Foto: Shutterstock
Vistas gaļa noteikti ierindojas starp vieglāk gatavojamiem produktiem, bet, ja ierastās filejas vietā gribas ko citādu, veikalu plauktos vērts pievērst uzmanību vistu šķiņķīšiem, kas ir viegli pagatavojami un gardi. Tos vērts izvēlēties jau tāpēc vien, ka gaļa ar garantiju vienmēr izcepsies mīksta un sulīga.

Ikdienā mēdzam pieturēties pie klasiskām vērtībām un gatavot to, kas vienmēr labi zināms, ka izdosies. Tomēr tāpat kā dzīvē, arī garšu pasaulē netīk vienveidība, un tas pat nav vēlams, tāpēc laiku pa laikam jāizmēģina kas jauns. Vistas šķiņķīši būs pašā laikā – vienmēr sulīgi, labi garšos ar dažādām piedevām, turklāt gaļa nav tā dārgākā, tāpēc būs arī maciņam draudzīga izvēle pusdienu vai vakariņu gatavošanai. Gaļa bez kauliem būs dārgāka, bet tas atvieglos rūpes, ja pats negribēsi to mājās atkaulot.

Daļa izvairās pirkt vistu šķiņķīšus, jo mēdz uzskatīt, ka tieši ādā uzkrājas viss nevēlamais, un arī tauku daudzums ādā ir liels. Tāpēc, ja vien ir iespēja, izvēlies gaļu ar zināmu izcelsmes vietu. Vislabāk, ja šķiņķīšiem pirms gatavošanas ādu nogriezīsi, tad gaļu varēsi arī panēt.

Vaicājot pārdevējai pēc vistu šķiņķīšiem, izvēlies, kādi receptei labāk būs piemēroti – ar vai bez kaula. Ērtāka gatavošana un ēšana, protams, būs tad, ja kauliņš būs jau izgriezts, taču sulīgāka gaļa viennozīmīgi būs ar visu kauliņu, tāpēc, ja nav iebildumi pret kauliņu ķidāšanu, labāk izvēlies tieši tos.

Vistu šķiņķi itāliešu mednieku gaumē jeb "cacciatore"

Foto: Shutterstock


Gards un vienkāršs veids, kā pannā uztapināt sulīgu "cacciatore" jeb mednieku manierē sutinātus vistas šķiņķus, kas papildināti ar aromātiskiem itāļu tradicionālajiem garšaugiem – timiānu un salviju. Itālijā šo garšīgo ēdienu parasti pasniedz ar pastu, rīsiem vai dārzeņiem.

Eļļā liek cepties ar papīra dvieli nosausinātus gaļas gabalus, līdz izveidojas zeltaina garoziņa. Tad pannas brīvajās vietās pievieno sīpolus un ķiplokus un, ik pa laikam apmaisot, turpina cept, tad pievieno tomātus, vīnu, garšaugus un zem vāka sutina, līdz gaļa gatava. Vienkārši, vai ne?

Recepti vistu šķiņķīšiem itāliešu mednieku gaumē atradīsi šeit, bet, lasot tālāk, atklāsi sev citus garšīgus veidus, kā pagatavot vistu šķiņķīšus.

Kraukšķīgie vistu šķiņķīši



Foto: Shutterstock

Viena no vienkāršākajām metodēm, kā likt lietā iegādātos vistu šķiņķīšus – ieziest ar sāli un pipariem, atstāt ievilkties vismaz uz pusstundu, lai gaļa sasilst līdz istabas temperatūrai.
Šķitīs dīvaini, bet šajā receptē panna nav iepriekš jāsakarsē. Uzlej eļļu un uzreiz liec šķiņķīšus ar lielāko ādas virsmu uz leju. Šādi gatavojot, ādai viegli izdalīsies tauki un veidosies patīkami kraukšķīga garoziņa. Cep šķiņķīšus no katras puses apmēram 15-20 minūtes.

Ja vairies no šķiņķīšu gatavošanas pannā, jo ir bažas par gaļas gatavību, to var pārbaudīt, iedurot pie kaula. Ja no gaļas netek asiņaina sula, tā ir pietiekami cepta.

Recepti kraukšķīgajiem vistas šķiņķīšiem lasi šeit.

Vistu šķiņķīši ar dillēm



Foto: Shutterstock

Ja gadījies tikt pie prāvas diļļu buntes, vērts izmēģināt šo gaužām vienkāršo, bet ļoti gardo recepti vistas šķiņķīšiem. Te zaļumus nevajag žēlot, turklāt ar to daudzumu arī nevar nošaut greizi.
Vistu šķiņķīšus liek uz pannas vai cepamajā traukā, kurā ieklāta folija. Apkaisi ar sāli, pipariem, sakapātiem ķiplokiem un visbeidzot dāsni pārkaisi ar dillēm. Beigās apslaki ar olīveļļu un liec cepties 200 grādos aptuveni pusstundu.

Šādi gatavojot, vistas gaļa būs sulīga, bet dilles piešķirs vasarīgu aromātu un garšu. Pasniedz ar vārītiem kartupeļiem, rīsiem vai grilētiem dārzeņiem.

Recepti vistu šķiņķīšiem ar dillēm lasi šeit.

Vistu šķiņķīšu paprikašs ungāru gaumē



Foto: Shutterstock

Iedvesmojoties no Ungārijas kulinārajām tradīcijām, vari pagatavot sulīgus vistu šķiņķīšus paprikas mērcē, ko pasniegt ar olu nūdelēm vai kartupeļu biezputru.
Gaļu noskalo (var izmantot gan veselu vistu, ko sagriež gabalos, gan arī jau gatavus vistas šķiņķus, stilbus vai citas daļas pēc izvēles).

Dziļā pannā gaļas gabalus apcep, līdz tie ir zeltaini no visām pusēm. Gaļai pievieno sīpolus un papriku, pēc brīža arī tomātus, ķiplokus, paprikas pastu, sāli un turpina cept. Visbeidzot visu pārlej ar buljonu, pēc izvēles pievienojot arī nedaudz sausā baltvīna.

Kad sautējums gatavs, iemaisa tajā zaļumus un pasniedz ar karoti skāba krējuma.

Recepti vistas paprikašam ungāru gaumē atradīsi šeit.

Sautēti vistu šķiņķīši ar burkāniem sinepju saldkrējuma mērcē



Foto: Vida Press

Ja kārojas baudīt ko pamatīgāku un gribas gaļu papildināt uzreiz ar piedevām, lai nav atsevišķi vairs nekas jāšmorē, izmanto cepamā trauka priekšrocības un reizē ar gaļu sutini dārzeņus. Šajā receptē vistu šķiņķīšiem kompāniju sastāda burkāni un puravi. Nudien gaužām vienkārša recepte - atliek vien visu sagriezt, apcept, sabērt cepamtraukā un ielikt cepeškrāsnī, tālāk viss notiek pats no sevis!
Sakarsē sausu pannu, kārto tajā vistu šķiņķīšus ar ādu uz leju un apcep, līdz kļūst zeltaini brūni. Apgriež un apcep gaļu arī no otras puses. Gaļu izņem no pannas un noliek malā.

Pannā sakrājušos taukus nolej, to vietā sakarsē olīveļļu un apcep palielos gabalos sagrieztus burkānus un puravus. Apceptos dārzeņus liek traukā, pārkaisa ar sāli un pipariem, pāri tiem kārto vistas šķiņķīšus. Pārlej dārzeņus un gaļu ar verdošu ūdeni, lai tas pilnībā nosedz trauka saturu. Cepamtrauku pārklāj ar foliju vai cepampapīru un liek cepeškrāsnī. Pēc 30 minūtēm noņem foliju un turpina cept vēl 20 minūtes.

Traukā izveidojušos buljonu lej katliņā, savukārt vistu un dārzeņus pārsedz ar foliju, lai ēdiens neatdzistu. Pa to laiku buljonu uzvāra, pievieno saldo krējumu vai krēmsieru un sinepes – iznāks sulīga mērce, ar ko papildināt ēdienu.

Recepti sautētiem vistu šķiņķīšiem ar burkāniem sinepju saldkrējuma mērcē lasi šeit.

Vistu šķiņķīši ķiplokos


Foto: Shutterstock

Ja tev netīk ķiploki, nemaz nemēģini, bet, ja nesmādē pikantumu, recepte noteikti jārealizē. Šajā pagatavošanas procesā vajadzēs labi daudz ķiploku, vismaz trīs galviņas jeb aptuveni 30 daiviņas, kā arī dziļu čuguna katlu, kur to visu sutināt, kā arī maigos Šalotes sīpolus.

Nomizo Šalotes sīpolus, sadali ķiploku daiviņās un notīri tās no miziņām. Katlā izkausē sviestu un sakarsē kopā ar eļļu, liec cepties vistu šķiņķīšus un apcep zeltainus no visām pusēm. Tad izņem un atstāj malā.

Šalotes sīpolus katlā apcep zeltainus. Pievieno miltus, maisot karsē apmēram minūti, tad pielej vīnu un buljonu, sinepes, sāli un melnos piparus. Strauji uzvāri un tad pievieno vistu šķiņķīšus, timiāna zariņus un ķiplokus. Vēlreiz uzvāri, uzliek vāku un liek čuguna katlu karstā cepeškrāsnī sutināties uz 1-1,5 stundām, līdz vistas gaļa mīksta un viegli atdalās no kauliem.

Recepti vistu šķiņķīšiem ķiplokos lasi šeit.

Vistu šķiņķīši gruzīnu gaumē



Foto: Shutterstock

Gruzīnu virtuve ir piesātināta ar garšām, krāsām un aromātiem. Arī vistu šķiņķīšus gruzīni māk pagatavot tā, ka pirkstiņus aplaizīsi. Turklāt, kas nav mazsvarīgi – nesarežģījot procesu.
Vistas gaļas gabalus noskalo. Sagatavo sīpolus, burkānus, tomātus, ķiplokus un, protams, krietnu sauju kinzas.

Uzkarsē dziļu pannu vai katlu un apcep gaļu no visām pusēm. Eļļa nav nepieciešama, jo vista cepsies pati savos taukos.

Tad vistai pievieno dārzeņus, garšaugus, turpina cept vēl kādu laiciņu un tad pārlej katliņa saturu ar verdošu ūdeni, uzliek vāku un sautē uz lēnas uguns, vēl labākam aromātam pievienojot arī kādu šļuku sausa baltvīna. Kad sautējums gatavs, iemaisa tajā kinzu un pasniedz.

Recepti vistu šķiņķīšiem gruzīnu gaumē atradīsi šeit.


Vistu šķiņķīši sutināti tomātos



Foto: Shutterstock

Tāpat kā dilles, vasarā jāsteidz izbaudīt arī svaigie tomāti, un šajā receptē tie likti lietā, sutinot gaļu. Var izmantot ķirštomātus, var arī sagriezt mazākos gabalos lielos tomātus, bet ziemas sezonā vai, kad nav pieejami svaigi tomāti, liec lietā konservētos tomātus, un gala rezultāts tāpat neliks vilties.
Vispirms viegli izdauzi vistu šķiņķīšus, tad pārkaisi ar garšvielām, sāli un liec ietaukotā cepamajā traukā. Līdzās gaļai liec tomātus, ripās vai gabalos sagrieztus sīpolus, rozmarīna zariņus un sutini 200 grādos 30-40 minūtes, līdz gaļa pietiekami gatava.

Recepti tomātos sutinātiem vistu šķiņķīšiem lasi šeit.


Šķiņķīši ķimeņu mērcē ar tomātiem un turku zirņiem


Foto: Shutterstock

Ja gribas baudīt mazāk ierastu garšu salikumu, pārsteidz mājiniekus, pagatavojot pikantus vistu šķiņķīšus aromātiskā ķimeņu mērcē ar sulīgiem tomātiem (vari izmantot gan konservētus, gan svaigus) un konservētiem turku zirņiem, kas ēdienam piešķirs interesantu tekstūru un sātīgumu.
Sautējamā katlā eļļā apcep ķimenes, pievieno sīpolus, ķiplokus un turpina cept. Tad visas pārējās sastāvdaļas, izņemot gaļu, liek katlā un uz nelielas uguns apsautē.

Gaļu apcep pannā, līdz gabaliņi ir zeltaini un pievieno katla saturam, pievieno arī zirņus, apmaisa, uzliek vāku un sautē, līdz gaļa gatava.

Recepti pikantajiem vistu šķiņķīšiem ķimeņu mērcē un tomātos atradīsi šeit.

Vistu šķiņķu šašliks klasiskā etiķa marinādē

Foto: Shutterstock

Zeltaini, sulīgi un aromātiski šašlika gabaliņi ar patīkami skābenu etiķa pēcgaršu ir īsta bērnības vasaru klasika. Tā ir garša, ko daudzi cenšas "reanimēt", mēģinot eksperimentālā ceļā piemeklēt pareizās sastāvdaļu proporcijas. "Tasty" recepšu krājumos ir pārbaudīta klasiskas etiķa marinādes recepte, ko pēc vēlmes vari papildināt ar karija pulveri, sauso dārzeņu maisījumu vai citām sastāvdaļām.

Tieši no vistas šķiņķīšiem šašliks izdosies vissulīgākais, maigākais, turklāt būs arī ātrāk pagatavojams. Šim nolūkam nopērk visskaistākos atkaulotos vistu šķiņķīšus. Atdala lieko – nogriež taukus no malām, kā arī lielās ādas, kuras karājas gar malām, lai pievilcīgāk izskatās un, protams, vieglāk salikt uz restes vai durt uz iesma.

Bļodā kārtām liek gaļu, sīpolus, gaļu, tad atkal sīpolus, kamēr visas sastāvdaļas beigušās. Gaļu pārlej ar marinādi un marinē vismaz pāris stundas, bet vēl labāk – visu nakti.

Recepti vistu šķiņķīšu šašlikam klasiskā etiķa marinādē atradīsi šeit.

Vistu šķiņķīši marokāņu gaumē


Foto: Shutterstock

Ja vēlies doties garšu ceļojumā uz Maroku, ietaupi naudu, pagatavojot gardu vistas šķiņķīšu sautējumu marokāņu labākajās tradīcijās. Marokā šo vienkāršo, bet ārkārtīgi gardo ēdienu sutina tadžinā – māla traukā ar konisku vāku, bet rezultāts izdosies lielisks arī parastā pannā ar cieši pieguļošu vāku.

Tā kā Marokas virtuvei ir raksturīga bagātīga dažādu garšvielu izmantošana, tad iesākumā gaļas gabaliņus kārtīgi ieberzē ar pašgatavotu maisījumu no ķiplokiem, safrāna, ingvera, kumina, kurkumas un melnajiem pipariem. Ļauj vistiņai pāris stundas uzsūkt garšas, tad gaļu atliks tikai apbrūnināt uz pannas, apcept arī sīpolus un visu zem vāka pasutināt, pievienojot kanēļa standziņu, sālītu citronu šķēles (kā mājās pavisam vienkārši pagatavot sālītus citronus, atklājām te), olīvas un pāris kausiņus vistas buljona. Mēs apsolām, ka aromātu karuselis, kas pārņems tavu virtuvi gatavošanas procesā, būs patiesi neatvairāms!
Te atradīsi recepti vistu šķiņķīšiem marokāņu gaumē.

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!