Turku zirņi jeb aunazirņi, kā tos mēdz dēvēt, ir viens no tiem produktiem, kas noteikti būtu jāiekļauj pilnvērtīga uztura ēdienkartē. Tajos ir ne tikai maz kaloriju, bet arī daudz olbaltumvielu un proteīna. Turklāt pietiek ar nelielu turku zirņu porciju, lai cilvēks justos paēdis un drīz pēc ēdienreizes nebūtu jāmeklē kāds našķis.
Izrādās, turku zirņiem ir daudz vairāk pielietojumu, nekā tikai vienkārša to izvārīšana. "Onegreenplanet" apkopojuši 10 interesantus ēdienu veidus, kuru pagatavošanā var izmantot turku zirņus.
Gardas uzkodas
Lai gan turku zirņi ir nelieli, un pasniegti vieni var neizraisīt tūlītējas garšu kārpiņas simpātijas, tie uzkodas pirms pusdienām vai vakariņām padara īpašas. Pamēģini izvārītus turku zirņus nedaudz sasmalcināt, pievienot tiem olīveļļu, smalki sagrieztu papriku un zaļumus, izveido nelielus plācenīšus un pasniedz starterī.
Apgrauzdēti turku zirņi kā našķis
Izvārītus turku zirņus, līdzīgi kā mandeles, zemesriekstus vai Indijas riekstus, var apviļāt sālī un citās garšvielās, laima sulā un apgrauzdēt uz pannas vai cepeškrāsnī. Cepti turku zirņi būs īpaši kraukšķīgi, bet citrusu sulas un garšvielu kombinācija radīs fenomenālu un patīkamu garšu sprādzienu mutē. Kas to lai zina, varbūt šis kļūs par tavu mīļāko graužamo našķi sāļo zemesriekstu vai čipsu vietā.
Piedeva dažādiem salātiem
Vai arī tev, pagatavojot zaļos lapu salātus, kuros ir rukola, ledus salāti, spināti un citas lapiņas, ir bijusi sajūta, ka bez tomātiem, sēkliņām vai kā cita vēl kas pietrūkst tekstūrai un garšai? Turku zirņi būs lieliska piedeva šādās reizēs, jo piešķirs pusdienu salātiem ne tikai garšu un "biezumu", bet arī papildinās ar tik vērtīgajiem proteīniem. Bet, ja turku zirņus izvēlies kā salātu pamatsastāvdaļu, pievieno tiem mīksti novārītas grūbas, nedaudz saulespuķu sēkliņas, labu olīveļļu un mazliet citronu sulas. Rezultāts būs garšīgs, un nebūs jāuztraucas par to, ko lai paņem līdzi uz darbu pusdienu kārbiņā.
Cepumu mīkla
Pirmajā brīdī varbūt tas neliekas gluži kārdinoši, taču no turku zirņiem var pagatavot visai labu cepumu mīklu. Konservētus vai mīksti novārītus turku zirņus sablendē, pievieno tiem nedaudz miltu (bez tiem var arī iztikt), cukuru, sviestu un vienkārša cepumu mīkla gatava. Pēc tam no tās cep nelielus cepumiņus, vai arī ēd tāpat – no turku zirņiem sanāks savdabīga, humusam līdzīga biezā mērce.
Veģetārie burgeri
Ja esi nolēmis kādu laiku atteikties no gaļas, vai, ja kāds no ģimenes locekļiem vai svinību viesiem ir veģetārietis, turku zirņu burgeri būs veids, kā kārtīgi pabarot ēdājus. Tā kā turku zirņi garšas ziņā ir maigi, tie kā sūklis "uzsūc" pievienotās garšas. No sasmalcinātajiem zirņiem veidoti plācenīši, kas pēc tam apcepti, lieliski iederēsies starp burgeru maizīšu pusītēm, ja tiem klāt tiks liktas salātu lapas, sinepju mērce, kāda bietes šķēle un, piemēram, nedaudz fetas siers.
Maize no turku zirņiem
No turku zirņu miltiem, līdzīgi kā griķu miltiem, var izcept gardas un vienkāršas tortiljām līdzīgas plakanās maizītes. Tādu pagatavošanai nepieciešama viena glāze turku zirņu miltu un glāze ūdens. Mīklai pēc garšas var pievienot arī sāli, piparus un saspiestu ķiploka daiviņu. Mīklu izlej uz cepamās pannas, liek labi sakarsētā cepeškrāsnī (ap 180 grādiem) un cep, līdz maize apbrūnējusi. Pēc tam to var pildīt ar visu, ko vien sirds vēlas.
Turku zirņu milti dažādās mīklās
Ja mājās ir spēcīgas kafijas dzirnaviņas, tad tajās var pats samalt neizvārītus turku zirņus miltos. Pēc tam no miltiem sanāks burvīga mīkla pankūkām, panējumiem, bezolu brokastu sacepumiem un citiem ēdieniem, jo turku zirņu miltiem būs nepieciešams vien ūdens. Tā kā turku zirņos ir daudz olbaltumvielu un proteīnu, jēlo olu mīklai nav nepieciešams pievienot. Tieši šī iemesla dēļ turku zirņus iecienījuši vegāni.
Ar turku zirņiem aizvietot zivi
Ja pēkšņas atklāsmes dēļ, ka vēlies kaut ko savos ēšanas paradumos mainīt, esi nolēmis, ka kļūsi par vegānu – turku zirņi būs tie, ar kuriem maltītes aizvietot arī zivis. Novārītos vai konservētos turku zirņus sablendē līdz biezputras konsistencei, pievieno tiem jūras kāpostus, dilles un citronu sulu, un sanāks plācenīši, kas apcepti garšos pēc zivīm.
Turku zirņi desertos
Divas lietas, kas prātā absolūti neiet kopā – turku zirņi un deserts. Taču tas nebūt neizklausās tik neiespējami. Līdzīgi kā kūkas tiek ceptas no bietēm, arī brūnīši un mafini var tikt gatavoti no turku zirņiem. Samīcīti turku zirņi vai to milti gan vairāk derēs bezglutēna desertiem, kuros ir šokolāde, jo turku zirņu miltiem ir visai izteikta garša, kuras nomākšanai saldajos ēdienos noderēs cukurs. Taču, ja vien tiešām personai nav glutēna nepanesamība, šādus eksperimentus virtuvē iesakām vien tiem, kas nebaidās no neparastām garšām.
Turku zirņi kā aizvietotājs olu baltumiem
Šis nu ir padoms, kas noderēs tiem, kuri spiesti atteikties no olu baltumiem alerģijas dēļ. Izrādās, ka konservēto turku zirņu šķidrumu, kas palicis bundžiņā, var izmantot, lai pagatavotu olbaltumu putas. Šo sālsūdeni mēdz dēvēt par "aquafaba", un, lai pagatavotu olbaltumu masu, no kuras pēc tam cept bezē, nepieciešama vien tase turku zirņu sālsūdens, kuru kārtīgi ar mikseri saputo. Tam pēc tam pakāpeniski pievieno pūdercukuru un dažus pilienus vaniļas ekstrakta. "Tasty" šo jaunatklājumu pārbaudīja, un droši varam teikt, ka atšķirību, vai tie būtu olbaltumi vai zirņūdens, praktiski nejūt.