Viens no galvenajiem dzidra buljona vārīšanas noslēpumiem ir tā vārīšana uz minimāla karstuma, nepieļaujot buljona strauju burbuļošanu. Patiesībā gatavošanas brīdī šķidrumam katlā tikai viegli jāvirmo. Vāra bez vāka, lai tvaiks var brīvi izdalīties.
Uzsākot vārīt buljong, gaļu un kaulus liek aukstā ūdenī. Iesākumā ūdeni vāra uz lielas uguns, lai ūdens pēc iespējas ārāk sāktu vārīties. Līdzko tas uzvāras, nogriež minimālu karstumu. Putas sāk parādīties īsi pirms vārīšanās, tās pēc iespējas ātrāk jānosmeļ. Ieteicams ar putu karoti gaļu un kaulus apmaisīt, lai putas varētu pacelties ūdens virspusē. Ja daļa putas nogrimst, karstajam ūdenim pievieno vienu glāzi auksta ūdens un putas atkal pacelsies augšup.
Vārīšanas laikā papildus ūdeni vairāk nepievieno, jo tas vājina buljona garšu un aromātu.
Gaļas buljonam sāli liek 30 minūtes pirms gatavības beigām, jo tā kā buljons vārās vairākas stundas un vārīšanās laikā tiek zaudēts šķidrums, tad sāls daudzumu iesākumā nevar pievienot pēc garšas. Zivju buljonam sāli pieliek uzreiz, sēņu buljonam pašās beigās.
Ja buljonā sāls ir pievienota par daudz, no tā var atbrīvoties, ieliekot buljonā rīsu paciņu un to vārot, tomēr ne līdz gatavībai, citādi rīsi saduļķos buljonu.
Kad putas nosmeltas un karstums noregulēts minimāls, buljonam pievieno garšvielas un garšaugus: piparus (gan melnos, gan smaržīgos), sīpolu ar visu mizu, lai buljons iegūtu skaistu, zeltainu krāsu, burkānu, pētersīļa un selerijas sakni, ķiploka daiviņu, puravu, fenheli, pētersīļu un diļļu kātus vai citus garšaugus. Lauru lapu pievieno 5 minūtes pirms buljona gatavības, bet vistas buljonam lauru lapu nepievieno. Ja lauru lapu pievieno jau sākumā, buljons var iegūt rūgtenu garšu.
Ja nepieciešams buljonu dzidrināt, tajā 10 minūtes vāra olu čaumalas gabalus. Olu pirms pārsišanas noteikti ir jānomazgā. Ja buljons nav pietiekami dzidrs, to var dzidrināt ar olu baltumu. Kad buljons jau gatavs, tam pievieno olu baltumu un ļauj vārīties 5 minūtes. Olbaltums sev pievilks un pievienos dažādas sīkvielas.
Beigās buljonu izkāš caur sietu. Ledusskapī glabā tikai jau izkāstu buljonu. Kad buljons ir atdzisis, tam var viegli noņemt sastingušo tauku kārtu.
Gaļas buljons būs aromātiskāks, ja kaulus pirms apliešanas ar ūdeni, cepeškrāsnī apbrūninās. Jēra gaļu pirms ielikšanas katlā applaucē ar vārošu ūdeni.
Ja buljonu izmanto zupas vārīšanai ar makaroniem vai pelmeņiem, tad, lai buljons nezaudētu dzidrumu, makaronus un pelmeņus vispirms apvāra sālsūdenī citā katliņā, bet pēc tam pārceļ uz buljona katlu.
Lai buljona vistas (ne cāļa) gaļa kļūtu mīksta, pēc pirmajām 20 minūtēm vistu izceļ no buljona un iemērc uz dažām minūtēm aukstā ūdenī, bet pēc tam liek atpakaļ karstajā buljonā un turpina vārīt. Ja vēlas, lai cūkas vai vērša gaļa ātrāk ir mīksta, to sagriež mazākos gabaliņos.
Lai buljons sildot, saglabātos dzidrs, to silda uz lēnas uguns un, līdzko uzvārās, to noņem no uguns, kā arī to silda ar vāku, kas nepieguļ cieši pie katla.
Izvēlies kādu no vasarīgajām Tasty zupām:
Vienkāršā vistas zupa ar dārzeņiem un rīsu nūdelēm
Aromātiska vistas zupa ar burkāniem, puraviem, selerijām un rīsu nūdelēm, turklāt no pašu vārīta buljona. Kā teiktu Mārtiņš Rītiņš, kas var būt labāks par šo?
Ļoti ātri pagatavojama biešu zupa sliņķu gaumē
Šī tiešām ir ļoti ātri pagatavojama, bet tāpēc ne mazāk garda biešu zupa. Protams, ir daudz izdevīgāk pirkt svaigas bietes, bet to pagatavošana prasa samērā daudz laika, tādēļ reizēm nav grēks ļaut vaļu slinkumam un aiztaupīt sev produktu sagatavošanas darbus.
Vistas buljons ar putotu olu klimpām
Lai zupa būtu savādāka kā citas reizes, vistas buljonu var pasniegt ar buljonā vārītiem burkāniem un putotu olu klimpām, beigās porciju pārkaisot ar kapātiem zaļumiem.
Klasiskā frikadeļu zupa
Frikadeļu zupa - kā no labākajām bērnības atmiņām.
Franču sīpolu zupa
Sātīgā Franču sīpolu zupa ar grauzdiņiem un siera cepurīti.
Zivju un jūras velšu zupa portugāļu gaumē
Bagātīga zivju un jūras velšu zupa. Pat, ja kāda no jūras veltēm trūks, zupa būs ļoti garda. Zupas garša tikai iegūs, ja izmantotās zivis un jūras veltes būs dažādas.
Frikadeļu zupa no liellopa gaļas un tomātiem
Īpaši garda frikadeļu zupa no liellopa gaļas un tomātiem.
Dzidrais liellopa buljons ar dārzeņiem
Dzidrais liellopa buljons ar dārzeņiem - viegla ikdienas zupa.
Sakņu zupa ar jaunlopa gaļu
Eva Kataja, uztura speciāliste, Kampaņas BioLoģiski.lv ietvaros piekrita uztaisīt bioloģisko zupu, maksimāli daudz izmantojot tieši vietējos Latvijas labumus. Sanāca sakņu zupiņa ar jaunlopa gaļu jeb “visi mājās atrodamie bioloģiski sertificētie produkti vienā katlā”.
Minestrone - dārzeņu zupa ar pastu itāliešu gaumē
Minestrone - dārzeņu zupa ar pastu, ir viena no retajām zupām, kas atrodama tradicionālo itāliešu restorānu ēdienkartēs.