ēdamie kastaņi, edible chestnut
Foto: PantherMedia/Scanpix
Ziemai sākoties, arī mūsu veikalu plauktos sāk parādīties brūnganie kastaņu bumbuļi. Pēc skata gluži kā vietējie, tomēr tie ir citi - ēdamie. Ja tev kādā lielāja Eiropas pilsētā gadījies baudīt uz oglēm ceptus kastaņus, tad zini, ka tas ir kārums, kuru sākot ēst, grūti apstāties. Vairākās Eiropas dienviddaļas valstīs sīrupā vārīti kastaņi ir tradicionāls Ziemassvētku našķis. Piemēram, franči tos glīti iesaiņo zeltītā papīrā un pārdod par bargu naudu. Bet kastaņi nav tikai našķis, tos arī vāra, cep un pasniedz kā piedevu. Mēs apkopojām žurnālā "100 labi padomi" (Nr.10/45-2014) publicēto informāciju, lai iedrošinātu tevi nogaršot šo mūsu valstī pagaidām vēl neierasto, bet ļoti garšīgo produktu.

Agrākos laikos Itālijā, Šveicē un citur, kur auga ēdamie kastaņi, tie skaitījās nabaga ļaužu ēdiens. Un, kā nu ne - šos nederīgos bumbuļus varēja izmantot dažādos veidos: cept, malt miltos, sasmalcināt biezenī, Turklāt tie bija noderīgi gan saldu, gan sāļu ēdienu pagatavošanai, tādēļ ļāva tautai izvilkt dzīvību rudenī uz ziemā. Tagad situācija ir glužī pretēja un kastaņi dažviet ir ieguvuši teju delikateses statusu.

Ir vairāku veidu ēdamie kastaņi. Vieni ir nelieli, pēc formas mazliet atgādina sirdi un ir garšīgāki nekā apaļīgie. Kā vieni, tā otri satur daudz kālija, magnija, B, C, un E grupas vitamīnus, kā arī citas cilveka organismam noderīgas vielas. Ēdamā kastaņa kodols ir liels, balts un saldens. Pēc garšas tas mazliet atgādina cūku pupas. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!