salāti veselīgs uzturs gavēnis
Foto: Shutterstock
Veikalu piedāvājumam kļūstot arvien plašākam, ir tikai loģiski, ka paplašinām savus kulināros horizontus. Lai mūsu ikdienas ēšanas paradumos ienāktu jaunas maltītes, vispirms ir jāsāk ar produktiem. Tādiem, kas latviešu virtuvei nav gluži ierasti, taču nebūt arī sveši.

Šī iemesla dēļ Tasty.lv esam izveidojuši nelielu sarakstu ar tādām sastāvdaļām, kas, lai gan lielākoties ir zināmas, nav pilnībā iekarojušas mūsu sirdis. Lūk, 10 produkti, ar kuriem ir vērts sadraudzēties un iekļaut tos ikdienas ēdienkartē!

Kale kāposti

Foto: Shutterstock

Jūras ķemmītes

Foto: Shutterstock

Jūras ķemmītes, tāpat kā daudzas citas eksotiskās jūras veltes, mūsu virtuvei ir samērā svešs produkts, taču tas nenozīmē, ka no tām ir jāvairās. Lielākajos pārtikas veikalos jau kādu laiku tās iespējams iegādāties gan svaigas, gan saldētas un par samērā draudzīgām cenām. Jūras ķemmītes vērts iekļaut ēdienkartē vien tāpēc, ka tās var ātri pagatavot un ar tām iespējams aizstāt zivis, lai ievērotu sabalansētu uzturu un dažādotu ēdienkarti.

Visgardākās jūras ķemmītes sanāks tad, ja tās būs apceptas sviestā. Pirms gatavošanas tās var iemarinēt citronu sulā un garšvielās un pasniegt kopā ar lapu salātiem, rīsiem, augļiem un pat nūdelēm. Tās lieliski garšos, arī pievienotas kādai zupai, kas pagatavota Vidusjūras gaumē.

Batātes jeb saldie kartupeļi

Foto: Shutterstock

Arī batātes jau kādu laiku vairs nav nekas neredzēts un svešs, tomēr ir brīži, kad ar šo produktu apejamies kā savrupās attiecībās. Zinām, kas tās batātes ir, vienu reizi esam pagatavojuši, bet pēc tam – aizmirsuši. Tomēr tas ir nepelnīti, jo batātes ir iespējams pietiekami virtuozi pagatavot tā, lai garšotu pat vislielākajam šī produkta kritiķim.

Saldie kartupeļi satur daudz mazāk cietes, kā parastie kartupeļi. Tajos ir daudz B un C vitamīna, kā arī kalcija un kālija. Visvienkāršāk batātes var pagatavot cepot cepeškrāsnī – atliek tās vien pārgriezt uz pusēm, apkaisīt ar garšvielām, uzliet pa virsu mazliet eļļu un likt cepeškrāsnī. Batātes būs arī lielisks papildinājums krēmzupām, bet, ja vēlies pagatavot nebijušu garšu desertu, var mēģināt pat izvārītus saldos kartupeļus pievienot kūkas biskvītam.

Artišoki

Foto: Shutterstock

Interesantā paskata dārzenis, kas plaši tiek izmantots Vidusjūras valstu kulinārijā, savu vietu veikalu plauktos ir iekarojis arī pie mums. Svaigās artišoku galviņas jau kādu laiku pieejamas un atrodamas veikalu dārzeņu stendos. Artišoks ir īpašs ar to, ka visgardākā ir dārzeņa sirds, kuru ieskauj tā lapiņas.

Veselos artišokus vāra, cep cepeškrāsnī un pat marinē. Visgardākie artišoki būs tie, kas cepti cepeškrāsnī. Tos aplej ar citronu sulu, apkaisa ar garšvielām un pasniedz, kamēr vēl silti. Bet marinētās artišoku sirdis izmanto salātos, rīsu ēdienos un pat kā picu garnējumu.

Marakuja jeb pasifloras auglis

Foto: Shutterstock

Tofu

Foto: Shutterstock

Kurkuma

Foto: Shutterstock

Turku zirņi

Foto: Vida Press

Turku zirņi jeb aunazirņi gan nav tas svešākais produkts, taču ir vairāki iemesli, kāpēc ar šo produktu vajadzētu sadraudzēties tuvāk. Tie satur ne tikai maz kaloriju, bet turku zirņos ir daudz olbaltumvielu. Tātad vēl viens veģetārā uztura stūrakmens.

Turku zirņiem kulinārijā var atrast daudz un dažādu pielietojumu. Pirmkārt, tie ir gardi, ja tos vienkārši apcep uz pannas (ar noteikumu, ka tie iepriekš ir izvārīti). Konservēti un vārīti turku zirņi var būt garda piedeva dažādiem salātiem, kā arī zupām. Bet, ja iecienīti ir, piemēram, sautējumi vai plācenīši, tad turku zirņi būs labs pamats arī šīm maltītēm.

Kokosriekstu eļļa

Foto: Shutterstock

Kokosriekstu eļļa, gluži kā visi citi šajā sarakstā iekļautie produkti, tiek nepelnīti ignorēti kulinārijā. Kokosriekstu eļļa ir veselīga alternatīva treknajām eļļām un sviestam. Tā kā to gatavo no ļoti gatava kokosriekstu mīkstuma, eļļai ir viegli salda garša.

Kokosriekstu eļļu var izmantot gan cepot, gan sautējot. Ar to pat var aizvietot sviestu un eļļu dažādos konditorejas izstrādājumos, piemēram, kēksu mīklā. Receptēs, kur aizvieto sviestu ar kokosriekstu eļļu, kokosriekstu eļļas daudzumu samazini par ceturtdaļu, kā norādīts receptē. Tādējādi mīkla būs mazāk trekna, bet vairāk mikla.

Agaves sīrups

Foto: Shutterstock

Lieliska alternatīva cukuram, kas veikalu plauktos kļūst arvien pieejamāka, ir agaves sīrups. Šis saldais produkts jau kādu laiku nav vien bioloģisko veikaliņu ekstra, jo pieprasījuma kārtā aizvien vairāk tradicionālo pārtikas veikalu to iekļāvuši savā produktu piedāvājumā. Iemesls, kāpēc agaves sīrupu vērts pamēģināt un lietot ikdienā – tas ir veselīgāks par cukuru.

Tā kā agaves sīrups ir dabīgs produkts un ļoti salds, izmantojot to pie dzērieniem un maltītēs, agaves sīrupu vajadzēs krietni vien mazāk par cukuru. Tāpēc agaves sīrups nebūs nepieciešams litriem vien, ar vienu pudelīti pietiks kādam laikam. Saldais pārtikas produkts noderēs arī tiem, kuriem ir augsts cukura līmenis asinīs, bet ir vēlme pēc kā salda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!