Svētku galda klāšana - 3
Foto: DELFI
Nevieni svētki nav iedomājami bez garda cienasta, jo mēs esam ne tikai dziedātāju, bet arī ēdāju tauta! Ja saulgriežu svinēšanas mielasts lielākoties visiem ir skaidri zināms un tradicionāls, proti, Lieldienās - kuličs vai pasha, Jāņos - siers, Ziemassvētkos - cepetis, piparkūkas un karstvīns, citās svinību reizēs parasti aizdomājamies, kā iepriecināt sevi un savus viesus, ar ko palutināt garšas kārpiņas?

Strauji tuvojas 18. novembris – diena, kad Latvija svin savu dzimšanas dienu, kas valsts iedzīvotājos raisa īpašu patriotisma un lepnuma sajūtu. Lai svētkus aizvadītu pacilātās un ģimeniskās izjūtās, mums ir vērts pacensties klāt arī svētku galdu, kas simbolizētu un īpaši izceltu šīs dienas nozīmi. Ko likt svētku galdā Neatkarības dienā? "Tasty.lv" uzrunātie pavāri un populāri ēdienu blogeri teju vienbalsīgi iesaka galdā celt ēdienus, kas asociējas ar Latviju, svētkiem un rudeni.

"Manā svētku galdā noteikti būs dzērveņu ķīselis un ķirbju biezzupa ar dzērvenēm, manuprāt, šīs ogas ļoti sader ar valsts svētkiem," sarunā ar "Tasty.lv" stāsta ēdienu blogere Ilze Lipska. "Kopā ar ģimeni iededzināsim svētku svecītes un sacepsim piparkūkas, kas arī radīs īpašu svētku noskaņu." "Tasty.lv" lasītājiem Ilze svētku vakariņām ieteic izmēģināt pašas pārbaudītu biešu kūku, kas ne tikai interesanti izskatās, bet arī ļoti labi garšo.

Ķirbju biezzupu kā ideju Latvijas svētku vakariņām iesaka arī ēdienu blogere Zitiņa, ar smaidu iesakot izmēģināt arī šampanietī sautētus skābos kāpostus.

"Šī ir diena, kad katra Latvijas iedzīvotāja sirdī parādās īpaši silta noskaņa, un, kā jau šādos notikumos pienākas, mēs kārojam pēc tai pieskaņota svētku galda. Goda vieta jāatrod smaržīgai rupjmaizei, mūsu bitenieku ievāktam medum un tradicionālajai bukstiņputrai. Tāpat mūsu ābelēs vēl ir redzami pēdējie āboli, kam pienācis īstais laiks beigt vientuļi šūpoties zaru galos un padarīt maltīti vēl sulīgāku," stāsta restorāna "Tex-Mex" šefpavārs Kristaps Viesturs.

Kardināli atšķirīgu svētku ēdienkarti piedāvā restorāna "Caviar Club" šefpavārs Kristaps Jokmanis, iesakot ļoti izsmalcinātu maltīti - brieža fileju, grilētas karaliskās tīģergarneles un riekstu kraukšķu kārtojumu ar baltās šokolādes musu un avenēm, kas esot ļoti iecienīta svētku maltīte viņa ģimenē.

Restorāna "Aqua Luna" šefpavārs Gints Aizupietis ierosina svētkos iztikt bez tradicionālā rosola, tā vietā mielojoties ar veselīgām uzkodām no zaļumiem, zivīm un siera, bet pēcāk pasniegt zupu no Latvijā audzētām rudens veltēm. "Vienalga, vai svinat svētkus mājās, ciemos vai restorānā, galvenais ir nesasteigt maltītes baudīšanu! Labāk pagatavot un mieloties ar trijiem vai četriem pārdomātiem ēdieniem, nevis pārmērīgi piesātināt svētku galdu ar daudz un dažādām veltēm, kas nomāc viena otras garšu un neļauj pilnībā izbaudīt maltīti," teic Gints. "Tasty.lv" pievienojas šim ieteikumam, novēlot ikvienam izvēlēties savu gardāko recepti svētku galdam un interesantāko pasākumu, kā kopā ar ģimeni un draugiem patīkami pavadīt 18.novembri.

Lai labi garšo!

Izsmalcināti: brieža fileja, karaliskās gambas un riekstu kraukšķu kārtojums

Foto: DELFI


Viesnīcas "Baltic Beach Hotel" restorāna "Caviar Club" šefpavārs Kristaps Jokmanis valsts svētku vakariņām iesaka ļoti izsmalcinātu maltīti - brieža fileju, grilētas karaliskās tīģergarneles un riekstu kraukšķu kārtojumu ar baltās šokolādes musu un avenēm, kas esot ļoti iecienīta svētku maltīte viņa ģimenē.

Brieža fileja apsvilināta pikantā garšaugu maisījumā ar tomātu konfitu un aragulas salātiem

Foto: DELFI

Nepieciešamās sastāvdaļas: brieža fileja, pikantu garšaugu maisījums, ķirštomātiņi, ķiploki, timiāns, olīveļļa, rozmarīns, pipari, pētersīļi, rukolas salāti, balzamiko etiķis, Grana Padano siers

Brieža fileju attīra no plēvēm, no visām pusēm iesmērē ar garšvielām un no visām pusēm apcep ļoti karstā pannā. Gaļu atdzesē, griež šķēlēs un kārto uz šķīvja.

Tomātus nomizo, izņem sēklas, sakārto uz paplātes, apslaka ar olīveļļu, pievieno kapātu ķiploku, timiānu un rozmarīnu, cep krāsnī 70 grādos 3 stundas. Atdzesē, sagriež gabaliņos un sajauc ar kapātu pētersīli un olīveļļu. Liek pa tējkarotei uz brieža gaļas gabaliņiem.

Rukolas salātiem piepilina olīveļļu un Balzamiko, pievieno Grana Padano siera skaitiņas un grieztus ķiršu tomātiņus. Kārto uz šķīvja.

Grilētas karaliskās gambas ar ceptām sēnēm un Vidusjūras dārzeņiem

Foto: DELFI

Nepieciešamās sastāvdaļas: karaliskās tīģergarneles (var izmantot arī parastas garneles), ķiploki, sviests, timiāns, rozmarīns, olīveļļa, svaigas sēnes (šampinjoni, portobello, gailenes u.c.), paprika, cukini, baklažāni, ķiploki, timiāns, rozmarīns, pētersīļi, ķirštomāti, tomāti, baziliks, balzamiko etiķis.

Gambas jeb tīģergarneles iesmērē ar ķiplokiem un garšaugiem, cep pannā ar sviestu un olīveļļu, cepšanu pabeidz krāsnī.

Dārzeņus un sēnes apcep karstā olīveļļā. Tomātu nomizo, izņem sēklas un sagriež nelielos gabaliņos, sajauc ar kapātu baziliku un olīveļļu ar Balzamiko.
Visu kārto uz šķīvja.

Riekstu kraukšķu kārtojums ar avenēm un baltās šokolādes mussu

Foto: DELFI

Nepieciešamās sastāvdaļas: lazdu rieksti, griljāžas pulveris, saldais krējums, baltā šokolāde, želatīns, olas dzeltenums, svaigas avenes, aveņu mērce, svaigas piparmētras

Lazdu riekstus samaļ un sajauc ar griljāžas pulveri, liek uz cepampapīra nelielus aplīšus, cep 200 grādos apmēram 3-5 minūtes, atdzesē.

Balto šokolādi izkausē, sajauc ar putotu olas dzeltenumu un putotu saldo krējumu, pievieno uzbriedinātu, izkausētu želatīnu.

Kārto uz šķīvja riekstu kraukšķus pamīšus ar avenēm un baltās šokolādes krēmu. Rotā ar ogu mērci un piparmētru lapiņām.

Lai labi garšo!

P.S. Paldies "Rito" par traukiem un galda klājumu!

Rudenīgi: Ķirbju biezzupa ar riekstiem, šampanietī sautēti kāposti un biešu kūka

Ēdienu blogeres Ilze Lipska un Zitiņa "Tasty.lv" lasītājiem svētku maltītei iesaka pašu pārbaudītas receptes: ķirbju krēmzupu ar sēkliņām, šampanietī sautētus skābos kāpostus, kā arī interesantu un gardu biešu kūku.

Zitiņas dievīgā ķirbju krēmzupa

Pagatavošanai vajadzēs: ķirbi, kartupeļus, burkānus, ķiplokus, kausēto sieru, baltmaizi vai sēklu maizi, sviestu, saldo krējumu, lazdu riekstus, salātu sēkliņu miksli, aso piparu, olīveļļu, sāli, cukuru, kanēli, timiānu, kaltētus zaļumus (dilles+pētersīļi), rīvētu sieru.

Lai arī saraksts ir garš, tomēr daudzas sastāvdaļas ir vajadzīgas pagalam nedaudz vai tās var viegli aizstāt ar citām. Galvenās sastāvdaļas ir kartupeļi, ķirbis, burkāni. Ņemu kādus 7-8 kartupeļus, pusi maza ķirbja un 2 burkānus, 1 paciņa kausētā siera "Dzintars " ar papriku un čili. Viss pārējais pēc ieskatiem. Apmēram 2 ēdamkarotes sviesta, 250ml saldā krējuma, šķipsna timiāna, šķipsna kanēļa, šķipsna kaltētu zaļumu, sauja lazdu riekstu, 2 saujas sēkliņu mikslis, ēdmakarote olīveļļas, pāris šķēles sēklu maizes un nedaudz rīvētā "Džiugas" siera, kuru var aizstāt ar jebkuru citu cieto sieru. 2 ķiploku daiviņas un šķipsna sakapāta asā pipara.

Nomizo un sagriež gabaliņos ķirbi un burkānus. Ber bļodā, pievieno 1 ēdamkaroti olīveļļas un nedaudz sāli. Pievieno sakapātu ķiploku un aso piparu pēc garšas, šķipsnu malta kanēļa, šķipsnu timiāna un kaltētos zaļumus. Visu samaisa un liek uz cepampannas. Cep 220 grādos kādas 30 minūtes.

Nomizo un sagriež kartupeļus. Liek katlā, pielej ūdeni vismaz 3 pirkstu platumā virs kartupeļiem, pievieno sāli un 2 ēdamkarotes sviesta, liek vārīties. Tiklīdz sāk vārīties, samazina liesmu un pievieno apmēram 200 - 250ml saldā krējuma un turpina vārīt uz lēnas uguns.

Sasmalcina lazdu riekstus un apgrauzdē pannā kopā ar salātu sēkliņu miksli. Izņem ķirbi no cepeškrāsns un pievieno katlā pie kartupeļiem. Vāra vēl kādas 5-7 minūtes. Izslēdz plīti un sablenderē dārzeņus viendabīgā masā. Liek katlu uz uguns un pievieno virumam kausēto sieru. Karsējot maisa, līdz siers izkusis.

Maizi sagriež nelielos kubiņos un apgrauzdē. Lej zupu šķīvjos, pievieno grauzdiņus, pārber riekstu un sēkliņu maisījumu un pārkaisa rīvētu cieto sieru.

Sautēti skābie kāposti ar šampanieti


Pagatavošanai vajadzēs: 1 kg skābētu kāpostu, 2 ķiploka daivas, 1 speķa šķēle, nepilna glāze šampanieša un garšvielas.

Pamatprincips kā jebkurai šķovēto kāpostu receptei. Sākumā sagriež gabaliņos speķi vai žāvētu gaļu. Nevajag daudz, pietiks ar vienu vai divām nelielām šķēlēm. Liek katlā cepties speķi, tikmēr sakapā ķiploku un pievieno speķim. Pievieno skābos kāpostus. Pieber garšvielas, piemēram, 2 smaržīgos piparus, 2-3 parastos piparus un 2 lauru lapas. Samaisa un uz mazas uguns, ik pa laikam apmaisot, ļauj sautēties, līdz kāposti ir mīksti. Ja nepieciešams sāls vai cukurs, to droši var pievienot. Ja kāpostus sāk raut klāt pie katla dibena, tad nedaudz ielej ūdeni un turpina sautēt.

Kad kāposti mīksti, izslēdz plīti un pievieno virumam apmēram pusglāzi šampanieša. Šampanietis uz karstajiem kāpostiem nošūmē vien. Kārtīgi samaisa, uzliek vāku un ļauj minūtes 5 ievilkties. Šampanietis kāpostus padarīs pēc garšas maigākus, iesaka receptes autore Zitiņa.

"Absolūts ēd" biešu kūka


Divām palielām kūkām nepieciešams: 1 liela biete, 50-60 g sviests, 100 g cukurs, 1 ola, 5 ēdamkarotes miltu, 1 ēdamkarote kakao, pustējkarote vaniļas ekstrakta, sauja mandeļu, 150 g svaigais siers, 2-4 ēdamkarotes cukurs (pēc garšas)

Uzvāra bieti un sablenderē. Saputo sviestu ar cukuru, pievieno olu un vaniļas ekstraktu. Piejauc klāt bietes. Atsevišķā traukā samaisa miltus ar kakao un iejauc masā, kā pēdējos pievienojot riekstus. Mīklu klāj pannā un liek cepties.

Krēmu gatavo pavisam elementāru - ņem svaigo sieru un sakuļ ar pāris ēdamkarotēm cukura. Gatavs!

Kad kūka atdzisusi, sagriež vienādos gabalos. Veido kūciņas, starp biskvīta plāksnēm smērē krēmu, apsmērējot arī kūkas virspusi. Nedaudz atdzesē ledusskapī un var celt galdā.

Lai labi garšo!

Patriotiski: Bukstiņputra, rupjmaize ar medu un bekonu, kā arī biezpiena kūka

Foto: Publicitātes foto


Par godu valsts svētkiem restorāna "Tex-Mex" šefpavārs Kristaps Viesturs iesaka trīs brīnišķīgu ēdienu receptes, kuras lieliski iederas svētku noskaņā un priecēs katrā savas valsts patriotā mītošo gardēdi.

"Šī ir diena, kad katra Latvijas iedzīvotāja sirdī parādās īpaši silta noskaņa, un, kā jau šādos notikumos pienākas, mēs kārojam pēc tai pieskaņota svētku galda. Uz tā goda vieta jāatrod smaržīgai rupjmaizei, mūsu bitenieku ievāktam medum un tradicionālajai bukstiņputrai. Tāpat mūsu ābelēs vēl ir redzami pēdējie āboli, kam pienācis īstais laiks beigt vientuļi šūpoties zaru galos un padarīt maltīti vēl sulīgāku. Savukārt biezpiena kūka ar laimu un Latvijas mežos vāktām ogām patīkamo vakaru padarīs vēl saldāku," stāsta gastronomijas guru.

Rupjmaizes rika ar medu un pikanto Latvijas bekonu 4 personām:

Foto: Publicitātes foto

4 šķēles rupjmaizes, 2 ēdamkarotes medus, 200 g kūpinātas cūkgaļas krūtiņas, 1 daiviņa ķiploka, dilles – pēc garšas, pētersīļi – pēc garšas, melnie pipari – pēc garšas, marinēti hallapenjo pipari

Rupjmaizes šķēles sagriež nelielos gabalos, pārsmērē ar medu. Kūpinātu cūkgaļas krūtiņu samaļ gaļas maļamajā mašīnā, pievieno sakapātas dilles, pētersīļus, ķiploka daiviņu un melnos piparus. Masu rūpīgi samaisa un smērē pa virsu maizītēm. Dekorē ar hallapenjo pipariem un sakapātiem zaļumiem.

Bukstiņputras sacepums ar asinsdesu, kraukšķīgo bekonu un ābolu - dzērveņu mērci 4 personām:

300 g miežu putraimu, 200 g kartupeļi, 1 luņķītis jeb 300 g asinsdesas, 300 g bekona, 150 g dzērveņu, 200 g ābolu, 100 g cukura, 4 ēdamkarotes skāba krējuma, sāls

No miežu putraimiem un kartupeļiem uzvāra bukstiņputru, to atdzesē.

Cepamajā formā ieklāj pergamenta papīru, lai vieglāk būtu izņemt ārā sacepumu. Formā klāj pusi no bukstiņputras, pa virsu liek sagrieztus asinsdesas gabaliņus un pārklāj ar atlikušo bukstiņputru. Liek cepeškrāsnī cepties 180°C temperatūrā 15 – 20 minūtes. Sacepumu izņem ārā un pārsmērē ar skābo krējumu. Vienlaikus gatavo ābolu-dzērveņu mērci. Ābolus nomizo un sagriež nelielos gabaliņos, tos liek katlā sautēties kopā ar dzērvenēm un cukuru 10 – 15 minūtes.

Bekonu sagriež plānās strēmelēs un apbrūnina cepeškrāsnī 200° C temperatūrā 5 – 10 minūtes. Sacepumu liek uz šķīvja, pasniedz ar dzērveņu mērci un kraukšķīgo bekonu.

Biezpiena kūka ar laimu, meža ogu mērci un laima sukādēm 12 personām:

Foto: Publicitātes foto

800 g biezpiens, 300 g cukurs, 2 laima augļi, 200 g cepumi, 60 g sviests, 60 g medus, 2 ēdamkarotes milti, 2 olas, 300 g dažādas meža ogas, 200 g skābs krējums, piparmētra – dekoram

Sadrupina cepumus un sajauc ar izkausētu sviestu un medu. Gatavo masu klāj 24 cm Ø cepamajā formā. Biezpienu saputo ar 200 gramiem cukura un olām, pievieno laima sulu, laima miziņu un miltus, rūpīgi samaisa. Gatavo masu klāj kūkas formā un liek cepeškrāsnī cepties 160°C uz 30 – 40 minūtēm. Kad kūka gatava, to pārsmērē ar skābo krējumu un atdzesē. Meža ogas sajauc ar cukuru un sablendē.

Gatavo kūku griež porcijās, pasniedz ar meža ogu mērci un dekorē ar piparmētras lapiņu.

Karoga krāsās: Vinegrets, biešu pankūkas ar cidoniju krēmu un dzērveņu deserts

Foto: Publicitātes foto

18. novembra svētku mielasts ir īstais laiks, kad galdā celt Latvijā ražotu un audzētu produkciju. Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo šefpavārs Normunds Baranovskis aicina Latvijas dzimšanas dienas svinības padarīt gardākas ar biešu vinegretu, kas papildināts ar olu un siļķi, dzērveņu – jogurta želeju, un biešu pankūkām ar putotu cidoniju krēmu.

Vinegrets ar olu un siļķi

Foto: Publicitātes foto

Gards biešu vinegrets, kas papildināts ar olu un siļķi!

Lasīt vairāk

Biešu pankūkas ar putotu cidoniju krēmu

Foto: Publicitātes foto

Izmēģini biešu pankūkas ar putotu cidoniju krēmu!

Lasīt vairāk

Dzērveņu jogurta želeja

Foto: Publicitātes foto

Veselīgs un gards deserts karoga krāsās.

Lasīt vairāk

Iztiksim bez rosola: Laša fileja ar kartupeļu biezeni un dārzeņiem

Foto: Publicitātes foto


Sagaidot Latvijas valsts dzimšanas dienu 18.novembrī, svētku galdā lieliski iederēsies ūdeņu karalis lasis, jo tas simbolizē tuvību ar dabu, kas latviešiem
vienmēr bijusi pamatvērtība, iesaka restorāna "Aqua Luna" šefpavārs Gints Aizupietis.

Pēc viņa receptes, laša fileju ierīvē ar sāls, piparu, cukura un dilļu maisījumu un atstāj uz 24 stundām ledusskapī. Pirms celšanas galdā sagriež zivi gabaliņos, uzgriež sīpolus un pārkaisa ar svaigiem zaļumiem. Lasis labi garšos kopā ar grauzdiņiem, kas pagatavoti no augstvērtīgas graudu maizes, skābu krējumu, mārrutkiem vai sinepju mērci.

Ja izvēlaties lasi cept, nevajadzētu aizrauties ar gatavošanas ilgumu - jāatceras, ka lasi pasniedz vidēji ceptu, atgādina pavārmākslas meistars.

Viņš ierosina šoreiz svētkos iztikt bez tradicionālā rasola, kā tas pieņemts daudzās Latvijas ģimenēs. Tā vietā mielošanos viņš iesaka sākt ar veselīgām uzkodām, kas sastāv no zaļumiem, zivīm un siera, bet pēcāk pasniegt zupu no Latvijā audzētām rudens veltēm.

Otrajā ēdienā var pagatavot sautētu teļa šķiņķi ar kaulu, liellopa ribiņas vai vaigus. Sautēšanas procesā gaļa iegūst bagātīgu un piesātinātu garšu. Gaļai pievienojot daudz zaļumu - timiānu, pētersīļus, salviju -, kā arī sarkanvīnu vai alu, sanāks ļoti aromātisks ēdiens.

Piedevās var pasniegt tradicionālo kartupeļu biezeni kopā ar ceptiem ķiplokiem vai baziliku. Garšīga piedeva pie otrā ēdiena būs arī saknes - burkāni, bietes, kāļi, ziedkāposti. Tos var cept vai vienkārši iesmērēt ar eļļu un sāli ar garšaugiem, kā arī gatavot sāls garoziņā. Sakņu atgriezumus var likt krēmzupā, par pamatu ņemot vistas vai dārzeņu buljonu. Šādi sanāk gan lieliskas piedevas otrajam ēdienam, gan garda rudens velšu zupa, virtuves gudrībās dalās "Aqua Luna" šefpavārs.

Nevajadzētu aizmirst par piemērotiem dzērieniem - svētku galdu lieliski papildinās vīns, kas uzlabo gremošanu un noskaņojumu, piemērots būs arī alus vai kvass. Saldajā allaž derēs šokolāde vai kāds kārums, kura sastāvā ir šokolāde.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!