Kas ir miega-nomoda režīms un kad to vislabāk veidot
Ir svarīgi mazuli pieradināt pie miega režīma. Tomēr nemēģini šo īpašo režīmu veidot pirmajās sešās astoņās dzīves nedēļās. Šajā posmā bērns diennaktī kopumā spēj palikt nomodā tikai dažas stundas.
Kas bērnam ir jāiemācās:
- Atšķirība starp dienu un nakti;
- Pārregulēt savu iekšējo pulksteni: grūtniecības laikā topošās mammas fiziskās aktivitātes dienas laikā ieaijāja bērniņu saldā miegā, savukārt vakarā, kad viņa devās pie miera, šūpošanās mitējās, bet mazulis kļuva fiziski aktīvāks, tādējādi viņš ir nācis pasaulē ar pilnīgi pretēju iekšējo pulksteni, nekās tas būtu nepieciešams.
Kad būs pagājušas astoņas nedēļas, jāievieš miega režīms. Iespējams, tas nebūs vienkārši, taču pūliņi būs tā vērti. Tu ar partneri varēsi vairāk atpūsties, bet bērniņš mācīsies, kā vakarā nomierināties un iemigt.
Nākotnē tas atmaksāsies ar uzviju. Neils iesaka ap divu nedēļu vecumu sāk mācīt atšķirību starp nakti un dienu, četru sešu nedēļu vecumā – ieviest barošanas režīmu, bet astoņu nedēļu vecumā – ieviest miega-nomoda režīmu.
Zelta likumi miega-nomoda režīma ieviešanai
Miega režīma pamatā ir paredzamības nodrošināšana: darbības, kas katru dienu notiek noteiktā laikā. Viena no šīm aktivitātēm drīz kļūs par bērna miega rituālu.
Mācām atšķirt dienu un nakti
- Veido dienu aktīvāku;
- Gādā, lai dienas laikā mājā ir gaišs;
- Padari vakaru mierīgāku un klusinātāku.
Tu nedrīksti:
- Diendusas laikā mājās staigāt uz pirkstgaliem un darboties klusi kā pelīte. Bērns dienā jāpakļauj regulārām mājas skaņām: tālrunis, sarunas, smiekli, radio, TV, ūdens nolaišana tualetē u.t.t..
- Pēc pirmajām 6-8 nedēļām ļaut bērnam gulēt diendusu, ja ir pienācis laiks ēšanai. Maigi pamodini viņu.
- Naktī izmantot "lielo gaismu". Samazini apgaismojuma spilgtumu vai izmanto naktslampu.
Radi vakara rituālus
Pēc darbīgas dienas un rāma vakara sagatavo bērnu naktsmieram. Neaizmirsti, ka miega-nomoda režīms nav piemērots bērniem, kuri ir jaunāki par sešām nedēļām. Gādā, lai mazulis būtu saņēmis vakara higiēnas procedūru un justos ērti, un lai viņam būtu uzvilktas tīras autiņbiksītes.
Iedod bērnam dienas pēdējo maltīti.
Miega-nomoda režīma iedibināšanas tehnika
Ir daudz dažādu tehniku, ar kuru palīdzību var piedabūt bērnu gulēt. Neils piedāvā savu metodi, ko viņš apraksta savā grāmatā "Komandiertētis: pamatapmācība. Elites klases tētis. Izcila bērna aprūpe". Viņam šī metode šķitusi visnoderīgākā, lai gan Neils arī norāda, ka nepastāv simtprocentīgi drošas metodes, kura iemidzinās bērnu. Tev jāatrod sava, kas derēs tieši tavam mazulim.
- Noguldi mazuli šūpulītī vai guļamgrozā, kad viņš ir noguris, bet joprojām nomodā. Iemācīšanās aizmigt pašam ir svarīgs solis pretī netraucētam nakts miegam gan bērnam, gan vecākiem.
- Pārliecinies, ka bērnam ir ērti, tad noskūpsti viņu un izej no istabas.
- Ja bērns sāk raudāt (un tā droši vien arī notiks), esi gatavs ļaut viņam raudāt – iesākumā ne ilgāk par piecām minūtēm.
- Ja ir pagājušas piecas minūtes, bet viņš turpina raudāt, atgriezies istabā un pārbaudi mazuli. Maigi palūko, vai autiņbiksītes ir sausas un bērnam ir ērti. Mazulim nevajadzētu būt izsalkušam, ja viņš nesen ir pabarots. Darbojies klusumā (ievērojot klusuma režīmu). Ja sadusmosies un būsi aizkaitināts, tu tikai satrauksi mazo.
- Atkārto 2.-4. soli, vairāku dienu laikā pakāpeniski paildzinot raudāšanas laiku, līdz bērns iemieg.
- Nekad neļauj bērnam raudāt ilgāk par 20 minūtēm.
Neils atzīstas, kad tad, kad pirmo reizi ļāvis savam bērnam raudāt 20 minūtes, tās viņam šķitušas garākās 20 minūtes viņa mūža laikā, taču raudāšana ir vienīgais veids, kā bērns spēj ar vecākiem sazināties. "Viņš ne vienmēr raud stresa dēļ. Iespējams, bērns sūdzas, ka nav gatavs doties pie miera, ka vienkārši vēlas tavu uzmanību vai arī ka dzīvē nav taisnības. Vēlāk, kad nu jau paaudzies bērniņš spēs izteikt šīs sūdzības vārdos, tu ar mīlestību atcerēsies šo neverbālo laiku," ir pārliecināts Neils.
Ir normāli, ja:
- bērnam ir grūti iekārtoties un viņš raud;
- paiet ilgs laiks, līdz mazulis iemieg, – viņš apgūst pilnīgi jaunas iemaņas;
- bērnam sajūk miega-nomoda režīms (nav nekas neparasts, ja naktī mazulis pamostas, lai gan bija sācis gulēt visu nakti bez pamošanās).
Nav normāli, ja:
- Bērnam ir izsitumi vai temperatūra. Ja šaubies, meklē ārsta palīdzību;
- Bērnu moka stiprs, neizskaidrojams nemiers (raudāšana un neapmierinātība) un/vai skaļa raudāšana, kas turpinās stundām ilgi, sevišķi pēc ēšanas vai vakaros. Šādā gadījumā bērnu, visticamāk, moka kolikas. Tādā gadījumā sagatavojies ilgstošai bērna mierināšanai: šūpošanai, atraudziņas gaidīšanai, masāžai u.t.t. Par kolikām plašāk lasi rakstā šeit, kur ieteikumus sniedz pediatrs Egils Zālītis.
Ja bērns naktī mostas
Aprūpējot bērnu naktī, atceries, ka šis nav saviesīgs pasākums. Kas būtu jādara? Darbojies klusi, līdz minimumam samazinot runāšanu, esi maigs, mierīgs un kluss, veikls un prasmīgs, lai tu un bērns pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties gultās. Tu nedrīksti ieslēgt "lielo gaismu" un satraukt bērnu. Visticamāk, bērns mostas, lai paēstu, bet noteikti izmanto iespēju pārbaudīt autiņbiksītes, vai mazulim ir ērti un vai viņu nav pamodinājis kāds troksnis vai gaisma.
Neils atgādina, ka tavām acīm būs nepieciešamas aptuveni 30 minūtes, lai aprastu ar tumsu un "ieslēgtos nakts redzes režīms", tāpēc būtu lieliski, ja bērna istabā sagatavosi naktslampiņu. Neslēdz "lielo gaismu", jo tā izbiedēs un satrauks mazuli.
Iespējams, tev vajadzēs vairākas reizes naktī doties apraudzīt mazo. Līdz brīdim, kad bērns iemācīsies nogulēt vairākas stundas bez pamošanās, tev nāksies apgūt spēcinoša miega mākslu: tver iespēju nosnausties, kad vien to vari – dienā un naktī. Ja neesi aizņemts ar bērna pieskatīšanu, tavai prioritātei jābūt gulēšanai. Tu jutīsies možāks un daudz labāk spēsi tikt galā ar mazuļa audzināšanas izaicinājumiem.
Diendusu režīms un miega traucējumi
Kad miega-nomoda režīms būs ieviest, bērnam tikt un tā vajadzēs gulēt diendusu. Kas būtu jādara? Prātīgi izplāno miega stratēģiju un pēc iespējas vairāk ievēro mazuļa dabisko miega ritmu. Noteiktos dienas laikos viņam miegs nāks pats no sevis, tomēr neļauj bērnam gulēt pārāk ilgi. Jaundzimušos, kuri ir vecāki par sešām astoņām nedēļām, maigi jāuzmodina, ja ir pienācis laiks paēst. Organizē dienas aktivitātes, rēķinoties ar bērna diendusas laiku (piemēram, kopīgu rotaļāšanos ar citiem bērniem noteikti nevajadzētu ieplānot tieši pirms diendusas).
Tu nedrīksti bērnam ļaut gulēt pārāk vēlu vakarā, jo tas negatīvi ietekmēs nakts miegu. Diendusas rituālam jālīdzinās naktsmiera rituālam (tikai nav iepriekš jābūt nomierinošām nodarbēm). Tev vajadzēs:
- Pārliecināties, ka bērns nav izsalcis;
- Pārbaudīt, vai mazuļa autiņbiksītes ir tīras;
- Likt bērnu gulēt, kad viņš ir noguris, bet vēl nomodā.
Neila padoms: "Ja bērns aizmieg, kamēr viņš atrodas autokrēsliņā vai ratiņos, atgriežoties mājās, vienmēr izņem mazuli no viņa transportlīdzekļa un noguldi gultiņā. Bērnam ir kaitīgi pārāk daudz laika pavadīt autokrēsliņā vai ratos. Ilgstoša atrašanās daļēji vertikālā stāvoklī var pārslogot mugurkaulu, kurš vēl attīstās un nobriest."
Kā atpazīt miedziņu
Dažiem mazuļiem dienā nepieciešams gulēt daudz, bet citiem – mazāk. Iemācies atšifrēt bērna miega signālus.
- Žāvāšanās un/vai acu berzēšana;
- Intereses zudums par aktivitātēm un par tevi vai citiem pieaugušajiem;
- Nemiers un satraukums;
- Raudāšana (novēloti pamanīts signāls).
Miega traucējumi
- Nenovērtē par zemu miega traucējumu negatīvo ietekmi. Ja pamani, ka miega trūkums tevi vai partneri padara aizkaitināmu, īgnu vai dusmīgu, rīkojies nevilcinoties.
- Dalies pārdzīvojumos un pieredzē ar citiem vecākiem. Mums katram ir savi cīņu stāsti, turklāt tu vairs nejutīsies kā vienīgais neveiksminieks.
- Ja nespēj ar partneri sadalīt rūpes par bērnu vienlīdzīgi, lūdz talkā radiniekus pieskatīt mazuli, lai pats vari izgulēties.
- Ja esi viens ar bērnu un jūties satraukts un dusmīgs, noliec viņu drošā vietā, piemēram, bērna gultiņā un atvēli sev 10 minūšu pauzi, lai nomierinātos.
- Paņem pārtraukumu – noskalo seju ar aukstu ūdeni, elpo mierīgi, uzliec savu iemīļoto mūziku.
Raksta tapšanā izmantota Neila Sinklēra grāmata "Komandiertētis" (izd. Zvaigzne ABC). Neils ir trīs bērnu tēvs un izbijis armijas komandieris.