Noderīgi padomi, gatavojot zivju zupu
Zivis tīrot, tās nedrīkst saspiest, jo šādi rīkojoties, var pārspiest žultspūsli - žults piešķirs zivij rūgtu garšu.
Zivju galvām izņem žaunas, jo tajās mitinās dažādi ūdens parazīti un žaunas zupai var piedot rūgtu garšu.
Ar gļotām pārklātas zivis - zušus, nēģus, līņus, pirms gatavošanas noberzē ar sāli vai applaucē verdošā ūdenī. Pēc tam gļotas ir viegli atdalīt.
Saldētas zivis atlaidina istabas temperatūrā. Mazāka izmēra zivis atlaidina aukstā ūdenī. Atlaidināšanas ilgums atkarīgs no zivju lieluma, ūdens temperatūras un svārstās no 1.5 -6 stundām.
Lai vāroties saglabātos zivju krāsa, ūdenim pievieno nedaudz etiķa (uz 1l ūdens 2 ēdamkarotes etiķa).
Zivis ir gatavas tad, kad to acis kļūst baltas un izspiežas. Mazas zivtiņas parasti liek jau vārošā ūdenī.
Vārītas treknās zivis ir daudz garšīgākas par liesajām, tādēļ zupai parasti izmanto lašus, zandartus, foreles, plaužus u.c.
Veselas zivis vāra zivju vārāmā katlā, bet zivju gabaliņus lēzenā katliņā, sakārtojot vienā kārtā. Katlā sakārtotas zivis pārlej ar ūdeni, lai tās būtu pārsegtas (veselas zivis ar aukstu ūdeni, zivju gabaliņus - ar verdošu ūdeni).
Lai zivju buljons izdotos īpaši aromātisks, ūdenim pievieno sāli, pētersīļus, sīpolus, nedaudz piparu un lauru lapas.
Zivis vāra uz mazas liesmas 15-18 minūtes), līdz tās ir gatavas - gaļa ir balta, stingra un atdalās no asakām.
Ūdeni, kurā zivis ir vārītas, izlieto mērces vai zivju zupu gatavošanai.
Zivju zupu gatavojot, labāk izmanto sviestu, jo tas piešķirs buljonam īpaši samtainu garšu un smalku aromātu.
Kādas garšvielas piestāv zivju zupai?
Svaigu zivju garša un smarža ir patīkama, tādēļ nav vajadzības to nomākt, pievienojot lielu daudzumu garšvielu. Nepārspīlē un lieto garšvielas ar mēru, tad nebūs jāviļas. Vienu reizi pagatavo zupu, pievienojot baziliku, nākamajā reizē izvēlies fenheli vai vecās labās dilles.
Zivju zupai ideāli piestāvēs fenhelis, dilles, majorāns, citronzāle, rozmarīns, koriandrs, baziliks, čili, pētarsīļi, timiāns, oregano, ķimenes un piparmētras.
Safrānu, iepriekš to izšķīdinot verdošā ūdenī, mēdz pievienot zupai, lai piešķirtu tai patīkamu garšu, aromātu un pievilcīgu dzeltenīgu nokrāsu.
Zivju zupai bieži vien pievieno lauru lapas. Tikai jāņem vērā, ka ilgstoši vārot, lauru lapu aromāts pasliktinās un novārījums kļūst rūgts, tāpēc lauru lapas jāpievieno zupai īsi pirms vārīšanas beigām.
Un, protams, neaizmirsti par citronu, ķiploku un sīpolu!
Uzmanību! Nekādā gadījumā nemēģini ar. garšvielām nomākt pastāvējušu zivju nepatīkamo aromātu - šādi tu riskē pakļaut briesmām sevi un citus, jo zivs ir produkts, kas ātri bojājas un šāds "eksperiments" var beigties ar smagu saindēšanos. Turklāt sliktas kvalitātes zivju nepatīkamā garša un smaka vienalga būs sajūtama.