sēnes sēņošana
Foto: Shutterstock
Sēņošanas sezonā ik gadu diemžēl tiek reģistrēti arī saindēšanās gadījumi. Internetā ir redzēti "speciālistu" ieteikumi, ka riekstu smarža vai tas, ka sēni sacaurumojuši tārpi vai gliemji, ir radītājs, ka tā noteikti ir ēdama. Vai ir iespējams atpazīt indīgas sēnes? Un kāpēc jociņi par saindēšanos ar sēnēm nav patiesi? Skaidro Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja mikoloģe Inita Dāniele, kas ir arī viena no šogad izdotās "Lielās Latvijas sēņu grāmatas autorēm".

"Vai ir kāds 100% drošs veids, kā atpazīt indīgās sēnes? Tās ir pilnīgas muļķības – nav tādu paņēmienu un kopīgu pazīmju, kā atšķirt ēdamu sēni no indīgas. Katrai sēnei ir savas pazīmes. Tas, ko var iemācīties, ir saskatīt katrai sēnei raksturīgās pazīmes un atšķirt, piemēram, mušmiri no atmatenes vai neēdamo žults beku no baravikas.

Mēdz teikt, ka ēdamas esot visas sēnes, bet dažas no tām tikai reizi mūžā. Jokot ir labi. Melni jokot arī ir labi – man pašai tas patīk, bet kādam var arī nepatikt. Ja es šo populāro jociņu kaut kur dzirdu vai pamanu, ka kāds sociālajos tīklos uzskata par savu pienākumu to ierakstīt komentārā pie katras sēnes, laikam domājot, ka tā pajokojis pirmais un vienīgais, tad šādus komentētājus vienkārši bloķēju. Nu cik var atkārtoties!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!