Konsultē Eva Kataja, veselības centra "Vivendi" uztura speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes lektore un mājaslapas www.dabigsuzturs.lv vadītāja
"Kabači un cukīni ir lieliski antioksidantu avoti (tai skaitā luteīna un zeaksantīna), tie satur maz kaloriju un tiem ir ļoti zems glikēmiskais indekss, kas padara tos par pievilcīgu uztura produktu gan cukura diabētiķiem, gan svara vērotājiem," skaidro uztura speciāliste.
Tie nav pārpilni mikroelementiem, bet sniedz krietnu devu C vitamīna, kas noderēs imūnsistēmas stiprināšanai ziemai, kā arī daudz kālija, kas ir svarīgs elements asinsspiediena kontrolēšanai. Tāpat kabačos ir daudz šķiedrvielu, kas palīdz uzlabot gremošanu un normalizēt vēdera darbību, tāpēc tie ieteicami cilvēkiem, kas sirgst ar kairinātu zarnu sindromu. Kabači palīdz arī izvadīt lieko ūdeni no organisma.
Kabačiem ir daudz un dažādi veidi, krāsas un izmēri, tomēr, kā uzsver uztura speciāliste, uzturvielu ziņā nav lielas atšķirības starp cukīni (viens no kabaču veidiem) un citas krāsas kabačiem. "Tie visi ir izcils vara un mangāna avots, kā arī ļoti labs C, B6 un K vitamīna, magnija, fosfora, folskābes un šķiedrvielu avots. Jo intensīvāka dārzeņa krāsa, jo vairāk tajā būs antioksidantu," skaidro Kataja.
Pašlaik dobes ir garo un gardo dārzeņu pilnas, bet visveselīgākie tie, protams, ir pavisam mazi, kad tajos ir visvairāk vitamīnu. Par vērtīgākajiem kabačiem tiek uzskatīti līdz 12 centimetrus garie dārzeņi, kuru diametrs nepārsniedz piecus centimetrus.
Tos var gan ēst svaigus, gan termiski apstrādāt, kā arī uzglabāt saldētus ziemai. "Kabači vislabāk saglabā savu uzturvērtību, ja tiek tvaicēti nevis cepti vai vārīti, un, protams, tie jāēd ar visu mizu. Kabačus var pilnīgi droši ēst arī svaigus (lai arī no bērnības ierasts, ka tie tiek ēsti tikai apceptā veidā). Lai izvairītos no pesticīdu atliekvielām, priekšroku dodiet pašaudzētiem vai bioloģiskiem kabačiem."
Tomēr, lai arī kabačos ir daudz vērtīgu vielu un tie ir veselīgi, dažiem cilvēkiem ar to ēšanu jābūt prātīgiem. "Kabači un cukīni dabīgi satur nelielu daudzumu oksalātu. Ja organismā to daudzums kļūst pārāk koncentrēts, tie var kristalizēties un radīt veselības problēmas. Ja jau ir nieru vai žultspūšļa problēmas (nierakmeņi/žultsakmeņi), kabačus uzturā jālieto ar mēru," brīdina speciāliste.
Tomēr nieru slimniekiem veselīgs našķis ir kabaču sēklas, tās samaltas var pievienot ēdienam, lai uzlabotu gremošanu.
Savukārt kabaču lapas var izmantot pret muguras sāpēm. Tās sasmalcina un iemasē problemātiskās zonās.