Foto: Publicitātes foto
Ar kādu malku un cik ilgi jākurina maizes krāsns? Cik kukuļus vienlaikus var šaut krāsnī? Kādas zīmes liekamas uz kukuļa pirms cepšanas? Ar ko tie jāsasedz, kad izcepušies? Uz šiem un daudziem citiem ar maizes cepšanu saistītiem jautājumiem atbildes tiek meklētas Vidzemē, apzinot maizes cepējus un pētot ar malku kurināmas maizes krāsnis.

2020. gada rudenī, iesaistoties vairāk nekā 100 atbalstītājiem, Drustu pagasta Auļukalna muižā tapa ar malku kurināma maizes krāsns. Kad maizes krāsns bija izžuvusi un roka pie kukuļu cepšanas piešauta, uz Auļukalna muižu sāka nākt ne vien ļaudis, kas vēlējās nogaršot īstu rudzu maizi un līdz ar viņiem – stāsti, padomi un priekšmeti, kas saistīti ar maizes cepšanu.

Tā Auļukalna muižas un maizes krāsns saimniecei Initai Šalkovskai radās iecere – apkopot apkaimes ļaužu stāstus un zināšanas par maizes cepšanu, kā arī izpētīt pašas krāsnis. Interese par maizes cepšanu Initai ir kopš bērnības, arī studiju laikā viņa padziļināti pievērsusies rudzu maizes cepšanas tradīciju izpētei, veicot lauka pētījumus un rakstot par šo tēmu bakalaura darbu. Tagad, kad maizes cepšana malkas krāsnī kļuvusi par Initas ikdienu, interese par šī procesa niansēm kļuvusi vēl spēcīgāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!