sieviete spageti
Foto: Shutterstock
Nekas tā nesabojā garastāvokli un gatavošanas prieku, un uzņēmību to darīt, kā neizdevies ēdiens. Kļūdas var būt ļoti dažādas: reizēm ēdiens ir joprojām garšīgs, bet tā izskats nav īpaši apetelīgs, bet citreiz ēdiens nav pat baudāms. Esam apkopojuši septiņas visbiežāk pieļautās kļūdas, no kurām ir viegli izvairīties, ja par tām piedomā.

Nav līdz galam izlasīta recepte

Foto: Shutterstock


Ēdiena gatavošana ir jāplāno, un šī plāna špikeris ir recepte. Pirms tu sastādi nopērkamo produktu sarakstu un pārdomā, kuri produkti tev jau ir mājās, ir jāizlasa iecerētā ēdiena recepte vai pēc atmiņas tā jāpārdomā (ja ēdiens gatavots jau simtiem reižu). Ir jāpārdomā ne tikai par pērkamajiem produktiem, ir laicīgi no saldētavas jāizņem saldētie produkti, ir laicīgi pa nakti jāiemērc pupas, ir laicīgi jāieslēdz cepeškrāsns, lai tā sasiltu, ir laicīgi jāsāk sildīt sviests kūkas mīklai un ir laicīgi jāizdara daudzi citi sīkumi atbilstoši izvēlētajai receptei.

Neizdarot visus šos darbiņus laicīgi, pēc tam tiek patērēts daudz laika, gaidot, piemēram, karstu krāsni jau pēc mīklas sajaukšanas, vai zivi nevar uzlikt uz pannas, jo tā joprojām ir sasalusi. Gatavojot vairākus ēdienus, ir jādomā, kuram no ēdieniem būs nepieciešams ilgāks laiks un kuram īsāks. Uz galda taču mēs visu gribam vienādi siltu, vai ne?

Pārāk liela steiga apbrūninot gaļu

Foto: Shutterstock


Apbrūninot gaļu, steiga ir nevietā. Patiesībā, steidzoties tiks patērēts daudz vairāk laika nekā nesteidzoties. Apbrūninot gaļu, pannu nedrīkst piekraut pārāk pilnu. Sakraujot gaļu tik daudz, ka to grūti apmaisīt un apgrozīt, gaļa nevis apbrūnēs, bet sutināsies. Cepšanas brīdī no gaļas iztek sulas, kuras pārāk pilnā pannā nespēj iztvaikot un tvaicē gaļu. Tādējādi gaļa nav brūna un apetelīga, gaļa sūt un laiks skrien, kamēr sulas iztvaiko un parādās kaut niecīgs brūnums uz gaļas sāniem.

Gaļu un arī citus produktus, kurus cep uz pannas, nevajag nepārtraukti grūstīt un grozīt. Arī šis steigas izraisītais ieradums kavē gaļai apbrūnēt un izveidot skaistu, karamelizētu garoziņu. Turklāt, piemēram, pārāk ātri grūstot vistas stilbiņus, var noraut maigo ādu, kas kādu mirkli ir saķērusies ar pannu. Līdzko stilbiņam izveidojas karamelizēta garoziņa, tas atdalās no pannas. Cik vienkārši!

Receptes izmaiņas ir pārāk ievērojamas

Foto: Shutterstock


Ikviens reižu reizēm piemēro recepti savām iespējām, produktiem, kas ir mājās, dārzā vai tādiem, kas ir pieejami tuvākajā veikalā. Tomēr, cepot kūkas, maizi un cepumus, recepte būtu jāievēro samērā precīzi. Pretēji draud, ka kūka nepacelsies, cepumi izplūdīs un kēkss būs gumijots. Arī pārējiem ēdieniem, lasot recepti, būtu jāizsver, kuras sastāvdaļas ir galvenās un kuras ir piedevas un ir brīvi aizvietojamas. Ja tev trūkst pārāk daudz sastāvdaļu, labāk izvēlies citu recepti.

Neatbilstoša karstuma intensitātes izvēle vārot

Foto: Shutterstock


Vārot vai sutinot ēdienu, jānoregulē vismazākais iespējamais karstums. Šķidrumam katlā ir viegliņām jāvirmo, nevis jāburbuļo pāri malām. Strauju uguni izmanto tikai, lai uzkarsētu šķidrumu līdz vārīšanās temperatūrai, bet pēc tam to samazina. Ja, piemēram, zupa tiks vārīta uz straujas uguns, tā būs dūmakaina, sautējumā gaļa būs sīksta, sausa, varbūt, pat piedegusi, jo šķidrums būs ātri iztvaikojis un tā būs par maz, lai ēdiens varētu vairākas stundas sutināties un gatavināties.

Nepietiekams vai pārspīlēts sāls daudzums

Foto: Shutterstock


Gatvojot ēdiens vienmēr ir jāpagaršo, un atbilstoši savai garšai vari izmainīt pievienojamo garšvielu daudzumu. Īpaši uzmanīgam ir jābūt ar sāli. Sāli labāk pievienot vairākas reizes, lai izvairītos no pārsālīta ēdiena. Jāņem vērā, ka daudzām garšvielām ir pievienota sāls, buljona kubiņi ir sāļi, siers ir sāļš, tādēļ iesākumā sāli lieto minimāli vai nelieto vispār un garšas balansu nobeidz gatavošanas beigās. Sāli vienmēr, ja nepieciešams, var piebērt klāt, bet to nevar vairs izņemt.

Pretējs gadījums ir tad, kad sāls ir izteikti par maz. Piemēram, makaronus nav iespējams novārīt garšīgus, ja ūdens nav pietiekami sāļš. Turklāt makaronu ūdenim jābūt daudz sāļākam nekā tu vēlies, lai garšotu tavi makaroni, jo makaroni uzsūc tikai līdz 12% sāls no ūdens, kurā tie vārās.

Šokolāde kausējot tiek sakarsēta pārāk karsta

Foto: Shutterstock


Kausējot šokolādi, ir ļoti viegli to sabojāt, ja karstums ir pārāk liels. Krēmīgas, vijīgas mērces vietā tu iegūsi graudainu, biezu masu, kuru būs pat grūti uzsmērēt. Šokolādes kausēšanai ir vairāki paņēmieni: kausēšana ūdens peldē, mikroviļņu krāsnī un aplejot šokolādi ar karstu krējumu vai pienu. Kausējot ūdens peldē, jāuzmana, lai ūdens apakšējā katliņā neburbuļo pārāk strauji un neskaras pie augšējā trauka. Līdzko šokolāde sāk kust, to noņem no uguns un maisa, līdz izkususi. Mikroviļņos šokolādi var ļoti viegli izcept, tādēļ to nedrīkst karsēt ilgāk par 20 - 30 sekundēm. Visdrošākais veids ir apliešanas paņēmiens, jo šokolāde netiek likta uz uguns vispār. Pēc apliešanas šokolādi kādu brīdi neaiztiek, bet ļauj tai sasilt, tikai pēc apmēram 5 minūtēm masu maisa, līdz šokolāde pilnībā izkususi.

Cepot produkti tiek uzlikti uz aukstas pannas

Foto: Shutterstock


Ir ļoti reti gadījumi, kad produktu liek uz aukstas pannas. Man prātā nāk tikai viens - apcepot pīles fileju, tā jāliek uz aukstas pannas un jākarsē kopā ar pannu. Tomēr šis gadījums nav pretrunā ar visiem simtiem pārējo, kuros produktus liek uz karstas, ietaukotas pannas. Iemesls, kādēļ pannai ir jābūt sakarsētai, ir rezultāta diktēts. Mēs parasti produktus liekam uz pannas, lai tos apceptu brūnus un lai tiem veidotos skaista, apetelīga, karamelizēta garoziņa. Ja panna būs auksta, gaļa nekļūs brūna, bet pelēka, pankūkas izplūdīs un velsies pa pannas virsmu, tās nebūs nedz glītas, nedz tās varēs apgriezt apkārt.

Toties pīles fileju sāk apcept ar taukaino ādu uz leju. Lai āda neizveidotu jau pirmajās sekundēs karamelizētu garoziņu, pīli karsē kopā ar pannu. Lēnām sakarstot pannai, sakarst pīles āda un lēnām no ādas izdalās tauki. Kad panna sakarst pietiekami karsta, āda izveido skaistu karamelizētu garoziņu. Šāds paņēmiens būtu jāizmanto arī tecinot cūku taukus un gatavojot čirpuļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!