Fenhelim ir balta, lielam sīpolam līdzīga sakne un selerijveidīgs kāts, bet tā lapas atgādina diļļu zaļumus. Īstens vienpatnis, jo pats par sevi ir apveltīts ar specifisku, dillēm un anīsam līdzīgu smaržu un garšu, tāpēc ar fenheli labi sader vien daži produkti – siers, apelsīni, puravs, ķiploki, sīpoli, kartupeļi un, protams, zivs. Tā pagatavošanai nevajag daudz piedevu - vislabāk fenhelis garšo viens vai kopā ar zivi, piemēram, lasi, un viena veida dārzeņiem. Ja fenheli sajauksi ar gaļas produktiem, dārzeņu "miksli" vai griķiem, tā garša disharmonēs un iegūtais efekts nebūs tāds, kā gaidīts.
Svaiga fenheļa sakne ir kraukšķīga, ar selerijai līdzīgu struktūru un izteiktu aromātu, bet termiski apstrādājot, garša kļūst daudz maigāka un neuzbāzīgāka.
Šī dārzeņa sakni var izmantot sautējumos, zupās, sacepumos ar sieru un salātos. Sagriez fenheli lielākos gabalos, apslaki ar olīveļļu, pievieno sāli un piparus un izcept cepeškrāsnī - iegūsi deālu piedevu grilētai vai krāsnī ceptai zivij!
Fenheļa jaunās lapiņas izmanto gurķu, tomātu, lapu salātiem, pievieno biezpienam, zivju un vistas buljonam, biešu un skābu kāpostu ēdieniem vai izmanto dekorēšanai.
Fenheļa sēklas pievieno augļu konserviem, marinādēm, cepumiem, izmanto atspirdzinošu dzērienu un tējas aromatizēšanai. Turklāt fenheļa sēklas lieliski uzlabo gremošanu un novērš nepatīkamu smaku mutē – pietiek pirms ēšanas sakošļāt piecas fenheļa sēkliņas, lai varētu aizmirst par vēdergraizēm un sastrēgumiem gremošanas traktā!
Fenheļa auglis satur ēteriskās eļļas, ogļhidrātus, minerālvielas–kāliju, kalciju, dzelzi, fosforu, C un E vitamīnus, karotīnu.
Svaigu fenheli ledusskapī vari uzglabāt 3–4 dienas, bet labāk izlieto uzreiz pēc iegādes. Fenheļa sēklas ieteicams uzglabāt hermētiskā iepakojumā vēsā un sausā vietā.
Piedāvājam dažas variācijas, kā iepazīt fenheli, bagātinot savu ēdienkarti ar šo veselīgi zaļo bumbuli.
Lai labi garšo!
Sarkano kāpostu salāti ar fenheli
Fusilli pasta ar fenheli, konservētiem tomātiem un krabju gaļu
Sātīgām pusdienām – mīksti novārīti fusilli makaroni ar apceptu fenheli, konservētiem tomātiem un gardu krabju gaļu. Maltīti pasniedz, kamēr vēl silta. Ja ir vēlēšanās, pēc pasniegšanas maltīti var apkaisīt ar labi kūstošu cieto sieru.
Zivju zupa ar fenheli un sarkanajām pupiņām
Garšām bagāta sarkano pupiņu un mencas zupa, kurai pievienots Vidusjūras dārgums – fenhelis. Zupu pasniedz vēl karstu, liekot klāt smaržīgos pētersīļus.
Kraukšķīgā skumbrija ar fenheļa salātiem
Kas var būt labāks par zivi ar kraukšķīgām maizes drupačiņām un draudzīgo vidusjūrnieku – fenheli! Atsvaidzinoši pavasarīga maltīte, kuru paspilgtinās citrona sula, kas pievienota gardajiem salātiem.
Cepeškrāsnī cepta citronbute ar fenheļiem
Piedāvājam brīnišķīgu Vidusjūras recepti vieglām vakariņām - cepeškrāsnī ceptai citronbutei ar fenheļiem, olīvām un mazajiem tomātiņiem. Citronbutei ir ļoti patīkama, maiga garša, turklāt kombinācijās ar dažādiem dārzeņiem un garšaugiem tā nezaudē savu īpašo, saldi maigo aromātu. Ar citronbuti saderēsies dažādi sausie baltie vīni, piemēram, Chardonnay un Chablis.
'Dzīvo garšīgi': zaļie salāti ar fenheli un kūpinātu foreli
"Tasty" projekta "Dzīvo garšīgi!" ietvaros viesojamies pie dažādiem kulinārijas lietpratējiem un entuziastiem. Šoreiz apciemojām bloga "Viens+Viens" veidotāju Lauru Grēviņu un kopā gatavojām zaļos salātus ar fenheli un granātābolu sēkliņām. Tev būs nepieciešamas vien 15 minūtes, lai tiktu pie veselīgas un košas maltītes!
Cepts jūras asaris ar fenheli un ķirštomātiem
Skaidrs, ka zivis ikdienā mēs ēdam mazāk, nekā vajadzētu, tāpēc šī viegli īstenojamā recepte ir vēl viens atgādinājums tam, ka zivis var pagatavot ļoti dažādi un garšīgi. Šai receptei piemīt Vidusjūras noskaņa, ko piešķir pesto, ķirštomāti un olīvas, tāpēc tā lieliski piestāv šai sezonai, kad saules siltums mūs vēl pilnībā nelutina.
Ātrais dārzeņu sautējums ar fenheli, tomātiem un pupiņām Toskānas gaumē
Gards dārzeņu sautējums itāliešu labākajās tradīcijās – fenhelis tā vien sauc pēc Toskānas un saules. Papildinājumā ar burkāniem, seleriju un tomātiem recepte liks siekalām saskriet mutē un pusdienās vai vakariņās pagatavot šo vienkāršo ēdienu.
Bujabēze - karaliska jūras velšu zupa franču gaumē
Bujabēze sākotnēji radās kā nabaga ļaužu ēdiens. Šo sātīgo zupu, kuras pamatā ir pamatīgs zivju buljons, sāka gatavot Marseļas zvejnieku sievas no svaigi nozvejotajām zivīm, kas nederēja tirdzniecībai. Garneles, mīdijas, astoņkājus un citas jūras veltes bujabēzei sāka pievienot krietni vēlāk un, ja tie neiet pie dūšas, bez šīm sastāvdaļām var tīri labi iztikt.
Ābolu un fenheļa salāti ar kūpinātu lasi
Ļoti viegli salāti ar āboliem, Vidusjūras valstīs iecienīto fenheli un kūpināta laša gabaliņiem. Nelielu asumu salātiem piešķirs kaperi, bet svaigu aromātu – zaļumi.
Grilēts siers ar svaigajiem fenheļa salātiem un apelsīnu kuskusu
Veģetārieši noteikti nespēj iedomāties savu ēdienkarti bez siera, jo tas maltītēm piešķir sātīgumu un patīkamu sāļumu, tāpēc šī recepte būs labs papildinājums ikdienas maltītēm. Grilēts halumi siers kombinācijā ar svaigajiem dārzeņiem rada lieliski sabalansētu garšu buķeti, ko noteikti novērtēs arī veģetāro ēdienu skeptiķi.
Laša zupa ar fenheli un olu
Sātīga un aromātiska laša zupa ar fenheli un olu.
Mocarellas salāti ar fenheli
Garda zemeņu sezonas recepte no Dansukker Zemeņu ēdienu meistarklases kopā ar Lauri Aleksejevu (restorāns "36.līnija").
Cepta dorada ar dārzeņiem vermuta mērcē
Viegls vakariņu ēdiens - cepta dorada ar vermutā sautētiem puraviem un fenheli. Ēdienu pasniedz ar sausu baltvīnu. Starp citu, vai zināji? Jo fenhelis apaļāks, jo tas ir kvalitatīvāks.