Iespējams, katram pūra lādē ir no omītes mantota Jāņu siera recepte ar labākajām proporcijām, bet visas receptes vieno tas, kādām vajadzētu būt sastāvdaļām. Tas nebūtu kārtīgs Jāņu siers, ja tā siešanā neizmantotu kreptīgus produktus, un tikai tā arī izdosies pagatavot pamatīgu sieru – jābūt treknam lauku pienam (ar veikalā pirkto var nemaz nemēģināt), biezpienam jābūt treknam un pilnpiena, tāpat arī olas un sviestu vislabāk iepirkt no zemnieku saimniecības.
Treknus nevajag visus produktus, kaut kam jābūt arī liesākam, citādi siers izdosies ļoti mīksts un nelips kopā. Biezpienam vēlams būt nedaudz ieskābušam, citādi tik labi neatdalīsies sūkalas. Ja nu gadījumā biezpiens iegādāts pirmā svaiguma, pievieno tam nedaudz skābā krējuma vai rūgušpiena, un tad iegūsi nepieciešamo skābumiņu.
Siera siešana
Tiem, kas pirmo reizi izmēģinās siera siešanas meistarstiķus, jāzina svarīgas nianses. Pirms ķeries klāt pie darba, nodrošinies ar palīgrīkiem – lielu katlu, jo, pa daļām karsējot, nekas nesanāks un mazā katliņā arī neizdosies savārīt kārtīgu siera rituli. Neatkarīgi no tā, sieru noslogosi vai masu pildīsi traukos, bez marles neiztikt (meklē aptiekās), bet var izmantot arī lina drānu. Pirms lej sakarsēto masu ar sūkalām uz drānas, tā iepriekš jāsamitrina. Ja siesi sieru uz sausas marles vai lina auduma, masa pielips un rituli būs grūti atdalīt.
Ja vēlies sieru viendabīgi dzeltenu, tad olas pievieno kopā ar sviestu, bet, ja labpatīk siers ar ziedainiem dzeltenumiem, olas sajauc reizē ar biezpienu.
Garšvielu izvēle
Jāņu dienas klasika ir siers ar ķimenēm – no vērtībām nevajag atteikties, bet dažkārt ir vērts izmēģināt radošas alternatīvas, piemēram, zaļumus, kas piešķirs ne mazāk sliktu garšu un aromātu. Ļoti gards siers izdosies, ja pievienosi sasmalcinātu baziliku, pētersīļus, dilles, maurlokus, pikantāku garšu cienītāji var izmēģināt saulē kaltētus tomātus, paprikas pulveri, ķiplokus, kaņepes, sezama sēklas, amoliņa sēklas, putekšņus, čili pārslas un citas piedevas. Kas attiecas uz sāls pievienošanu, to var piebērt, kad pievieno olas ar sviestu, bet daudzi iesaka ar sāli ierīvēt jau sasietu sieru no visām pusēm.
Lai arī ierasts Jāņu sieru baudīt sāļā versijā, tie, kas pamēģinājuši, piekritīs, ka arī saldā variācijā siers būs baudāms. Saldajā versijā papildini masu ar magonēm, riekstiem, žāvētiem augļiem, marmelādi, bet no ārpuses ierīvē ar medu, kanēli vai aromatizētu cukuru.
"Pēdējā brīža" Jāņu siers
Ja netīk doma par Jāņu siera siešanu un laikietilpīgo gatavošanu, ne mazāk sliktu gala rezultātu varēs baudīt, gatavojot sieru pannā, tikai rezultātā būs nevis stingrs ritulis, bet gan mīksts, uz maizes ziežams sieriņš.
Sakarsētā pannā liek 400 g biezpiena, pievieno 2 ēdamkarotes ķimenes, tējkaroti sāli un maisot karsē, līdz biezpiens sāk kust un savelties tadā kā pikā, līdzīgi kā kausēts siers. Smērē uz maizītēm un ceļ galdā.
Te atradīsi ātri un vienkārši pagatavojama mīkstā krējumsiera jeb kastinis recepti no lietuviešu kulinārā mantojuma krājumiem. Leiši kastinis gatavo no skābā krējuma vai rūgušpiena un sviesta ar ķimeņu piedevu un pasniedz ar vārītiem kartupeļiem vai ziež uz maizes.
Tiem, kas svētkiem vēlas sagatavoties kā pienākas, piedāvājam 17 Jāņu siera receptes – gan tradicionālas, gan ar dažādām radošām atkāpēm.
Līgo!
Jāņu siers ar zaļumiem un ķimenēm
Siera mantojuma konkursā gardākā mājās sietā Jāņu siera uzvarētājas godu ''Rimi gardēži'' piešķīra ķekavnieces Edītes Jurjānes receptei, kurā izmantotas pašas dārzā audzētas garšvielas. Viņas sietais Lakstīgalu ielas Jāņu siers tika atzīts arī par labāko sieru kā pamatēdienu, ko var grillēt, cept un pasniegt kopā ar dažādām piedevām.
Violetais Jāņu siers ar ķimenēm
Dzeltenas vai blāvas krāsas Jāņu siers šķiet visai ierasts, bet violetas nokrāsas siers gan būs kas neredzēts! Tie, kas svētu galda klāšanā grib izcelties ar oriģinalitāti, siera gatavošanas recepti var aizlienēt no bloga ''Absolūts ēd'' autores Ilzes Lipskas.
Tradicionālais Jāņu siers ar ķimenēm
Viens no vērtīgākajiem mantojumiem ir omes recepšu grāmata – sena, ar roku rakstīta, garšīgām receptēm, labiem padomiem un veselīgām ziņām pilna. Ar savu ģimenes mantojumu – Jāņu siera recepti – dalās Karlīna Latsone, bloga ''ir.bene'' autore, stāstot, ka ome šo sieru esot gatavojusi katru gadu – no tikko slaukta lauku piena, trekna biezpiena, sviesta un pašu audzēto vistu olām. Karlīna atklāj, ka, lai gan recepte ir viena, arī omei vienu reizi tas izdevās labāks, citu – nedaudz sīvāks, bet galvenais ir mēģināt un gatavot, izmantojot labākās sastāvdaļas no zemnieku sētām.
Jāņu siers no biezpiena
Līgo un Jāņu svētkiem tuvojoties, laiks jau savlaicīgi sagatavot recepti, ja plānots pašam siet sieru, kas patiesībā ir svētkiem ļoti atbilstoša nodarbe. Tradicionālo siera siešanas recepti piedāvā šefpavārs Aivars Varņeckis no zemnieku saimniecības ''Ēmužas'', kas ir arī Ventspils Tehnikuma kafejnīcu tehnologs un pasniedzējs, kā arī Siera kluba biedrs un valdes loceklis.
Video pamācība: Kā pagatavot tradicionālo Jāņu ķimeņu sieru mājās
Diezgan vienkārša recepte, kā pagatavot Jāņu sieru.
Foto recepte: Ērmaņmuižas Jāņu siers
Malienas puses Ērmaņmuižas apkaimes jaukā saimniece Diāna Kromule piekrita padalīties ar savu prasmi siet Jāņu sieru. Viņa to gatavo no biezpiena un piena, un olām. Recepti Diānai stāstījusi vecāka kundze, kas jaunībā dzīvojusi un strādājusi Ērmaņmuižā, un tā pēc stāstītā tapusi Diānas Jāņu siera recepte. Jāatzīst, ka noskatoties, kā viņa sien sieru, nevaru vien nobrīnīties par dažādiem gudriem ieteikumiem, kā ērtāk izgrozīties šaurā virtuvē un kā to visu izdarīt ātri, bez liekas trauku un virtuves šmucēšanas. No receptē minētā produktu daudzuma sanāks apmēram 1,5 - 1,6 kg siera.
Garšaugos marinēts Jāņu siers
Nevienam nav noslēpums, ka nereti pēc svētkiem ledusskapjos rodas dažu ēdienu pārpalikums. Lieldienās mūždien jādomā, ko darīt ar izvārīto olu kalnu, Ziemassvētkos pelēko zirņu bļodas tā arī netiek izēstas un piparkūkas vēl labu laiku mētājas visos stūros. Pēc vasaras saulgriežiem tā mēdz iekrāties ķimeņu siers, ko kats sevi cienošs latvietis uzskata par obligātu ciemakukuli vasaras vidū.
Lietuvas garšas: mīkstais krējumsiers ar ķimenēm jeb žemaišu kastinis
Kastinis – tradicionāls žemaišu ēdiens ir vienkārši pagatavojams, maigs mīkstais krējumsiers, ko gatavo no skābā krējuma vai rūgušpiena un sviesta. Tiek uzskatīts, ka garšīgāko kastini var sakult ar ābeles karoti. Kastinis gatavošanā kā garšvielas žemaiši visbiežāk pievieno ķimenes, dažreiz arī ķiplokus un citus garšaugus. Mēdz būt svētku un ikdienas kastinis. Ikdienai šo ēdienu gatavo no sviesta un rūgušpiena, bet svētkiem – no skābā krējuma un sviesta.
'Tasty' apgūst: latviskā svaigpiena siera gatavošana soli pa solim
Bez šašlika un branga alus kausa svētku galdā noteikti jābūt arī kam latviskam, piemēram, siera ritulim ar ķimenēm. Protams, var jau to iegādāties jau gatavu, taču pavisam cita vērtība uzklātā galda labumiem ir tad, ja tie ir pašu gatavoti. Namamātes gatavots siers – tas izklausās gana cēli, lai pamēģinātu, vai ne? Labā ziņa – pašam pagatavot svaigpiena sieru nemaz nebūs tik grūti.
Jāņu siers ar ķimenēm
Jāņu siers ar ķimenēm - Jāņu mātes cienastam.
Gardais Jāņu siers
Līgo un "nelīgo" gardais Jāņu siers.
Noras Jāņu siers
Klasiski gardais Noras - Jāņu siers ar ķimenēm.
Svaigpiena siers no divām sastāvdaļām
Lietuvā ir iecienīti daudzi biezpiena siera gatavošanas veidi, bet viens no populārākajiem ir svaigpiena siers. Tradicionāli to gatavo, nenokrejotu saldo pienu karsējot uz nelielas uguns, tad pielejot tādu pašu rūgušpiena daudzumu. Savilkto masu salej siera maisā, notecina un nospiež. Saldos sierus ēd svaigus vai nedaudz apžāvētus – ilgākai uzglabāšanai tie nav piemēroti.
Svaigais Līgo siers, kas izdodas vienmēr
"Šī ir viena no vieglāk pagatavojamām Jāņu siera receptēm, kas izdodas vienmēr! Pat, ja nekad neesi gatavojis sieru, izmēģini! Iespējams, šie ir tieši tie Jāņi, kurus tu atcerēsies kā reizi, kad ciemiņus pamieloji ar gardu paša sietu sieru," pārbaudītu recepti iesaka mūsu lasītāja Līga Druka-Smalkā.
Biezpiena siers no trīs sastāvdaļām
Par lietuviešu biezpiena sieru tiek dēvēts nenogatavināts biezpiena siers, ko gatavo pēc senām metodēm, piena savilkšanai fermentu vietā izmantojot tikai pienskābo baktēriju ieraugu. Lietuvā ir iecienīti daudzi biezpiena siera gatavošanas veidi, no tiem populārākie ir divi – no skābā un saldā piena. Lai pagatavotu labu, garšīgu sieru, bija nepieciešams talants, bet saimnieci, kam tāds piemita, ļoti cienīja. Siers līdz pat mūsdienām ir saglabājies kā svētku cienasts un auglības simbols, un lietuvieši joprojām saka: "Sieru gatavoju, ciemiņus gaidu."
Mājās siets siers ar svaigu papriku
"Siers ar papriku ir pagaidām labākā mājās sieta siera recepte, ko esmu atklājusi. Garšo lieliski!" tā pārbaudītu recepti piesaka mūsu lasītāja Agnese Berezovska.
Lietuvas garšas: kūpināts biezpiena siers
Trīsstūra formas siers ir īsts Lietuvas lepnums. Savdabīgumu sieram piešķir ne tikai tā īpašā forma, bet arī senais gatavošanas veids. Tā gatavošanai tiek izmantots pasterizēts govs piens un sūkalas. Siera masu ar rokām saliek īpaši šim nolūkam darinātos trīsstūrveida siera maisiņos, nospiež, tad iztin un apžāvē uz koka dēlīša. Pēdējā šī izstrādājuma pietura – kūpinātava, no kurienes siers iznāk garšīgi smaržojošs un skaisti "nosauļojies".