagā. Bet, jo ilgāk nesanāk iemigt, jo grūtāk ir turpināt šādi "meditēt" un cerēt uz brīnumu – pavisam drīz vien prātu pārņem aizkaitinājums un bažas. Rīt darbā svarīga sapulce, bet līdz modinātāja zvanam atlikušas vien 5 stundas. Nē, nu jau tikai 4 stundas un 55 minūtes! Par laimi neirozinātniekiem ir daži noderīgi padomi, kas situāciju var glābt.

Par to bieži runāts un rakstīts, bet nekaitēs atgādināt, ka prāts tā vienkārši kā gaismas slēdzis nevar acumirklī pārslēgties no dienas aktivitāšu režīma uz miega režīmu. Ja vien cilvēks nav tiešām pārguris, negulējis diennakti un uz spēka izsīkuma robežas, parasti vajadzīgs kāds laiks, lai iemigtu. "Ir ļoti reti tādi gadījumi, ka cilvēki var no aktīva nomoda stāvokļa acumirklī aizmigt," populārzinātniskajam žurnālam "Scientific American" apstiprina Oregonas Veselības un zinātņu universitātes miega medicīnas speciāliste Kima Hačinsona.

Eksperti iesaka naktsmieram gatavoties – stundās pirms gulētiešanas vairs nenodarboties ar tādām aktivitātēm, kas prasa lielu fizisko piepūli. Ieteicams samazināt apgaismojuma intensitāti. Labāki būs siltie toņi, bet mazāk ieteicams tieši pirms gulētiešanas skatīties "zilajos ekrānos" – viedtālrunī, datorā, televizorā. Labāk palasīt kādu grāmatu. Tāpat tieši pirms nav ieteicams lietot stimulantus – kafiju, enerģijas dzērienus utt. Par ieteicamiem rituāliem pirms miega vairāk vari lasīt "Cālis.lv" rakstos:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!