Vispirms jāizvēlas pareizie kartupeļi. Tiem ir jābūt cietiem, bez bojājumiem un plankumiem, šķirnei, kas nav pārāk miltaina un pēc vārīšanas saglabā savu formu. Tiem miza parasti arī ir plānāka un kartupeļi ātri izvārās. Miza var būt gan dzeltena, gan sārta. Latvijā audzētās, piemērotās salātiem kartupeļu šķirnes ir Adelina, Anuschka, Belana, Laura, Nicola, Valer un citas.
Izvēlies apmēram vienādus un lielākus kartupeļus ar seklām acīm, tie novārīti būs ērtāki sagriešanai kubiņos. Bet vari izvēlēties tieši pretēji - mazus kartupelīšus. Tādus pēc novārīšanas var vienkārši pārgriezt uz pusēm vai pat atstāt veselus.
Nomazgā kartupeļus, vietām sadursti ar nazi, lai vāroties neplīstu miza, aplej ar aukstu ūdeni tā, lai kartupeļi būtu nosegti apmēram divus centimetrus, un liec uz uguns vārīties.
Kartupeļus salātiem parasti vāra ar visu mizu, lai tie saglabātu savu formu. Vārīšanai jābūt uz nelielas uguns, tādējādi kartupeļi uzbriedīs lēnām. Pretēji, no ārpuses kartupeļi ātri izvārās, bet vidū paliek cieti. Šis ieteikums attiecas uz visiem kartupeļiem, arī tiem, kurus vāra biezputrai.
Kad kartupeļi gatavi, tos nokāš caurdurī un noskalo aukstā ūdenī, tad miziņu būs vieglāk nolobīt. Kad kartupeļus var noturēt rokās, tos noloba un izmanto kā paredzēts receptē.
Piedāvājam 17 salātu receptes, kurās viena no galvenajām sastāvdaļām ir vārīti kartupeļi. Lai garšo!
Kartupeļu salāti ar bekonu, sīpoliem un lociņiem
Šādi sagatavotus kartupeļus var pasniegt grila vakarā pie grilētas gaļas, kopīgi ar kādiem svaigajiem, zaļajiem salātiem vai pasniegt kā uzkodu dienas vidū.
Kartupeļu salāti ar lokiem un krējuma mērci
Vasarīgi kartupeļu salāti, kurus pasniegt grila vakarā vai vieglās pusdienu uzkodās.
Salāti ar kalmāru
Ja esiet zivju ēdienu cienītājs, tad šie salāti ir kā piemēroti jums - sniegs ne vien sāta sajūtu, bet arī garšas baudījumu.
Kartupeļu salāti ar krēmīgu avokado mērci
Varen gardi kartupeļu salāti. Avokado tiem piešķir krēmīgumu, zaļumi rūpējas par svaigumu, bet etiķis un sinepes - par asumiņu.
Pikantie kartupeļu salāti
Karstie, pikantie kartupeļu salāti ar kūpinātu šķiņķi.
Vinegrets ar āboliem un zirnīšiem
Vinegrets ar āboliem un zirnīšiem - recepte, kas noderēs gan gavētājiem, gan tievētājiem, gan klasisku garšu salikumu cienītājiem.
Vinegrets ar āboliem un siļķi
Svētku galda iecienītais vinegrets ar āboliem un siļķi.
Vinegrets ar olu un siļķi
Plānojot valsts dzimšanas dienas svētku galdu, veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo šefpavārs Normunds Baranovskis rosina gatavot tradicionālus ēdienus Latvijas karoga krāsās, piemēram, biešu vinegretu ar olu un siļķi!
Vinegrets
Tradicionālais un garšīgais vinegrets.
Vinegrets ar pupiņām
Gardi, lēti un sātīgi dārzeņu salāti - vinegrets ar pupiņām.
Vinegrets ar sālītām sēnēm
Ļoti sātīgas vinegrets ar sālītām sēnēm un sojas pupiņām.
Siļķu rasols ar āboliem un mārrutku mērci
Siļķu rasols ar āboliem – tik gards, ka mēli var norīt!
Nedaudz citāds rasols - ar divu veidu desām
Nedaudz citāds rasols, kurā tiek izmantotas divu veidu desas, kā arī gan svaigi, gan marinēti gurķi. Izmēģini!
Rasols ar siļķi un bietēm pēc 1935. gada receptes
Iespējams, lielākajai daļai šī rasola recepte šķitīs savāda, bet tieši tāda tika piedāvāta 1935.gada izdevumā "Jaunā pavāru grāmata saimniecēm un zeltenēm".
Rasols jeb Olivjē salāti
Leģenda vēsta: Olivjē salātu izcelsme ir Francija. Savulaik, kad Maskavas aristokrātija bija ļoti lieli franču kultūras fani, tie franču receptes ieviesa arī savās virtuvēs. Tā nu sanāca, ka krievu pavāri sastāvdaļas gan dabūja, bet to visu nevis eleganti salika kārtās, bet samaisīja kopā. Un tā radās rasols!
Klasiskais rasols
Diezgan klasiska Olivjē salātu jeb rasola recepte - ar vārītiem kartupeļiem un burkāniem, labu desu, zaļajiem zirnīšiem un pārējām, labi zināmajām, sastāvdaļām.
Vistas rasols
Ātri pagatavojams vistas rasols.