Čuguna pannā gatavotie ēdieni sanāk ļoti garšīgi, gribētu teikt, īpaši garšīgi. Ēdiens tajā gatavojas ļoti vienmērīgi un to var izmantot arī ilgstošām sutināšanām uz zemām temperatūrām. Tomēr, kad ir iegādāta jauna panna, tā pirms lietošanas ir jāapstrādā, lai ēdiens nepieķertos un nedegtu. Kā sagatavot jaunu čuguna pannu un kā to kopt, lai panna nevainojami kalpotu gadiem?
Jaunas pannas sagatavošana
Nepieciešamie materiāli: trauku mazgājamais līdzeklis, asa švammīte, eļļa vai kausēti cūku tauki, virtuves papīra dvielis, folija. Liek karsēties cepeškrāsni uz 180ºC.
Jauno pannu nomazgā ar trauku mazgājamo līdzekli, rūpīgi izberzējot ar asu švammīti vai birstīti. Čuguna pannu normālos apstākļos pēc tam nemēdz mazgāt ar ziepainiem mazgājamiem līdzekļiem, bet tā ir jānomazgā pirms pannas apstrādāšanas ar eļļu. Pannu noskalo un rūpīgi noslauka sausu.
Izmantojot eļļā samērcētu virtuves papīra dvieli, pannu iesmērē ar eļļas vai tauku kārtu. Pagriežot pannu "ar kājām gaisā", to liek karstā cepeškrāsnī vidējā līmenī. Apakšā uz grīdas noklāj folijas loksni, lai nodrošinātos pret pilošu eļļu. Pannu karsē 1 stundu.
Izslēdz krāsni un ļauj pannai atdzist. Pareizi apstrādātai pannai izveidojas gluda, spoža, nepiedegoša virsma. Kad ēdiens pannā atkal sāk pielipt pie pannas virsmas, pienācis laiks šo procedūru atkārtot, izlaižot soli ar ziepēm, pannu noberzējot ar švammīti siltā ūdenī.
Pannas kopšana ikdienā
Čuguna pannas kopšana ietver daudzus un dažādus "nedrīkst" - nelieto ziepes, nelieto metāla birstes, nemazgā pannu trauku mazgājamā mašīnā. Tomēr, lai arī izklausās neticami, pannu uzturēt tīru un bez rūsas ir ļoti vienkārši.
Nepieciešamie materiāli: virtuves papīra dvielis, trauku mazgājamā švammīte vai birstīte, rupjā sāls un eļļa.
Pēc pannas lietošanas, to uzreiz, kamēr tā vēl silta, izslauki ar papīra dvieli vai, ja nepieciešams, nomazgā siltā ūdenī ar švammīti. Pannu nedrīkst ilgstoši mērcēt un turēt ūdenī, pretējā gadījumā tai veidosies rūsa. Nelieto trauku mazgājamo līdzekli vai asas birstes! Tā tu saskrāpēsi pannas piededzināto taukvielas kārtiņu. Ja pannai kādas ēdienu atliekas pieķērušās tik stingri, ka ar švammīti tās nenāk nost, beršanai izmanto rupjo sāli vai uzvāri pannā nedaudz ūdens.
Pēc mazgāšanas pannu rūpīgi noslauki sausu. Ļoti ērti pannu nožāvēt, to mirkli karsējot virs uguns. Ar eļļā samērcēta papīra dvieļa palīdzību izsmērē pannu ar eļļas kārtiņu. Glabā pannu sausā vietā. Neuztraucies, ja tomēr tev panna bija niknāk jāberž, tu vienmēr vari atkārtot soli, ko veic jaunai pannai pirms lietošanas. Čuguna panna, jo to biežāk un ilgāk lieto, kļūst arvien spožāka, arvien perfektāka un piemērotāka lietošanai.
Noskaties video, cik tas ir ļoti vienkārši:
Apcepti baklažāni un cukīni ar lazdu riekstiem
Burvīgi siltie salāti ar cukīni un baklažāniem, kas fantastiski garšo kopā ar bezpiedevu jogurta mērci. Kraukšķīgumu maltītei piešķirs lazdu rieksti. Pats jaukākais – šo maltīti vari baudīt gan siltu, gan aukstu.
Grieķu omlete ar olīvām
Olīvas, fetas siers, olas, piens, nedaudz spinātu un sīpols. 10 minūtes, lai sagatavotu produktus, 20 minūtes cepšanai. Un aromātiska grieķu omlete gatava - labu apetīti!
Mencas kotletes ar zirņu biezeni un zeltainiem kartupeļu stienīšiem
Mencas kotletes ar kartupeļu stienīšiem ir variācija par angļu virtuves "fish and chips". Karijs klasiskajam garšu salikumam piešķir nedaudz eksotisku noti.
Spinātu mērce
Brīnišķīga, krēmīga mērce, kuru var smērēt uz grauzdiņiem un krekeriem, tajā var pamērcēt svaigus dārzeņu gabaliņus un ar to var pasniegt jaunos kartupeļus, ceptu gaļu. No dotā produktu daudzuma sanāks apmēram 250 ml mērces.
Sidra mērcē sutināti vistas stilbiņi
Aromātiskā, nedaudz saldenā sidra mērce ar brūni apceptajiem vistu stilbiņiem, burkāniem un šampinjoniem uzrunās ikvienu ēdāju. Kamēr katliņā vai pannā lēnām sutinās gaļa, pagatavo kartupeļu biezeni.
Omlete ar zaļajiem zirnīšiem un rīvētiem kartupeļiem
Omlete brokastīs ir klasika, bet tā ir arī visātrāk pagatavojamā uzkoda slinkā svētdienā vai aizņemtas dienas steigā. Izmēģini gardo un vienlaicīgi ātri pagatavojamo omleti ar saldētiem zirnīšiem un kartupeļiem. Papildini to ar kariju un iegūsi austrumniecisku garšas buķeti, kuru īpaši izcels kinzas zaļumiņi.
Neparastie nūdeļu plācenīši
"Dažkārt gardākie ēdieni ir tie, kas ir visvienkāršāk pagatavojami. Nūdeles ir demokrātisks ēdiens, kas garšo gan bērniem, gan pieaugušajiem, turklāt sniedz sāta izjūtu," stāsta jaunatvērtā Jūrmalas restorāna Laivas šefpavārs Jānis Eislers, piedāvājot vienkāršu recepti no senas pavārgrāmatas.
Vistas filejas un siera plācenīši
Supervienkārša un ātra ideja pusdienām vai vakariņām - vistas gaļas plācenīši jeb kotletes ar sieru, olām un majonēzi. Pasniedz ar rīsiem vai svaigajiem salātiem!
Tītara kotletes ar piparmētru kuskusu un gurķu mērci
Pārsteidz sevi un savu ģimeni ar šo maltīti. Svaiga garšu pārbagātība, turklāt figūrai draudzīga. Un, kas labākais - virtuvē pavadīsi vien aptuveni 30 minūtes.
Klasiskās liellopa un cūkas gaļas kotletes
Tasty ielūkojās Latvijas kulinārijas klasisko recepšu apcirkņos un atrada šo Ņinas Masiļūnes visgardāko un sulīgāko kotlešu recepti.
Aknu plācenīši
Vienkārši un ātri, lēti un gardi - aknu plācenīši.
Cūkgaļas karbonāde ar dārzeņu rīsiem, cepti vienā pannā
Ērts veids kā cūkgaļu sagatavot kopā ar rīsiem vienā pannā. Vispirms gaļu un dārzeņus pannā apbrūnina, bet pēc tam pannu liek cepeškrāsnī un visu cep gatavu, līdz cūkgaļa caurkarsusi un rīsi mīksti.
Liellopa steiks ķimeņu un raudenes marinādē
Apstrādā steiku ar sauso marinādi un ļauj gaļai marinēties vismaz vienu stundu. To var atstāt arī ledusskapī, ietītu pārtikas plēvē uz visu nakti. Sāls mīkstinās gaļas šķiedras un steiks izcepsies mīksts un sulīgs.
Vistas filejas un kukurūzas plācenīši
Atšķirībā no kotletēm šoreiz gaļu nevis samaļ gaļas mašīnā, bet smalki, jo smalki sagriež ar nazi. Plācenīši ļoti ātri ir gatavi, jo nelielās gaļas kripatiņas strauji izkarst. Svarīgi ir tos nepārcept, citādi fileja zaudē savu sulīgumu un maigo garšu.