ganu plikstiņš
Foto: Shutterstock
Kopā ar sertificētu pirtnieku un dziednieku Ziedoni Kārkliņu turpinām iepazīt ēdamās nezāles – iepriekš jau atklājām, kā iekļaut ēdienkartē dažādām vērtīgām vielām pārbagātās nātres, gārsu un pienenes. Šoreiz uzzināsi noderīgu informāciju par ganu plikstiņa veselīgajām īpašībām un receptes šī auga izmantošanai.

Ganu plikstiņš (Capsella bursa-pastoris) tiek uzskatīts par ļoti audzelīgu nezāli, kura spēj dot pat četras ražas gadā. Pavasarī dīgst reizē ar tulpēm un ķiplokiem – tātad viens no pirmajiem pavasara zaļumiem.

Pārtikā var izmantot visu augu ar saknēm. Vislabāk jaunās lapu rozetes ar tikko izlīdušu ziediņu. Ziedēšanas laikā lapas pārklājas ar pacietu groziņu un nav patīkamas ēšanai.

Sevišķi ieteicams pārtikā ganu plikstiņš ir šādos gadījumos:

  • kuņģa, 12-pirkstu zarnas, dzemdes, plaušu vai nieru asiņošana;
  • vemšana;
  • asins tīrīšana pie vielmaiņas traucējumiem;
  • dažādas nieru un urīnceļu kaites;
  • urīna nesaturēšana;
  • vēdergraizes;
  • paaugstināts asinsspiediens;
  • klimaksa periods.

Svarīgi: ganu plikstiņu nedrīkst lietot tromboflebīta gadījumā un grūtniecības laikā.

Augs ir ļoti bagāts ar vitamīniem (A, B, C, D, K, P) un mikroelementiem (K, Fe, Cr, Cu, utt.). Ganu plikstiņam ir ļoti oriģināla garša, tas ir spēkus dodošs. Kā pārtikas produkts novērtēts un audzēts tas tiek Ķīnā, Japānā, Indijā, Gruzijā, Armēnijā, Azerbaidžānā, arī viduslaiku Francijā. Trūkums – nelielais zaļās masas daudzums no platības vienības.

Foto: Shutterstock

Kā iekļaut ganu plikstiņu ēdienkartē

Ganu plikstiņš ir brīnišķīgs salātu augs. Salāti parasti ir katras saimnieces brīva improvizācija pēc gadalaika. Var izmantot arī zupās kā tonizējošu piedevu. Ļoti garšīgas ir omletes, zupas un sautējumi ar ganu plikstiņa piedevu. Ziemai žāvē svaigās lapiņas un izmanto kā vitamīnu un aromātisko piedevu pamatēdieniem, zupām, mērcēm un uzkodām.

Ganu plikstiņa pasta

Ja vēlamies dziednieciskās sviestmaizes, tad gatavojam plikstiņa pastu. Gaļas mašīnā samaļ 30 g plikstiņa un 50 g selerijas sakņu. Pievieno 1 ĒK sinepju un sāli pēc garšas. Visu samaisa ar 50 g sviesta. Iegūto pastu smērē uz sviestmaizēm. Var daudzveidot pastas garšu nianses, pievienojot sastāvdaļām dilles, piparmētru lapas, ķiplokus vai ko citu.

Ganu plikstiņa pulveris

Jaunās ganu plikstiņu lapas izžāvē, samaļ kafijas dzirnaviņās, pievieno paprikas vai piparu pulveri (1 ĒK uz 1 glāzi plikstiņu lapu pulvera). Liek pie zupas kā garšvielu.

Plikstiņa salāti ar tomātiem

Sastāvdaļas: 100 g jauno plikstiņa lapu, 60 g tomātu, 60 g svaigu gurķu, 1 ola, 40 g krējuma vai salātu mērces, sāls pēc garšas. Plikstiņa lapas sīki sasmalcina un saliek uz gurķu un tomātu gabaliņiem. Pa virsu saliek vārītas olas ripas. Pirms pasniegšanas uzlej krējumu vai bezpiedevu jogurtu.

Zupa ar ganu plikstiņu

Sastāvdaļas: 100 g jaunu plikstiņa lapu, 600 g ūdens vai gaļas buljona, 200 g kartupeļu, 20 g sīpolu, 20 g sviesta, 20 g krējuma. Kartupeļus sagriež daiviņās un vāra, kamēr tie gatavi. Pievieno sasmalcinātu plikstiņu, apceptu kopā ar sīpoliem, savāra. Pirms pasniegšanas galdā pieliek krējumu.

Ganu plikstiņa pesto

Jaunās plikstiņa lapas nomazgā, samaļ gaļmašīnā, pievieno sāli un piparus pēc garšas. Uzglabā ledusskapī. Izmanto zupu, ceptu gaļas ēdienu piedevām.

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!