Mājas apstākļos kāposti nav jāskābē uzreiz mucā, var ieskābēt arī tikai vienu vai divas trīslitru burkas. Mūsu ģimenē kāpostus cenšas skābēt jaunā mēnesī, tad tie ir kraukšķīgi un piemēroti salātiem. Vecā mēnesī skābēti kāposti sanāks mīksti.
Lai skābētu kāpostus, būs nepieciešama kāpostgalviņa, apmēram divi vai trīs burkāni, sāls, lauru lapa un piparu graudi. Kāpostiem burkānus var arī nepievienot, bet, ja tos izmanto, izvēlas pēc iespējas saldākus burkānus. Noteikti burkānu vajag pagaršot. Ja tas nav salds un ir bezgaršīgs, tādu burkānu labāk nepievienot.
Sagatavošana
Ļoti ērti būs strādāt, vai nu visu liekot lielā bļodā, vai uz tīra virtuves galda. Kāpostgalviņai noņem ārējās lapas un, ja nepieciešams, nomazgā, izgriež bojātās vietas un nosusina. Pēc tam kāpostu pārgriež uz pusēm un smalki saēvelē. Tiem, kam nav ēvelītes, ļoti noderīgs būs mizojamais nazītis ar horizontālu asmeni. Kacenu neēvelē. Ja ēvelēšanas laikā nokrīt kādas lapas, tās pēc tam ar nazi sagriež smalkās skaidiņās.
Burkānus pēc izvēles ēvelē vai nu ar smalko rīvi, vai rupjo rīvi. Šoreiz tas ir gaumes jautājums - cik smalki sarīvēti burkāni kuram patīk. Kāpostiem pa virsu liek burkānus un visu uzmanīgi izcilā, samaisa. Nekādā gadījumā nedrīkst kāpostus spaidīt, mīcīt un ņurcīt.
Skābēšana
Ņem tīru trīslitru vai divlitru burku, kuru pirms lietošanas var izplaucēt ar verdošu ūdeni. Kāpostus, kas sajaukti ar burkāniem, blīvi ieliek burkā, tomēr cenšoties kāpostus īpaši nespiest.
Burku liek šķīvī, lai skābējumam būtu, kur notecēt, jā pārlīs pāri malai. Gatavo sālījumu. Lieto ūdeni, kas nav nedz auksts, nedz silts, tam jābūt istabas temperatūrā. Var izmantot parastu filtrētu ūdeni, tam nav jābūt vārītam ūdenim. Ūdenim pievieno lauru lapu, piparu graudus un, pēc garšas, sāli, maisa, līdz sāls izšķīdusi. Ūdenim jābūt pasāļam, bet ne ļoti sāļam.
Sālījumu lej pāri kāpostiem, lej tik daudz, līdz sālījums pilnībā nosedz kāpostus un ir tiem pāri apmēram centimetru. Ar nazi papildus caurdur kāpostus, lai ūdens iesūktos visās spraudziņās, un, ja nepieciešams, pielej vēl sālījumu.
Burku atvērtā veidā atstāj virtuvē uz galda istabas temperatūrā. Kāposti būs ieskābējušies pēc apmēram trīs dienām (ja telpas vēsākas, būs vajadzīgas četras dienas). Katru dienu ik pa laikam, kad burkai iet garām, ar nazi izbaksta kāpostus, lai izlaistu no sālījuma gaisu. Skābšanas laikā var parādīties putas, bet tas nav nekas slikts, kaut kas var arī iztecēt no burkas, kas uzkrāsies apakšā paliktajā šķīvī.
Uzglabāšana
Pēc trīs dienām pagaršo kāpostus. Ja tie sasnieguši vajadzīgo skābumu, burkai uzliek vāku un glabā ledusskapī. Ja tos turpinās turēt istabas temperatūrā, kāposti pārskābs.
Kad kāposti ieskābēti un trīs dienas pagājušas, pagatavo kādu no Tasty pavārgrāmatas skābo kāpostu maltītēm!
Skābu kāpostu zupa Sibīrijas gaumē
Sibīrijā valda uzskats, ka garšīga kāpostu zupa var būt tikai tāda, kas bijusi saldēta. Tādēļ vispirms gatavo skābu kāpostu zupas sagatavi, to sasaldē uz vismaz 12 stundām un tikai pēc tam to izmanto zupas vārīšanai.
Skābu kāpostu zupa ar sēnēm un grūbām
Skābu kāpostu zupa ar sēnēm varbūt būtu jāsauc par sēņu zupu ar skābiem kāpostiem, jo šīs zupas galvenais akcents ir sēnes. Laimīgs, tas, kam saldētavā glabājas pagājušā gada baraviciņas, bet pārējie var izlīdzēties ar šampinjoniem. Zupa vienalga būs garšīga!
Klasiskā skābu kāpostu zupa
Klasiskā skābu kāpostu zupa - krietnām pusdienām vai vakariņām.
Maizes mašīnā cepta skābu kāpostu maize
Garšas eksperimentētājiem - skābu kāpostu maize.
Skābie kāposti bavāriešu gaumē
Skābie kāposti bavāriešu gaumē - kārtīgām saimes pusdienām.
Baltvīnā sautēti kāposti
Ziemas sezonā uzturā ieteicams lietot rudenī ievāktos vietējos dārzeņus – kāpostus, bietes, burkānus, kā arī ievestos sezonas augļus mandarīnus. Šajos produktos esošās uzturvielas palīdzēs uzlabot veselību un stiprināt imunitātes sistēmu. Izmēģini šo oriģinālo un vienkārši pagatavojamo ziemas recepti no "Lido" šefpavāru krājumiem.
Skābu kāpostu zupa ar olīvām un kaperiem
Skābēti kāposti, olīvas un kaperi zupai piešķir piesātinātu saldi skābu garšu, savukārt ķiplociņš un kinza to padara stiprāku. Vēl sātīgāk - pasniedz zupu ar svaigu rudzu maizi.
Kreptīgā skābu kāpostu zupa
Janvāris ir īstais laiks, kad gatavot spēcinošas un sildošas zupas, piemēram, šo skābu kāpostu zupu, kurai neierastu garšu piešķirs pievienotā selerijas sakne.
Apelsīnu sulā štovēti kāposti
Apelsīnu sulā štovēti kāposti - gan svētku galdam, gan ikdienas maltītei. Šis ēdiens piemērots arī cukura diabēta slimniekiem.
Pierogi jeb poļu pelmeņi ar skābētiem kāpostiem un sēnēm
Pelmeņus gatavot mājās ir diezgan piņķerīgs un laikietilpīgs process, īpaši, ja nav speciālās pelmeņu formas, tomēr garša atsver visu! Šai reizei – poļu tradicionālie pierogi – pelmeņi ar kāpostiem un sēnēm! Pierogu pildījumam var izmantot arī vārītus kartupeļu masu, kas sajaukta ar biezpienu un ceptiem sīpoliem.
Vinegrets ar olu un siļķi
Plānojot valsts dzimšanas dienas svētku galdu, veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo šefpavārs Normunds Baranovskis rosina gatavot tradicionālus ēdienus Latvijas karoga krāsās, piemēram, biešu vinegretu ar olu un siļķi!
Veģetārais skābētu kāpostu borščs
Veģetērais skābētu kāpostu borščs ziemīgām pusdienām.
Borščs Kubaņas kazaku gaumē
Riktīgi sātīgs borščs Kubaņas kazaku gaumē. Asu izjūtu cienītāji to var uzlabot, pievienojot čili piparu.
Štovēti kāposti ar medu un kūpinātu gaļu
Štovēti kāposti ar medu un kūpinātu gaļu gardi gan karstā, gan aukstā veidā.