Ko mēs par sevi vēstām pasaulei, ja stāvam sakņupuši – ar noapaļotu muguru, nolaistu galvu, sakrustotām kājām un rokām? Visdrīzāk to, ka mums trūkst pārliecības, mēs jūtamies nedroši vai pat bailīgi. Bet ko mēs vēstām, ja iztaisnojamies, paceļam galvu un stāvam gluži kā tautas deju vai baleta dejotāji? Tieši tā – drosmi, pārliecību un spēku. Izrādās, lai justos pārliecinoši un labi, mūsu stājai ir daudz lielāka nozīme, nekā mēs līdz šim bijām domājuši.
Droši vien savu paziņu lokā esi sastapis divus pilnīgi atšķirīgus stājas "paraugus". Man ir paziņa, kuras stāju varētu salīdzināt ar slotas kātu (es, protams, atvainojos) – pilnībā taisna mugura un galva, kas, šķiet, debesīs zīmē mākoņus. Savukārt blakus šai sievietei ir viņas dzīvesbiedrs, kura stāja ir pilnībā pretēja – sakņupis, ielaidies ceļos, gluži kā nobijies ezītis. Kāpēc tik lielas atšķirības pozā? Vai stāja ir mūsu personības "vizītkarte"? To tad šajā rakstā arī aplūkosim!
Zinātniskie pētījumi apliecina – stāja var ievērojami ietekmēt mūsu emocionālo stāvokli, tomēr bieži vien tā tiek ignorēta diskusijās par garīgo veselību. Pētījums, kas publicēts žurnālā "Health Psychology", atklāja, ka dalībniekiem ar iztaisnotu muguru bija augstāks pašvērtējums un labāks garastāvoklis salīdzinājumā ar tiem, kas bija sarāvušies čokuriņā. Tātad tas, kā mēs stāvam vai sēžam, ir cieši saistīts ar to, kā jūtamies iekšēji – gan fiziski, gan emocionāli!
Par šo tēmu runājām ar klīnisko un veselības psiholoģi Jevgēniju Jansoni, kā arī veselības sporta speciālisti Natalju Aņikejevu. Natalja sniedz arī ieteikumus un piedāvā vingrojumus, kas var palīdzēt uzlabot ķermeņa stāju ikdienas dzīvē.
"Sākšu ar pievēršanos kādam ļoti senam pētījumam, kur pētnieku grupa izpētīja gaitas saistību ar depresiju. Tika atklāts, ka depresīviem pacientiem ir raksturīga specifiska gaita – galva noliekta uz leju un izteikti lēnas kustības. Kas secināms? Tas, ka mūsu emocionālais stāvoklis tieši izpaužas arī mūsu ķermenī. Psiholoģijā gan biežāk runājam par ķermeniskajām izpausmēm kopumā, kas ietver stāju, arī gaitu, žestikulāciju, mīmiku, roku un galvas kustības," saka psiholoģe Jevgēnija Jansone.
Kādi ir pareizas stājas parametri?
Bez šaubām, stāja ir ļoti individuāla katram cilvēkam, jo tā atspoguļo, kā ķermenis pielāgojas un mijiedarbojas dažādās situācijās. Tomēr, protams, pastāv "pareizas" un "nepareizas" stājas parametri.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv