Turpinājumā – sešas viltības no pašu pieredzes, kā arī portāla RealSimple.com, ko der ielāgot, lai vēl vairāk iemīlētu šo kolosālo garšaugu.
Cept – veselu!
Ķiplokus vislabāk cept nevis pannā, bet cepeškrāsnī, turklāt – veselus! Tieši cepeškrāsnī ķiploks maģiski pārvēršas, kļūstot par karamelizētu brīnumu, kurš ēdienu pacels jaunā līmenī. Cepeškrāsnī cepti ķiploki lieti noderēs gan salātu aizdaram, gan dažādām mērcēm.
Sakarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem. Noņem ārējo, sauso mizu un nogriez ķiploka "cepurīti" – apmēram puscentimetru no garšauga augšējās daļas. Dāsni apslaki ar olīveļļu, pārkaisi ar sāli un pipariem. Ietin ķiploku folijā un liec cepties, līdz daiviņas kļūst mīkstas.
Pannā – 30-45 sekundes!
Ja receptei nepieciešami pannā apcepti ķiploki, karsē tos ne ilgāk par 30-45 sekundēm. Pretējā gadījumā ķiploks piedegs un kļūs rūgts.
Griezt vai spiest?
Ja ēdienam nepieciešama izteiktāka ķiploku garša, izmanto ķiplokspiedi, bet, ja vēlies ne tik izteiktu aromātu, labāk daiviņas sagriezt šķēlītēs vai sakapāt. Bet, ja vēlies teju nemanāmu ķiploka klātbūtni, pievieno veselas daiviņas.
Rīvēti ķiploki
Ne visiem lemts rīkoties ar šefa nazi kā īstiem virtuoziem. Ko darīt, ja receptē nepieciešami kapāti ķiploki? Bez raizēm! Ķiploku var sasmalcināt ar smalko siera rīvīti. Dari to tieši virs gatavojamā ēdiena, lai nezaudētu aromātisko ķiploka sulu.
Ar citronu pret ķiploku
Viens no ķiploka mīnusiem – spēcīgais aromāts un lipīgā sula, kas iesūcas roku ādā. Vienkāršākais veids, kā no tā atbrīvoties – pēc ķiploku kapāšanas vai griešanas ierīvēt rokas ar citrona miziņu. Maģija!
Glabā pareizi!
Teorētiski ķiploks ir viens no tiem pārtikas produktiem, kam nav derīguma termiņa. Tomēr ņem vērā – maksimālā garša un aromāts saglabājas apmēram divus mēnešus. Ja kaut daiviņa jau noplēsta, atlikušais ķiploks jāizmanto 10 dienu laikā. Šo garšaugu glabā sausā un vēsā vietā, bet ne ledusskapī, jo tur tas zaudē ne tikai savu aromātu, bet arī garšas īpašības.
Tasty.lv iesaka - ķiploku eļļa
Vai zināji, ka olīveļļā iemērcot dažas nomizotas ķiploka daiviņas, eļļa iegūs patīkamu garšu un aromātu? Nav nemaz jāpērk atsevišķi eļļa ar piedevām, pagatavo to pats, un izmanto salātu mērcēm, gaļas cepšanai un picas mīklas maliņu iesmērēšanai.
Krāsnī ceptu ķiploku mērce jeb ajoli bez olām
Ajoli (aioli) mērces variants bez olām, bet ar pietiekami daudz ķiplokiem un garšvielām. Ja ir vēlēšanās, to var papildināt arī ar kādu garšaugu. Ķiplokainā mērce garšos lieliski ar mīkstu maizi, vārītām olām un citām izteiktas garšas sastāvdaļām. Recepti Tasty.lv lasītājiem piedāvā kafejnīcas "Austra" šefpavāre Rūta Rietuma.
Cepti artišoki ar ķiplokiem un citronu sulu
Vienkārša, taču reizē arī pietiekami īpaša recepte ar Vidusjūras vēsmām. Tā kā artišoki ir dienvidnieku virtuves sastāvdaļa, tos bieži vien gatavo ar olīveļļu, garšvielām un citronu sulu. Šo maltīti, līdzīgi kā apceptus kartupeļus, var baudīt tāpat vai kopā ar zivīm vai gaļu.
Ķiploki eļļā
Eļļā karsēti ķiploki būs lieliska piedeva dažādiem salātiem un mērcēm, kā arī sviestmaizēm. Aromatizēto eļļu savukārt var izmantot gatavošanai. Tā kā eļļa tiek karsēta, izvēlas rafinētu olīveļļu.
Karamelizētu sīpolu zupa ar ceptiem ķiplokiem un kūpinātu sieru
Omulīga un sildoša zupa, kuru lielākoties ēd arī tie, kuri it kā sīpolus neēdot. Ja vēlies, papildini maltīti ar svaigu franču bageti vai grauzdiņiem.
Mājās gatavoti ķiploku grauzdiņi
Grauzdiņi ar ķiplokiem - ātri "pazūd" jebkādā tusiņā.
Ķiploku un siera pīrādziņi slovāku gaumē
Speķa pīrādziņi latvieša vēderam ir pierasta lieta, bet kā būtu ar ķiplokiem, ko iecienījuši slovāki?
Vistas filejas kotletes ar ķiplokiem
Sātīgas un gardas, piemērotas ēšanai gan pie kartupeļiem, gan rīsiem, gan griķiem, gan makaroniem. Piedevās labi garšos jogurta mērcīte.