Rabarberi pavisam noteikti ir maijā ēdamo produktu saraksta augšgalā. To, ka no tiem sanāk visgardākās kūkas un plātsmaizes, ķīseļi un saldējumi, mēs jau zinām. Taču ko vēl var iesākt ar skābenajiem rabarberiem, lai maltīti padarītu ne vien interesantāku, bet arī gardāku?
Rabarberi, protams, lieliski piestāv saldajiem ēdieniem. Tomēr nevajadzētu ignorēt arī pamatēdienus, jo skābenais dārzenis, kas aug kātos, piestāvēs arī tiem.
Tiem, kuriem patīk tradicionālas lietas, iesakām šo "Tasty" apkopojumu. Bet par to, kā labāk saglabāt rabarberus ziemai, lasi šeit.
Rabarberi salātos
Lapu salāti, mazliet tomātu, gurķu, kazas siers, piemēram, feta un garda eļļas vai etiķa mērce – ideāla vasarīgu pusdienu kombinācija, vai ne? Vēl viena lieta, kas patiešām šādā maltītē trūkst, ir rabarberi. Var izklausīties nepierasta piedeva svaigo salātu šķīvim, taču rabarberu iederīgumam ir savs pamats.
Tā kā rabarberi ir dārzeņi, tie pēc savas būtības iederēsies pamatēdienos. Piešķir salātu šķīvim nebijušu garšu, pārberot tos ar svaigiem vai nedaudz apceptiem rabarberiem. Rabarberus apcep pavisam neilgu brīdi sviestā vai olīveļļā. Rabarberi lieliski garšos arī salātos ar bietēm un rukolu.
Konservēti rabarberi
Ierasts, ka ziemai rabarberus parasti saldējam vai pagatavojam no tiem ievārījumu. Reizēm tāpat glabājam aukstā ūdens burkā, kas cieši noslēgta. Tomēr rabarberu kātus var iekonservēt līdzīgi, kā to dara ar ķirbjiem.
Atliek vien novārīt marinādi un iekonservēt rabarberus burciņās. Marinādi gatavo no vienādās proporcijās uzvārīta etiķa un ūdens, kam pievienots cukurs un sāls. Tāpat šķidrumam pievieno garšvielas, piemēram, kanēļa standziņas, anīsu vai krustnagliņas. Kad karstais novārījums gatavs, rabarberu gabaliņus saliek sterilizētās burkās un pārlej tiem karsto šķidrumu. Burciņas aizvāko un atdzesē. Lūk, konservēti rabarberi gatavi!
Rabarberi zupā
Skābenos rabarbera gabaliņus var izmantot arī kreptīgu zupu vārīšanā. Un tās nav saldās ķīseļa zupas ar zemenēm, pienu vai putukrējumu. Tik tiešām, īstenās zupās ar gaļu, citiem dārzeņiem un buljonu.
Kā zupas katliņā savārīt rabarberus? Atliek vien sacept sīpolus, pievienot burkānus, kartupeļus un gaļas gabaliņus (piemēram, cūkas ribiņu gaļu), kā arī apliet visu ar buljonu. Rabarberus pievieno, kad zupas gatavošana pusceļā, lai tie neizjuktu.
Rabarberi gaļas marinādē
Pateicoties rabarberu skābumam, no tiem sanāks arī lieliska marināde gaļai. Tie papildinās gan cūkgaļas šašliku, gan vistas gabaliņu, kā arī liellopa gaļas ēdienus. Atliek vien dažus rabarberu kātus sagriezt kubiņos un izvēlēties, kas tiks gatavots.
Rabarberus saber lielā traukā, pievieno gabaliņos sagriezto gaļu, mazliet eļļas un etiķa, kā arī piparus, garšaugus un šķipsniņu sāls garšai. Ja marinē cūkgaļu, neaizmirsti par sīpoliem. Gaļu marinējot, ik pa laikam to apmaisa un saspaida ar rokām rabarberu gabaliņus, lai tie sasulotos.
Rabarberi limonādē
Īsteni vasarai piederīgam veldzējumam no rabarberiem var pagatavot arī atspirdzinošu limonādi. Vajadzēs aptuveni 500 gramus rabarberu, kas sagriezti gabaliņos, 500 mililitrus ūdens un glāzi cukura. Visu ievieto katliņā un vāra rabarberu sīrupu.
Kad rabarberi mīksti un sīrups burbuļo aptuveni 15 minūtes, šķidrumu nokāš. Rezultātā tiks iegūts saldens rabarberu sīrups, ko sajaukt ar gāzētu minerālūdeni. Sīrupu tur ledusskapī pudelītē, lai, kad vien kārojas, varētu pagatavot jaunu limonādes glāzi. Pāri palikušos rabarberus var izmantot, lai notiesātu kopā ar saldējumu vai grieķu jogurta bļodiņu.