Kā pabarot pasauli, neiznīcinot planētu? Tas ir jautājums, kas jau gadu desmitiem ilgi nodarbina zinātnieku prātus. Laboratorijā audzēta gaļa? 3D printeri? Izrādās, ka atbilde (vai vismaz daļa no tās) ir pupiņās! 2024. gads piedzīvos nepieredzētu pākšaugu nozīmes popularitāti. Pākšaugi – lauku pupas, pupiņas, zirņi, soja, lēcas un turku zirņi – ir pazīstami ar savām unikālajām ekoloģiskajām un veselībai labvēlīgajām īpašībām. Un, lūk, tāpēc tie šogad būs uz milzīgas atzinības un popularitātes sliekšņa.
No uzturvērtības aspekta pākšaugi ir bagātīgs olbaltumvielu, šķiedrvielu un tādu minerālvielu kā cinks, kalcijs un dzelzs avots, tādējādi tie ir pilnvērtīgs dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu aizstājējs. Patiesībā tā ir vienīgā veģetārā maltīte, kas satur tik daudz olbaltumvielu, ka spēj konkurēt ar gaļu.
"Lai gan nav viena vienīga veida, kā atrisināt mūsu sarežģītās vides problēmas, ir kāda spēcīga sastāvdaļa – pākšaugi, precīzāk runāsim tieši par pupiņām," saka Pols Ņūnhams, "ANO SDG2 Advocacy Hub" izpilddirektors (koordinē globālās un interešu aizstāvības kampaņas, lai sasniegtu ilgtspējīgas attīstības mērķi ). ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķis ir izskaust badu, panākt nodrošinātību ar pārtiku, uzlabot cilvēku uzturu un veicināt ilgtspējīgu lauksaimniecību.