majonēze mērce
Foto: Shutterstock
Majonēze ir viena no populārākajām mērcēm, kuru bieži vien pievienojam dažādām maltītēm, salātiem un uzkodām. Tie, kas kaut reizi mēģinājuši majonēzi pagatavot paši, zinās, ka tā garšo daudz labāk nekā veikalā pirktā. Taču, lai mājās uztaisītās majonēzes burciņu padarītu īpašāku, piedāvājam 10 veidus, kā papildināt sakulto olu mērci ar citām garšām.

Perfektas, svaigi gatavotas majonēzes noslēpums ir pavisam vienkāršs – par pamatu izmanto nedaudz gatavās, veikalā nopērkamās majonēzes. Tā varbūt izklausīsies pēc šmaukšanās, tomēr šāds triks nostrādā vienmēr, ja maltītei gribas pievienot dzeltenu un tikko sakultu majonēzi. Pirms majonēzes gatavošanas gan jāparūpējas, lai olas un eļļa būtu aukstas.

Divas mājas majonēzes receptes


Foto: PantherMedia/Scanpix

Recepte ir pavisam vienkārša – uz 230 mililitriem olīveļļas izmanto 60 mililitrus majonēzes, mazliet ūdens, citronu sulu vai etiķi un vienu līdz divus olu dzeltenumus. Visas sastāvdaļas sakuļ ar rokas blenderi, to necilājot. Par olīveļļas daudzumu nevajag satraukties, tā nodrošinās to, ka majonēze būs izteikti bieza un krēmīga.

Ja majonēzi gatavo no nulles (bez veikala majonēzes kā pamata), tad būs nepieciešami aptuveni 300 mililitri maigas garšas eļļa, trīs olu dzeltenumi un tējkarote maigu sinepju. Vispirms ar rokas blenderi sakuļ olu dzeltenumus ar sinepēm. Pēc tam, turpinot kult, lēni pielej klāt eļļu. Kad sāk veidoties krēmveida konsistence, pielej atlikušo majonēzi un sakuļ krēmīgo majonēzi līdz galam. Beigās pievieno mazliet sāls un piparus garšai.

10 veidi, kā atsvaidzināt majonēzes garšu


Foto: Shutterstock

Tagad, kad majonēzes gatavošana apgūta, to vari izmantot kā pamatu 10 citām ļoti gardām mērcēm! Tās izmanto kā garšīgu piedevu uzkodām, salātiem, vistas gaļas ēdieniem, zivīm, jūras veltēm un gaļas ēdienu pasniegšanai. Ja vēlies, piemēram, četras dažādas majonēzes mērces, sadali lielo majonēzes porciju mazākās un katrai pievieno citas sastāvdaļas.

Sinepju mērce – svaigajai majonēzei pievieno aptuveni 60 mililitrus maigas garšas sinepes, piemēram, Dižonas vai franču.

Garšaugu mērce – vienai majonēzes porcijai pievieno aptuveni 3-4 ēdamkarotes iecienītākos zaļumus: sakapātus pētersīļus, baziliku, koriandru vai jebkurus citus garšaugus.

Mērce ar sēnēm – majonēzes garšu var papildināt arī ar sēnēm. Pievieno tai iepriekš izmērcētas un pēc tam sakapātas kaltētās sēnes vai viegli apceptus šampinjonus, gailenes vai kādas citas sēnes, kas aizķērušās pieliekamajā.

Ķiploku majonēze – svaigajai majonēzei pievieno vienu līdz divas daiviņas svaiga ķiploka. To pirms iemaisīšanas majonēzē saspied ar ķiploku standziņām.

Majonēze ar safrānu – veids, kā piešķirt necilajai mājas majonēzei izsmalcinātu noti. Šķipsniņu safrāna uz pusstundu izmērcē ēdamkarotē auksta ūdens. Pēc tam safrānu iemaisi majonēzē.

Karija mērce – ēdamkaroti karija pulveri apcep uz pannas karstā augu eļļā (aptuveni viena ēdamkarote). Kad no garšvielām sāk pacelties to aromāts, kariju pārber no pannas majonēzē un samaisa mērci.

Paprikas mērce – majonēzi var atsvaidzināt arī ar krāsnī ceptas paprikas palīdzību. Papriku apcep cepeškrāsnī, līdz tā mīksta un apbrūnējusi. Pēc tam nomizo, sakapā gabaliņos un iemaisa majonēzē.

Tomātu un majonēzes mērce – divus gatavus tomātus nomizo un sakapā nelielos gabaliņos. Pēc tam apcep uz pannas, līdz tie uzkarsuši un mīksti. Tomātu gabaliņus pēc tam iemaisa svaigajā majonēzē.

Saldā krējuma majonēze – sakuļ aptuveni 120 mililitrus saldā krējuma stingrās putukrējuma putās. Pēc tam to iecilā majonēzē un apmaisa, lai mērce būtu vienmērīga. Gatavo mērci pasniedz kopā ar uzkodām – gaļas gabaliņiem, stiebriņos sagrieztiem dārzeņiem vai zivs uzkodām.

Pesto majonēze – pavisam vienkāršs veids, kā uzfrišināt majonēzi. Porcijai mājās gatavotas majonēzes pievieno tik daudz pesto, cik pašam kārojas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!