Spirdzinošas limonādes pamata sastāvdaļa, protams, ir svaigi un sulīgi citroni. Lai izspiestu no citroniem vairāk sulas, tos pirms tam pavirpini pa galda virsmu, lai tie kļūtu mīkstāki. Pēc tam citronu sulu izspied citrusaugļu spiedē (vairāk padomus meklē šeit). Rūpīgi izlasi visas citrona sēkliņas! Ja nevēlies, lai limonādē būtu biezumi, svaigi izspiesto citronu sulu izkās caur marli.
Cik daudz citronu nepieciešams? Tā kā limonādi gatavo lielā sulas krūzē, jārēķinās, ka īpaši atspirdzinošai limonādei vajadzēs 6-8 svaigus un palielus citronus. Sulīgākie citroni būs tie, kam ir gluda un plāna miziņa.
Neatsverama limonādes sastāvdaļa ir cukura sīrups – pašu gatavots. Tāpēc sagatavo to laikus un atdzesētu vasaras sezonā glabā ledusskapī – tad atliks vien sīrupu sajaukt ar citronu sulu un ledu, un limonādi varēsi veikli pagatavot, kad vien nomāks slāpes.
Kā pagatavot cukura sīrupu? Cukura sīrupu gatavo attiecībā 1:1 – sastāvdaļu mērīšanai iesakām izmantot glāzi vai krūzi. Tātad, ja sīrupa vārīšanai izmanto divas glāzes ūdens, būs nepieciešamas divas glāzes parastā cukura. Ūdeni ielej katliņā, pieber cukuru un vāra uz lēnas uguns, līdz cukurs izkusis. Tiklīdz cukura graudiņi izšķīduši, sīrupu pārtrauc karsēt. Pēc karsēšanas to atdzesē.
Nākamais solis ir pavisam vienkāršs – sajauc limonādi. Tā kā cukura sīrups ir ļoti salds, bet sula skāba, būs nepieciešams auksts ūdens, lai šķidrumus atšķaidītu. Vispirms sulas glāzē ielej cukura sīrupu, tad citronu sulu, bet pēc tam ūdeni – visu samaisa un pagaršo, lai pārliecinātos, ka limonādes garša ir garšu kārpiņām tīkama.
Kad limonāde sajaukta, laiks pievienot ledu un kādu zaļumu, piemēram, piparmētru lapiņas. Ledus atvēsinās dzērienu, bet piparmētras piešķirs limonādei svaigu aromātu un garšas noti. Lapiņas pirms sabēršanas sulas krūkā mazliet saberz – tā aromāti no piparmētrām limonādē iejauksies labāk.
Ja klasiskā citronu limonāde garša kārpiņām kļuvusi par vienmuļu, izmanto šobrīd tik aktuālos rabarberus – pievieno strēmelēs saplūkātus vai gabaliņos sagrieztus skābenos kātus, un limonāde iegūs pavisam citas garšas notis. Citronu vietā patīkamu atspirdzinājumu piešķirs arī apelsīni, laims, greipfrūts, kā arī pērnā gada saldēto ogu krājumi.
Atspirdzinošais citronu medalus
Medalus ir viegli raudzēts rudzu maizes dzēriens, kura raudzēšanai nepieciešamas 2 - 3 dienas, bet maizes mērcēšanai vēl papildus viena nakts. Ideāli piemērots Jāņu svinēšanai, bet medalu var raudzēt un ar to atsvaidzināties visu vasaru.
Zemeņu krušons
Garda zemeņu sezonas recepte no Dansukker Zemeņu ēdienu meistarklases kopā ar Lauri Aleksejevu (restorāns "36.līnija").
Rabarberu un zemeņu dzēriens
Viegls vasaras dzēriens, kas garšos gan lieliem, gan maziem.
Mājās gatavota ingvera limonāde
Atspirdzinoša, turklāt ļoti veselīga ingvera limonādes recepte.
Rabarberu kvass
Garda un atspirdzinoša rabarberu kvasa recepte.
Ūdens ar apelsīniem, laimu un gurķiem
Smaržīgs un gards veldzējums karstai vasaras dienai. Gurķi ūdeni mīkstina, bet citrusi piešķir burvīgus aromātus.
Ūdens ar avenēm un vaniļu
Izmanto aveņu laiku un pagatavo burvīgi atsvaidzinošo ūdeni ar avenēm un vaniļu.
Ūdens ar mellenēm un apelsīniem
Melleņu laikā noteikti jādzer tik veselīgais un atsvaidzinošais melleņu ūdens ar apelsīniem.
Ūdens ar zemenēm, citronu un baziliku
Aromātisks un atsvaidzinošs būs ūdens ar zemenēm, citronu un bazilika lapiņām. Atdzesē apmēram stundu, lai garšas sadraudzējas.
Ūdens ar zemenēm, laimu un gurķi
Ūdeni dzeršanai var aromatizēt ar jebkādiem augļiem. Piedāvājam ūdeni ar zemenēm, laimu un gurķiem. Pievienotais gurķis ūdeni padara mīkstu, bet zemenes un laims uzburs glāzē vasaru.