Novembrī aicinājām mūsu valsts novadus dalīties ar savas puses tradicionālajiem ēdieniem, produktiem un receptēm to izmantošanai. "Šmakovkai Latgales kulinārajā mantojumā ir īpaša loma. Kādu lāsi šī latgaliešu dzēriena kāro nogaršot ikviens gardēdis. Latgalieši šmakovku darina no visa, kas tikai ir raudzējams – ogām, medus, kartupeļiem, pākšaugiem, cukurbietēm un pat rīsiem, bet īstā Latgales šmakovka ir taisīta, kā saka paši latgalieši – no maizes, ar to domājot rudzus, miežus un kviešus, kā arī no miežu, kviešu vai rudzu iesala," tā receptes ar Latgales pusei raksturīgās šmakovkas klātbūtni piesaka Daugavpils pašvaldības pārstāve Lolita Kozlovska.
Alkohola izmantošana dažādu ēdienu pagatavošanā ir plaši zināma prakse. Neskaitāmas receptes aicina izmantot vīnu un alu, desertiem plaši lieto rumu un liķierus. Savukārt degvīnu dažādos ēdienos iesaka izmantot, jo tas palīdz saīsināt gatavošanas laiku un pagarina uzglabāšanas laiku. Savukārt latgaliešu saimnieces, kas lielākoties ēdienu pagatavošanai izmanto tikai pašu audzētus un sarūpētus produktus, labprāt receptes papildina ar kādu lāsīti kvalitatīvas šmakovkas.
Lai gaļa mīkstāka un sulīgāka, lai marināde "kreftīgāka", uz kilogramu gaļas pievieno 15 – 20 g šmakovkas. Ar šmakovku dezinficē arī konservu burkas, un pa senai modei laukos saimnieces vēl šodien no pergamenta griež aplīšus, iemērc tos šmakovkā un pārklāj ievārījumu pirms burciņas aizskrūvēšanas.