Olīveļļa ir viena no visbiežāk izmantotajām eļļām mūsu ēdienkartē. Izšķir divu veidu olīveļļas - filtrēto olīveļļu, kas piemērota cepšanai, un pirmā spieduma olīveļļu, kuru izmantojam dažādiem salātiem un cenšamies termiski neapstrādāt. Kvalitatīva pirmā spieduma olīveļļa turklāt nav lēts pirkums. Ja eļļu glabās nepiemērotos apstākļos, tā kļūs rūgta un zaudēs savu atsvaidzinošo aromātu.
Tā kā olīveļļa tiek izmantota gandrīz katru dienu, to nebūtu prātīgi glabāt pārāk tālu no darba vietas.
Trīs olīveļļas ienaidnieki
Olīveļļai ir trīs ienaidnieki - skābeklis, gaisma un siltums. Ja uz eļļu ilgstoši iedarbojas viens no šiem elementiem, tā samērā ātri kļūst nebaudāma. Vienīgais veids, kā cīnīties ar šiem eļļas nedraugiem, ir pareiza tās glabāšana. Jāpievērš uzmanība tam, kur eļļu glabā un kā to glabā.
Kur glabāt olīveļļu?
Kā uzglabāt olīveļļu?
Olīveļļa jāglabā pudelēs, kas ražotas no tumša stikla vai keramikas, vai to var glabāt nerūsējoša metāla konteineros. Tādējādi eļļa būs pasargāta no gaismas iedarbības. Ja tu nopērc lielu konteineru, sadali eļļu mazākos konteineros. Vienu no tiem izmanto gatavošanai un glabā istabas temperatūrā, pārējos ieliec ledusskapī.
Nekad neglabā eļļu plastikas konteinerā. Ja eļļa ir tādā nopirkta, pārlej stikla traukā. Olīveļļa tomēr tiek izmantota zināmu laika sprīdi, kurā plastikas pudele lēnām noārdās, ķīmiskajām daļiņām iekļūstot eļļā. Izvairies arī no metāla konteineriem, kas noārdās - vara, dzelzs un citiem līdzīgiem. Ar šādu eļļu cilvēks var arī saindēties.
Olīveļļa iespēju robežās ir arī jāpasargā no skabekļa - nekad neatstāj atvērtu eļļas pudeli, nepērc lielus eļļas daudzumus, bet centies iepirkt tādu tilpuma apjomu, kas ir vispiemērotākais taviem gatavošanas ieradumiem. Ja eļļu tērē nedaudz, nepērc 3 litru iepakojumu, lai arī tas ir ekonomiski izdevīgi. Sabojājusies un sastāvējusies eļļa neuzlabo ēdiena garšu.
Rukolas salāti ar apelsīniem un mandeļu skaidiņām
Viegli, aromātiski salāti, kuriem nelielu saldumu piešķir apelsīns. Lieliski saderas ar dažādām zivīm un jūras veltēm. Var pasniegt arī kā uzkodu ar grauzdētu maizi un vistas aknu pastēti.
Ceptas garneles ar granātābolu salsu
Ļoti garda tīģergarneļu uzkoda ar asumiņu. Piemērota nelielām viesībām vai īpašam vakaram. Garneles vispirms 30 minūtes marinē. Tikmēr sagatavo salsu. Garnelēm jābūt jēlām, termiski neapstrādātām.
Kūpinātas vistas salāti ar spinātiem, bumbieri un zilo sieru
Kūpinātas vistas salāti ar spinātiem, bumbieri un zilo sieru – īstam garšu baudījumam.
Bumbieru, rukolas un zilā siera salāti
Kaut kas citādāks tavai ēdienkartei – medū apcepti bumbieri, kas pasniegti kopā ar gardajiem rukolas salātiem. Tam visam klāt lieliski iekļaujas arī kraukšķīgie ciedru rieksti un pikantais zilais siers. Vieglai pēcpusdienas maltītei!
Zaļie salāti ar liellopu gaļas stērbelītēm un sēņu pastētes grauzdiņiem
Šos salātus visizdevīgāk gatavot nākamajā dienā pēc steika ballītes, izmantojot liellopa gaļas pārpalikumus. Lai gan gaļu var arī speciāli cept par godu šiem gardajiem salātiem, jo tos var pasniegt gan ar aukstu gaļu, gan siltu. Grauzdiņiem būs nepieciešama sēņu pastēte, kuras recepti var izlasīt šeit.
Grilēts siers ar svaigajiem fenheļa salātiem un apelsīnu kuskusu
Veģetārieši noteikti nespēj iedomāties savu ēdienkarti bez siera, jo tas maltītēm piešķir sātīgumu un patīkamu sāļumu, tāpēc šī recepte būs labs papildinājums ikdienas maltītēm. Grilēts halumi siers kombinācijā ar svaigajiem dārzeņiem rada lieliski sabalansētu garšu buķeti, ko noteikti novērtēs arī veģetāro ēdienu skeptiķi.
Dārzeņu salāti ar turku zirņiem un kūpinātu lasi
Šie ātrie, svaigie un veselīgie dārzeņu salāti ir nobaudīšanas vērti.Sastāvdaļu attiecības nepavisam nav būtiskas. Ja gribi zaļākus, svaigākus salātus, pievieno vairāk dārzeņu, savukārt, ja prasās ko nedaudz sātīgāku - pievieno lielāku daudzumu turku zirņu. Lasi var aizstāt, piemēram, ar grilētu vistas fileju, kādu no mīkstajiem sieriem vai arī neko - jo arī tāpat šie salāti, ko iesaka kulinārijas bloga "Gards ka nenoēsties!" autore, būs gana gardi.
Karstie šampinjonu salāti ar kazas sieru, rukolu un valriekstiem
Cepti, ar kazas sieru pildīti šampinjoni, svaiga rukola un ķiploku mērce, ko papildina kraukšķīgi valrieksti un bekons. Īsta ziemas garša, tām reizēm, kad gribas apēst ko neikdienišķu.
Lapu salāti ar bumbieri, valriekstiem un zilo sieru
Lapu salātos ar bumbieri, valriekstiem un zilo sieru ne vien apvienojas lieliskas garšas, tie ir tik krāšņi, ka ar savu klātbūtni rotās jebkuru galda klājumu.
Grieķu salāti ar valriekstiem
Grieķu salāti ar valriekstiem - un sajutīsi saulaino Grieķiju.
Svaigie lapu salāti ar kartupeļu pankūku un laša tartaru
Svinībām vai īpašai ēdienreizei - svaigie lapu salāti ar kartupeļu pankūku un laša tartaru. Recepti iesaka restorānu tīkls "Tex-Mex".
Zaļie salāti ar olu, asinsdesu un kraukšķīgām bekona šķēlītēm
Lai zaļos salātus pietuvinātu vīriešu garšas izjūtai, tie tikai nedaudz jāuzlabo, pievienojot olu, asinsdesu un kraukšķīgas bekona šķēlītes. Sarkanā etiķa-sinepju mērce šiem sātīgajiem salātiem piešķirs atsvaidzinošu asumiņu.
Zaļie salāti ar grilētu sieru un melno olīvu tapenādi
Ļaujies gardēža eksperimentiem un izmēģini salātus ar melno olīvu tapenādi - mērci, kuru gatavo no olīvām, ķiplokiem, bazilika un anšoviem.
Vieglie un veselīgie pavasara salāti ar kazas sieru
Tuvojoties gada siltajai sezonai, aktuāla kļūst fiziskās formas uzlabošana, kā arī organisma attīrīšana. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā to paveikt, ir, pielāgojot ēdienkarti un ietverot tajā vairāk zaļumu un olbaltumvielu. Šai sakarā lieti noderēs veselīgu un pavasarīgu salātu recepte, kas ir piemērota gan vieglām pusdienām, gan sātīgām brokastīm.