Pirmkārt, lai olas varētu vārīt bez čaumalām, tām ir jābūt svaigām. Ilgāk stāvējušām jēlām olām baltums izšķīdīs un staipīsies pa visu katliņu. Tomēr arī svaigām olām veidojas astes un astītes. Lai plaucētās olas izdotos perfektas, ar glītu, saturīgu formu, izmanto slavenās amerikāņu šefpavāres Džūlijas Čaildas paņēmienu.
Džūlijas ieteikums ir ļoti vienkāršs, bet iznākums izcils. Ir nepieciešamas divas īpašas lietas - adata un taimeris, un 10 sekundes. Protams, ir nepieciešams arī sekls un plats katliņš vai dziļa panna ar ūdeni, putu karote un olas. Tomēr maģiju paveic tieši pirmās divas lietas.
Džūlijas Čaildas plaucētās olas
Uzvāra katliņā ūdeni.
Katras olas čaumalā platajā galā ar adatu izdur smalku caurumiņu. Ļoti ērti ir izmantot piespraužamo vai saspraužamo adatu, jo tās var ērti saturēt. Pa mazo caurumiņu no olas laukā izkļūst tajā ieslēgtais gaiss, līdz ar to ola nesaplīst, bet caurumiņš vienlaicīgi ir tik maziņš, ka olas baltums pa to ārā nelīst.
Olas ar visām čaumalām liek sietiņā, bet sietiņu verdošā ūdenī. Olas vāra tieši 10 sekundes. Izņem olas no ūdens, samazina karstumu zem katliņa tā, lai ūdens viegli virmotu. Tas, ka ola pirms tam 10 sekundes vārīta ar visu čaumalu, neļauj tai pēc tam iztecēt pa visu katliņu.
Kad ola nedaudz atdzisusi, lai to varētu noturēt rokās (būs nepieciešamas dažas sekundes), pārsit to un ielaiž olas saturu virmojošajā ūdenī. Plaucē olu, līdz baltums sarecējis pilnībā. Ar putu karoti izceļ plaucēto olu, un, kad ūdens notecējis, to liek uz šķīvja.
Noskaties vēsturisku video, kā Džūlija Čailda plaucē olas. Šajā video var redzēt arī, kā atšķiras tradicionālā olu plaucēšana no Džūlijas metodes.
Plaucētās olas saderas ne tikai ar grauzdētu brokastu maizīti, tās ir arī ļoti gardas dažādos salātos. Piedāvājam dažādu salātu receptes, kurās izmantotas plaucētas olas vai kurās ļoti viegli var aizstāt vārītās olas ar plaucētajām. Lai izdodas burvīgās plaucētās olas!
Lionas salāti ar plaucētu olu
Brokastu salāti, kuru dzimtene ir dienvidnieciskā Liona. To galvenais akcents ir plaucēta ola.
'Kedžerī' – rīsi ar laša gabaliņiem, kariju un olu
Kedžerī ir britu nacionālais brokastu ēdiens, kura saknes meklējamas 19. gadsimta Indijā. Klasisks kedžerī ir karija rīsi, pasniegti ar zivi un vārītu olu. Piedāvājam klasiku papildināt ar pavasarīgajiem diļļu un pētersīļu zaļumiem, izceļot laša sārtos gabaliņus, bet vārītās olas vietā kedžerī var pasniegt ar plaucētām olām. To mīkstais dzeltenums kā mērce bagātinās rīsus un lasi.
Puravu un olu salāti ar sinepju mērci
Kaut kas pavisam vienkāršs, bet tajā pašā laikā īpašs – gardi puravu salāti ar estragona lapām. Tam visam pa virsu garšīga mērce, kas pagatavota no Dižonas sinepēm, sarkanvīna etiķa un olīveļļas. Būs tieši laikā vieglām pusdienām vai vakariņu pirmajam ēdienam.
Jauno kartupelīšu, sparģeļu un zaļo pupiņu salāti ar olām un gardu pētersīļu mērci
Burvīgi dārzeņu salāti ar asumiņu! Novārītie jaunie kartupeļi, kopā ar zaļo pupiņu pākstīm, sparģeļiem un olām apslacīti ar graudaino Dižonas sinepju mērci.
Ceptu dārzeņu salāti ar bez čaumalas vārītu olu
Dārzeņu cepšana zināmā mērā ir maģiska. Nav jau tā, ka svaigiem burkāniem būtu kāda vaina, tomēr, ja paņemam tos pašus burkānus, pievienojam nedaudz kartupeļu un biešu, samaisām ar olīveļļu un sāli un cepam, līdz dārzeņiem ir kraukšķīga garoziņa un mīksts vidiņš... Lūk, tā ir Dārzeņu Maģija! Un, ja ceptajiem dārzeņiem pievieno svaigos lapu salātus un pārsedz ar bez čaumalas vārītu olu... Laime pilnīga!