Pielāgo bioloģisko pulksteni savām vajadzībām. Ieteikumi, kā kļūt par rīta cilvēku
Foto: Shutterstock
Mēs, kā sabiedrība, cilvēkus, kuri nemostas agri no rīta, mēdzam uzskatīt par slinkiem un neproduktīviem. Taču pētījumi rāda – katram no mums ir ģenētiskais hronotips, kam ir nozīme laikā, kad mēs pamostamies un ejam gulēt. Un daži no mums bioloģiski vislabāk darbojas no rīta (tā dēvētie cīruļi), bet citi ir aktīvāki pēc tumsas iestāšanās (saukti arī par pūcēm).

Ideālā pasaulē mēs varētu pielāgot savu ikdienas grafiku, lai tas atbilstu mūsu ķermeņa dabiskajām vēlmēm. ''Gan cīruļiem, gan pūcēm var būt miega grafiki, kas palīdz viņiem atpūsties un būt produktīviem,'' portālā ''Health'' stāsta Džona Hopkinsa Miega traucējumu centra asociētais direktors Deivids Neubauers. Taču diemžēl lielākā daļa pūču tiek spiestas novirzīties no sava ideālā miega grafika, pateicoties realitātei, kā rezultātā šādiem cilvēkiem ir grūti atjaunoties. Pūcēm var palielināties arī tādu veselības problēmu kā cukura diabēts, neiroloģisku, kuņģa-zarnu trakta un elpošanas traucējumu risks, secināts ''Chronobiology Internation'' 2018. gadā veiktajā pētījumā.

Labās ziņas naktsputniem ir: viss nebeidzas ar ģenētiku. ''Tavi gēni var diktēt tavas tieksmes, bet tavas tieksmes nav tavs liktenis,'' tēlaini izsakās Stenfordas Miega zinātņu un medicīnas centra klīniskais profesors Rafaels Pelajo. Turpinājumā eksperti dalās ieteikumos, kā ikviens (pat tie, kas televizoru paraduši skatīties līdz vēlām nakts stundām) var ''pārprogrammēt'' gan ķermeni, gan prātu, lai dabiskāk pamostos agrāk un no rīta kļūtu produktīvāki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!