Foto: Shutterstock
Viens no veselīga uztura pamatiem ir dārzeņi un augļi. Atbilstoši, tā dēvētajam, šķīvja principam, dārzeņiem un augļiem jāaizņem puse šķīvja, ceturtdaļa - olbaltumvielu produktiem, piemēram, gaļai, zivij, olām, bet ceturtdaļa - graudaugu produktiem.

Augļi un dārzeņi ir neiztrūkstoša populārās un veselīgās Vidusjūras diētas sastāvdaļa, kā zināms, šī reģiona valstu virtuvē tiek izmantots daudz dārzeņu. Nav nozīmes - svaigi, tvaicēti, vārīti un cepti, svarīgākais priekšnoteikums - tikai vietējie un tikai to īstajā augšanas sezonā! 

Viens no gardākajiem veidiem, kā ikdienas ēdienkartē iekļaut dažādus dārzeņus, ir - pagatavot no tiem salātus ar dažādām mērcēm. Tiesa, latvieša vēderam tik ierastais krējums un majonēze gan neietilpst ieteicamo mērču sarakstā, tomēr ir milzums citu, daudz labāku alternatīvu, atgādina veikalu Gastronome šefpavārs un eksperti, turpinot savu stāstu par vērtīgo Vidusjūras diētu. Šajā reizē - veselīgas idejas salātu mērcēm un aizdaram.

Līdz 15.jūnijam Vidusjūras diētas nedēļas ietvaros Gastronome veikalos Rīgā, Krasta ielā 68a un Brīvības ielā 31 - īpašas cenas un degustācijas salātu mērcēm, vīna etiķiem, riekstiem un žāvētiem augļiem. Atnāc un nogaršo!

 Informācija pa darbalaikiem mūsu Facebook kontā.


Aromātiskās eļļas

Foto: Shutterstock

Meklējot idejas gardām salātu mērcēm, noteikti vērts apsvērt ideju par aromātiskajām eļļām, piemēram, citrona, apelsīnu, trifeļu, rozmarīna, timiāna, bazilika, dažādu zaļumu u.c. Gastronome eksperti parūpējušies par plašu produktu klāstu, lai ikviens varētu atrast savai gaumei piemērotāko. Gastronome piedāvā arī gardēžu atzītākās olīveļļas, īpaši izceļot Provansā (Francija) un Ligūrijā (Itālija) no mazajām tahhiasca olīvām spiesto, maigo olīveļļu, kam piemīt svaiga sviesta smarža. Šādu eļļu lielveikalos neatrast! Aromātisko olīveļļu gatavo, tai pievienojot dažādas garšvielas, augļus u.c. un ļaujot ievilkties.

Interesanti, ka aromatizēto olīveļļu sākotnēji (pirms vairāk nekā 4000 gadiem!) izmantoja kā aromātisko eļļu, bet tikai pēc kāda laika izrādījās, ka to var izmantot arī kulinārijā. Viena no aromātiskās olīveļļas priekšrocībām gan salātu, gan citu ēdienu pagatavošanā ir fakts, ka tā nesatur holesterīnu. Eļļa palīdzēs saglabāt salātu svaigo garšu, padarot tos vēl veselīgākus un papildinot ar vērtīgiem vitamīniem, fermentiem un minerālvielām.

Gastronome iesaka nobaudīt itāliešu ražotāja Ranise eļļas. Ranise ražotne atrodas vietā, kur, pateicoties labvēlīgajam klimatam, aug labākās olīvu šķirnes, no kurām iegūst izcilu eļļu un gatavo aromātiskās eļļas. Pagatavo zaļos salātus un eksperimentē ar garšām, mēģinot atrast savu īsto aromātiskās eļļas garšas buķeti!

Balzāmetiķi, balzamiko krēmi

Foto: Shutterstock

Sena leģenda vēsta, ka balzamiko radies nejauši - kāds saimnieks, kurš ražojis sabu (vārīta vīnogu sula, kas savulaik Itālijā bija ļoti iecienīta), par kādu mucu bija aizmirsis vairākus gadus. Kad mucu atrada, tajā esošā sula dažādu procesu rezultātā bija pārtapusi par balzamiko. Hronikās balzamiko minēts jau 1046.gadā, renesanses laikmetā to augstu vērtēja un iekļāva galma ēdienkartē. Par karaļu dēvēto balzamiko 17.gadsimtā tirgoja aptiekās, jo tas tika izmantots medicīniskiem mērķiem - balzamiko izmantoja kā līdzekli pret mikrobiem, iekaisumu, ar to apstrādāja brūces, skaloja kaklu, izmantoja profilaksei pret mēri, kā arī tam piedēvēja tonizējošu iedarbību.

Jau labu laiku balzamiko iekarojis arī savu nišu Latvijas gardēžu pasaulē, tas ir izcils papildinājums ne tikai salātiem, bet arī citiem ēdieniem, bagātinot garšu. Balzamiko gatavo no baltajām Trebbiano šķirnes vīnogām, kas aug Itālijas ziemeļu reģionos. Šīm vīnogām ir augsts cukura saturs, lai pagatavotu etiķi, izmanto Trebbiano neraudzēto sulu. Tradicionāli balzamiko tiek izturēts trīs vai vairāk gadus, tumšajam etiķim ir sīrupaina konsistence un izteiksmīga, dažkārt rūgta garša. Veikalos mēdz būt arī sintezēti balzamiko etiķi, kuros ir daudz karameles un cukura. Gastronome garšas eksperti ir sarūpējuši dažādu veidu balzamiko, pat tādu, kas noturēts 50 gadus!

Interesanti, ka balzamiko krēmus radījuši angļu šefpavāri, meklējot garšvielas, kas izdaiļotu un uzlabotu dažādus ēdienus. Balzamiko krēmu var pagatavot arī mājās: tradicionālā metode - vārīt balzamiko, iztvaicējot 75% no apjoma, un pievienojot miltus, rezultātā iegūstot biezu, krēmveida balzamiko. Šai metodei ir divi būtiski trūkumi - izšķērdēts laiks un resursi, turklāt vārīšanās rezultātā paaugstinās etiķa skābums. Kādēļ pūlēties, ja pieejami jau gatavi balzamiko krēmi, kuriem saglabāts saldums, pievienoti dažādi aromatizētāji, kas vēl vairāk uzlabos ēdiena garšu?

Gastronome šefpavārs iesaka Itālijas ražotāja Mussini gatavotos balzamiko un balzamiko krēmus. Mussini ir vairāk nekā 100 gadus ilga pieredze, kas šajā ģimenes uzņēmumā tiek nodota no paaudzes paaudzē. Arī mūsdienās Mussini ražo balzamiko tradicionālā veidā - vārīto vīnogu sulu pilda dažādu koku (ozola, ķiršu, kastaņu, kadiķu u.tml.) mucās, piešķirot Mussini etiķiem raksturīgo, neatkārtojamo aromātu. Etiķi tiek gatavināti vismaz trīs gadus, process var ilgt pat 100 gadus.

Izmēģini izcilo Mussini balzamiko IGP Classico - lielisks pie salātiem, dārzeņiem un gaļas.

Augļu etiķi

Foto: Shutterstock

Cita alternatīva, kā dažādot salātu un citu ēdienu garšu, ir augļu un ogu etiķi, kas paver plašas iespējas jebkuram, kurš nebaidās eksperimentēt virtuvē un atklāt jaunas garšu kombinācijas. Gluži tāpat kā vīns, arī augļu etiķi tiek gatavoti mucās. Klasiski etiķi gatavo ātrās vai lēnās fermenācijas procesā, ātrajā ražošanā etiķis ir gatavs 20 līdz 72 stundu laikā.

Etiķis pamatā sastāv no etiķskābes un ūdens. Lai pagatavotu ideālu mērci jebkuriem salātiem, tuncim vai liellopa gaļai, atliek vien sajaukt to ar extra virgin olīveļļu, iesaka gardēži.

Gastronome iesaka izmēģināt beļģu ražotāja Belberry augļu etiķus, kas ir unikāli ar savu tradicionālā mājas ēdiena garšu.

Šefpavāra padoms: Belberry mango augļu vai aveņu etiķi ielej pannā, kurā tika cepta gaļa, sajauc ar tur palikušo gaļas sulu - rezultātā iegūsi izcilu mērci!

Augļu etiķi lieliski noderēs arī vistas vai zivs marinēšanai. Nebaidies eksperimentēt ar tiem, jo tādējādi atklāsi pavisam jaunas garšu nianses!

Gastronome iesaka izmēģināt arī Belberry ražoto kalamansi citrusu etiķi, laima, upeņu un zaļo gurķu etiķus.

Pesto

Foto: Shutterstock

Kurš gan nepazīst garšīgo un bagātīgo pesto - mērci, ko tradicionāli gatavo no bazilika, olīveļļas, kvalitatīva cietā siera un riekstiem. Pesto mērci pasniedz kā piedevu pie ļoti dažādiem ēdieniem, sākot ar pastu un beidzot ar svaigiem dārzeņu salātiem. Pesto tikpat labi sader arī ar sieru, gaļu un grilētiem ēdieniem. Ja vēlies sajust īstu Itāliju savas Vidusjūras diētas ietvaros, ēdiens, kurš pagatavots ar pesto, ir neatņemama sastāvdaļa.

Kā jau teikts, pesto tradicionāli gatavo no bazilika, tomēr to iespējams pagatavot arī no citiem zaļumiem. Gastronome gardēžiem piedāvā 14 dažādus šīs mērces veidus, piemēram, bazilika pesto ar dažādām piedevām, kā arī tomātu, koriandra, baraviku, artišoku, jūras velšu, ķiploku, trifeļu, olīvu u.c. pesto.

Gastronome iesaka nobaudīt Frantoio di Sant’ Agata mērces, šis ražotājs ir unikāls ar to, ka pesto gatavo pēc senas un tradicionālas receptes, tā garšas buķetē jūtama senā Itālijas elpa. Frantoio di Sant’ Agata strādā jau kopš 1827. gada, ilggadējā pieredzē uzņēmums pierādījis, ka it visam, ko viņi ražo, piemīt augstākā kvalitāte. 

Gastronome šefpavārs iesaka pagatavot tradicionālo pasta al pesto. Kartupeļu šķēlītes un zaļās pupiņas liek ūdenī, kurā tika vārīta pasta, izvāra. Tad sajauc visu ar pastu, nedaudz pielejot klāt arī ūdeni, kurā viss tika vārīts, pievieno pesto, tējkaroti extra virgin olīveļļu un visu samaisa. Tradicionālais itāļu ēdiens ir gatavs! Šo ēdienu drīkst ēst, ievērojot Vidusjūras diētu, lai labi garšo!

Piedevas salātiem - rieksti, sēklas, žāvēti augļi

Foto: Shutterstock

Kā zināms, latvietis ir gaļas salātu un rasola ēdājs, kuram nereti šķiet dīvaini, ja salātiem tiek pievienotas mandeles, pīniju rieksti, plūmes un citas vairāk vai mazāk eksotiskas sastāvdaļas. Tomēr tas nav nekas neparasts, īpaši Vidusjūras valstīs, tādēļ pietiks būt konservatīviem un jāsāk eksperimentēt!

Gan riekstus, gan žāvētos augļus var ēst vienus vai pievienot desertiem, salātiem, kokteiļiem u.c. ēdieniem, tie ir veselīgi un bagātina ēdienu gan ar vitamīniem un vērtīgām uzturvielām, gan uzlabo tā garšu.

Gastronome šefpavārs iesaka klasiskajiem grieķus salātiem pievienot valriekstus. Salāti - tie paši, bet garšas buķete pavisam cita! Izmēģini pagatavot dārzeņu salātus ar kazas sieru un žāvētiem augļiem - sātīgi, garšīgi un veselīgi! Lai bagātinātu garšu, riekstus var apcept vai apgrauzdēt.

Gastronome plašajā piedāvājumā ir rieksti, sēklas un žāvēti augļi no labākajiem pasaules tirgiem. Rieksti un augļi uz Rīgu atceļojuši no Peru, Irānas, Indijas, Itālijas, ASV, Austrālijas, Pakistānas un Nīderlandes.

Līdz 15.jūnijam Vidusjūras diētas nedēļas ietvaros Gastronome veikalos Rīgā, Krasta ielā 68a un Brīvības ielā 31 - īpašas cenas un degustācijas salātu mērcēm, vīna etiķiem, riekstiem un žāvētiem augļiem. Atnāc un nogaršo!

 Informācija pa darbalaikiem mūsu Facebook kontā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!