Pamošanās nakts vidū nav nekas neparasts. Aptuveni trešdaļa populācijas saskaras ar šādu problēmu. Daudzi cilvēki piedzīvo miega pārtraukumu vienu, divas reizes naktī – lai aizietu uz vannasistabu vai pārkārtotu spilvenu sev ērtākā pozīcijā. Tikmēr citi pamostas no gana jaukas dusas un miegs vairs nav nevienā acī. Taču pulkstenis rāda tikai trīs naktī – viens no bezmiega slimnieku eksistences postiem.
Ja šādas situācijas patiesi gadās bieži, pat regulāri, iemesli ir jāmeklē, norāda portālā "Psychology Today". Turpinājumā daži no tiem, un arī stratēģijas, lai problēmu labotu. Taču, ja galu galā saproti, ka nelīdz it nekas, vērsies pie ārsta, kas specializējies bezmiega un citu miega problēmu diagnosticēšanā un ārstēšanā.
Vecums
Jā, izrādās, ka novecojot iespēja, ka miegā pamodīsimies, palielinās. Taču tas nav iemesls panikai, vienkārši kaut kas, par ko ikdienā jāaizdomājas. Stratēģija, lai relaksētu ķermeni (pakāpeniska muskuļu relaksācija, viegla stiepšanās, meditācija) un mazstimulējošas darbības, piemēram, lasīšana (izmantojot taustāmu grāmatu vai žurnālu), var palīdzēt aizpildīt laiku, kad esi pamodies, un novērst pārlieku stresu par to, ka nespēj aizmigt atkārtoti.
Cukura līmenis asinīs
Hipoglikēmijas vai hiperglikēmijas stāvoklis nakts laikā ir saistīts ar sliktāku miega kvalitāti. Ja kāda no šīm kaitēm ir ģimenes anamnēzē vai tev ir diagnosticēts cukura diabēts, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu par to, ko darīt un lietot uzturā pirms gulētiešanas, lai nodrošinātu stabilu glikozes līmeni visu nakti. Kādā pētījumā, piemēram, izpētīts, ka neliela zemesriekstu, cita veida riekstu vai riekstu sviesta porcija pirms miega var palīdzēt uzturēt vienmērīgāku cukura līmeni asinīs visa vakara garumā.
Alkohols
Alkohols miegam traucē, tas padara to sadrumstalotāku, tādējādi laupot REM miega ciklus, kas ir būtiski nepieciešami emocionālajai labsajūtai un atmiņas nostiprināšanai. Ja nu tomēr ir svētki un gribas iedzert kādu no grādīgajiem dzērieniem, vēlams alkohola patērēšanu beigt vismaz četras stundas pirms gulētiešanas.
Kofeīns
Pat ja izdodas diezgan ātri aizmigt arī tad, ja vakarpusē dzerta kafija, pētījumi liecina, ka uzņemtais kofeīns var atspoguļoties tajā, ka naktī vienkārši vairākas reizes ne no šā, ne no tā pamodīsies. Un arī tas traucēs ieslīgt REM miega ciklā. Tādēļ vēlams pēdējoreiz kafiju malkot vēlā pēcpusdienā, un, ja tas iespējams, kofeīnam mest mieru pat vēl krietni agrāk.
Nakts vidū pamosties un... sākt stresot
Ja nakts vidū pamosties, un, redzot, ka līdz rītam vēl vairākas stundas, tev sākas panika, arī tas izskaidro to, kāpēc atkal nevarēsi aizmigt. Trauksme nozīmē, ka ķermenī izdalās kortizols un adrenalīns, kas ķermeni tikai uzbudinās, pilnībā apturot parasimpātiskās nervu sistēmas darbību, kas ir nepieciešama, lai atslābtu (un arī spētu aizmigt).
Kā ar to tikt galā? Vispirms, tiekot galā pašam ar sevi. Tā vietā, lai celtu paniku, praktizē stratēģijas, kas palīdzēs ātrāk sevi atkal nolikt gulēt:
Dziļi ieelpo un aizturi elpu trīs līdz četras sekundes, pēc tam lēnām izelpo. Izelpas beigās atkal aizturi elpu trīs līdz četras sekundes. Atkārto trīs līdz piecas reizes.
Tiec galā ar savām domām. Viens no iemesliem, kāpēc nevari nakts vidū iemigt, ir tas, ka smadzenes beidzot atradušas brītiņu laika, lai apstrādātu dienā notikušo. Ja ar to pārāk aizraujas, miegs vairs nenāks. Tiesa, nav iespējams nemaz nedomāt. Taču varam iztēloties, ka domas nāk un aiziet, gluži tā kā titri filmu beigās. Šādi, atrodot praksi, kas palīdz novērst smadzenes no intensīvas domāšanas, iemigt būs daudz vieglāk.
Sākot ar sejas muskuļiem un beidzot ar visu pārējo – sasprindzini un turi katru ķermeņa muskuļu grupu piecas (vai vairāk) sekundes un pēc tam atslābinies. No sejas virzies uz pleciem, tad rokām, krūtīm, muguras augšdaļu, vēderu, muguras lejasdaļu, cirkšņa zonu, augšstilbiem, apakšstilbiem, potītēm, pēdām un pirkstiem.
Tiesa, ir vēl vairāki iemesli, kāpēc nakts vidū uzmosties. Tas, piemēram, var būt saistīts ar medikamentiem: antidepresantiem, antihistamīniem, arī bezrecepšu zālēm pret saaukstēšanos. Vainīga varētu būt miega apnoja, gremošanas traucējumi, artrīts, arī depresija. Tieši tādēļ ilgstoši problēmu nevajag atstāt novārtā, bet gan meklēt, kas zem tās slēpjas.