Foto: Shutterstock
Par pienu un tā produktu vērtību nešaubās neviens. Jau izsenis piens tiek uzskatīts par dzīvības avotu, jo tā ir pirmā barība, ko saņemam, kā zināms, tam piemīt arī ārstnieciskas īpašības. Ir pierādīts, ka cilvēki, kuri ikdienā dzer pienu un uzņem D vitamīnu, zaudē lieko svaru ātrāk, nekā tie, kuri pienu uzturā nelieto vai lieto reti. Tiesa, ne visur piens tiek godāts - to vispār nepazīst indiāņi, eskimosi, kā arī daudzu Āfrikas valstu un Indoķīnas iedzīvotāji.

Lai kā arī būtu tur, eksotiskajās zemēs, bet pie mums, Latvijā, piens ir ļoti lielā vērtē, jo tajā ir gandrīz visas uzturvielas, kas nepieciešamas cilvēkam. Mūsu platuma grādos izplatītākais ir govs piens, tomēr aizvien lielāku popularitāti iemanto kazas piens, kas sastāva un īpašību ziņā ir līdzīgs govs pienam, tomēr tiek uzskatīts par vērtīgāku - tajā ir vairāk olbaltumvielu, tauku un kalcija, bet mazāk karotīna. Kazas piens cilvēka organismā uzsūcas labāk par govs pienu, tas tiek plaši pielietots arī zīdaiņu pārtikā.

Kas ir izplatītākie piena produkti? Protams, piens pats par sevi, sviests, biezpiens, kefīrs, paniņas, dažādi jogurti, sieri. Bet tas nebūt nav viss! Delikatešu un ikdienas pārtikas preču veikalu Gastronome šefpavārs iesaka eksperimentēt ar dažādiem pieniem, neapstāties tikai pie govs piena, bet dažādu ēdienu, tostarp, auksto zupu un saldēdienu pagatavošanai izmēģināt arī, piemēram, kazas piena produktus, aitas piena desertus un bifeļa piena produktus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!