Foto: Shutterstock
Ja vēlies uzlabot veselību un iegūt slaidāku augumu, nepakļaujies ātrās ēdināšanas un pusfabrikātu industrijas diktātam - maini savu ikdienas ēdienkarti un aizstāj kaitīgos zemas uzturvērtības pārtikas produktus ar veselīgākām un garšīgām alternatīvām, mudina eksperti.

Latvijas Jūras medicīnas centra uztura speciāliste Liene Sondore atzīst, ka neveselīgas ēšanas dēļ mūsu valstī arvien vairāk cilvēku cieš no liekā svara un dažādām kaitēm, tāpēc jautājums par veselīgākiem aizstājējproduktiem kļūst arvien aktuālāks.

"Ja, izvēloties ikdienas uzturu jomā rīkojamies saprātīgi un zinoši, ikviens no mums var iegūt sev atbilstošu svaru, labāku pašsajūtu un veselību," uzsver eksperte.

Pēc viņas teiktā, aptaukošanos nereti nepamatoti saista ar iedzimtību un vielmaiņas īpatnībām, taču viens no galvenajiem cēloņiem ir gaužām prozaisks - kalorijām pārbagāts neveselīgs uzturs, kurā ir par daudz cukura, sāls un taukvielu, kā arī par maz fizisko aktivitāšu ikdienā.

Restorāna "Aqua Luna" šefpavārs un pareizas ēšanas entuziasts Gints Aizupietis sadarbībā ar uztura ekspertiem apkopojis neveselīgo produktu TOP 10 un kārdinošus to aizstājējus. Izmēģini - visticamāk, rezultāts tevi iepriecinās un gūsi iedvesmu turpmākām pārmaiņām, lai savu ēdienkarti padarītu vēl veselīgāku un daudzveidīgāku!

Cukuru aizstāj ar stēviju

Foto: Shutterstock

Baltajā cukurā esošā fruktoze neizbēgami noved pie aptaukošanās, izraisa priekšlaicīgu novecošanos un var veicināt saslimšanu ar vēzi. Aizstāj balto cukuru ar stēviju, kas ir vienīgais dabiskas izcelsmes saldinātājs un nesatur kalorijas. Gatavojot konditorejas izstrādājumus, pusi no nepieciešamā cukura, aizstāj ar vaniļu, muskatriekstu vai kanēli. Saprātīgā daudzumā kā aizvietotāju vari lietot brūno cukuru vai medu.

Sāli aizstāj ar garšaugiem

Foto: Shutterstock

Cilvēks ir ģenētiski ir ieprogrammēts nelielam sāls daudzumam, tāpēc daļēji aizstāj sāli ar garšaugiem - baziliku, salviju, raudeni, rozmarīnu, citronmētru vai timiānu. Maldīgs ir uzskats, ka ēdiens bez sāls vai ar mazu tās saturu ir pliekans. Samazinot sāls lietošanu, jau pēc divām nedēļām atklāsi jaunas, daudzveidīgas garšas!

Brokastu pārslas aizstāj ar pilngraudu putrām

Foto: Shutterstock

Lai gan brokastu pārslas iesaka kā diētiskas un spēcinošas, produkta sastāvs uz iepakojuma liecina, ka tās satur ļoti daudz cukura un sāls, bet vitamīni un minerālvielas ir ar ķīmisku izcelsmi. Veselīga un garda brokastu alternatīva ir vājpienā vārīta pilngraudu auzu pārslu putra ar žāvētiem augļiem - lielisks enerģijas un vitamīnu avots! Dažādībai izmēģini arī griķu, miežu, rudzu, kukurūzas, rīsu, prosas vai lēcu pilngraudu putras.

Baltmaizes vietā izvēlies kukulīti no diedzētiem graudiem

Foto: Shutterstock

Mūsdienās plaši izplatītie rafinētie milti, no kuriem cep arī baltmaizi, iespējams, ir viens no lielākajiem draudiem mūsu veselībai. Baltmaize satur galvenokārt satur cieti jeb ogļhidrātus, kas viegli uzsūcas organismā un veicina aptaukošanos. Tāpēc izvēlies diedzētu graudu maizi - tajā pilnībā saglabātas olbaltumvielas, taukvielas, mikroelementi, vitamīni, tostarp visi B grupas vitamīni, un barības šķiedras, ko graudiem devusi daba.

Saldinātos un enerģijas dzērienus aizstāj ar minerālūdeni vai sporta dzērieniem

Foto: Shutterstock

Izplatītākais veids, kā varam uzņemt cukuru un fruktozi lielos daudzumos, paši nemaz to nemaz neapjaušot, ir visi saldinātie dzērieni. Pat 100% sulai ir augsta kalorāža, bet enerģijas dzērieniem pievieno arī kofeīnu, kas var izraisīt aizkaitināmību, nervozitāti un miega traucējumus. Tāpēc izvēlies minerālūdeni, sporta dzērienus ar zemu kaloritāti vai vienkārši vislabākā izvēle, protams, ir tīrs ūdens.

Konfekšu vietā izvēlies žāvētus augļus

Foto: Shutterstock

Konfektes satur neveselīgo rafinēto cukuru, tajās nav šķiedrvielu, proteīnu, vitamīnu un minerālvielu - tikai tukšas kalorijas. Ko darīt, ja tomēr gribas panašķēties ar kādu saldumiņu? Uzkod žāvētus augļus - tie ir bagāts antioksidantu, minerālvielu un enerģijas avots.

Majonēzi vai krējumu aizvieto ar bezpiedevu jogurtu

Foto: Shutterstock

Nav noslēpums, ka majonēze un krējums satur ļoti daudz tauku, tāpēc šos produktus var lietot vien nelielos daudzumos. Veselīgāka alternatīva būs jogurts bez piedevām. Ja gatavo dārzeņu salātus, pievieno tiem grieķu vai turku biezos jogurtus bez piedevām. Garšos lieliski!

Frī kartupeļus aizstāj ar krāsnī ceptām kartupeļu daiviņām

Foto: Shutterstock

Iecienītajos frī kartupeļos bīstami lielā daudzumā ir nātrija hlorīds, transtaukskābes un kalorijas. Lai apmierinātu savas garšas kārpiņas, izvēlies veselīgāku alternatīvu - mājās krāsnī ceptas kartupeļu daiviņas, kuras pirms gatavošanas pārlej ar nelielu olīveļļas daudzumu un pievieno šķipsniņu sāls.

Pilngraudu pitas maize čipsu vietā

Foto: Shutterstock

Kartupeļu čipsi satur daudz sāls un piesātināto jeb dzīvnieku izcelsmes tauku. Tāpat kā frī čipsi satur kancerogēno vielu akrilamīdu, kas var izraisīt saslimšanu ar vēzi. Nākamreiz, kad sakārosies kādu uzkodu, veikalā nopērc ar šķiedrvielām un antioksidantiem bagāto pilngraudu pitas maizi - sagriez to šķēlēs un baudi. Ja vēlies, vari uz maizes uzziest humusu, lai maltīte būtu gardāka un bagāta proteīniem.

Šokolādes batoniņu aizstāj ar melno vai organisko šokolādi


Daudzos iecienītos šokolādes batoniņos ir ļoti daudz kaloriju, rafinētā cukura un piesātinātās taukskābes. Turklāt ražotājiem nereti izdodas noslēpt, ka šokolādes batoniņu sastāvā kakao aizstāts ar augu eļļu. Rezultātā tu ēd konfekti ar šokolādes garšu, nevis īstu šokolādi. Tāpēc iegādājies organisko vai melno šokolādi bez piena - tajā atšķirībā no batoniņiem ir sirdij nepieciešamais bioloģiski aktīvais flavonoīds, augsts kakao saturs un nav pārtikas piedevu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!