zemeņu ievārījums zemenes konservēšana vasara
Foto: Shutterstock
Zemeņu ievārījuma gatavošana ir viens no tiem darbiņiem, kas vasaras laikā obligāti jāpaveic. Ikviens taču priecājas par iespēju pēc dažiem mēnešiem, drēgnā rudens vai ziemas svētdienas rītā uzziest ievārījuma karoti plānajām pankūkām. Tomēr ir dažas lietas, ko mēdzam darīt nepareizi.

Gatavojot ievārījumu, jāatceras, ka šajā procesā nav vietas lielai improvizēšanai. Labāk turēties pie pazīstamas receptes, kas izdosies vienmēr. Lūk, dažas lietas, ko mēdzam darīt nepareizi, saskaņā ar vietni "Thekitchn".

Porcijas dubultošana

Kad zemenes iepirktas vai nolasītas ļoti daudz, šķiet tikai loģiski, ka pielāgojam pārējo izejvielu daudzumu ogu apjomam. Tomēr šādi noteikti nevajadzētu darīt! Pat ja lielāka katla izvēle un sastāvdaļu palielināšana šķiet laba doma, šāds solis tikai palēninās gatavošanas procesu. Tā vietā labāk vārīt ievārījumu pa diviem lāgiem. Tādā veidā nebūs jāuztraucas, ka ievārījums nevārās tā, kā tam vajadzētu.

Cukura daudzuma samazināšana

Foto: Shutterstock

Klasiskajās zemeņu ievārījuma receptēs, pēc kurām sārtās ogas konservējušas mūsu vecmāmiņas, ir ļoti daudz cukura. Varētu šķist, ka pārāk daudz – tomēr tam ir savi iemesli. Tāpēc uz savu galvu nepieciešamo cukura apjomu nevajadzētu samazināt.

Cukurs ir tas, kas palīdz ievārījumam sabiezēt un veidot saldeno, lipīgo tekstūru. Ja cukuru pieliksim par maz, ievārījums vienkārši nesabiezēs un būs šķidrs. Internetā un pavārgrāmatās ir ļoti daudz recepšu – ja negribas, ka tajā būtu daudz cukura, piemeklē tādu, kurā izmantots kāds cits saldinātājs.

Citrona nepievienošana

Foto: Shutterstock

Citrons, precīzāk tā sula, ir nozīmīga sastāvdaļa ievārījumā. Citrona sulas skābenums palīdz reducēt cukura saldumu, lai tas nebūtu pārāk cukurots. Reizē arī tajā ir daudz dabiskā pektīna. Un pektīns ir noderīgs tam, lai ievārījums saželētu.

Citrons ir labs aizstājējs veikalos nopērkamajam pektīnam un tas lieti noder, jo zemenēs pektīna ir visai maz. Ja pektīnu neizmanto daudz, uz lielu katlu pietiks ar ceturtdaļcitrona. Bet, ja pektīnu neizmanto nemaz, samet katlā daiviņās sagrieztu puscitronu. Pēc vārīšanas citronus varēsi izzvejot no katla.

Baidīšanās no pektīna

Foto: AFP/Scanpix

Veikalos nopērkamais pektīns nav tik melns, kā to mālē, tāpēc no tā nevajadzētu vairīties. Tā kā zemenēs, kā jau minējām iepriekš, ir maz pektīna, papildu līdzekļi nenāks par ļaunu. Ja pektīns ievārījuma vārīšanas laikā netiks pievienots, tad tā vārīšana prasīs daudz ilgāku laiku un tas nesabiezēs.

Tāpēc nevairies no zemeņu ievārījuma receptēm, kas pieprasa pektīnu. Tādā veidā ogas ievārījumā būs arī košākas, jo nebūs pārvārītas. Labs risinājums ir cukurs, kuram ražotāji ir pievienojuši pektīnu. Būsi nošāvis divus zaķus ar vienu šāvienu.

Pārāk ātri noņem no plīts

Foto: Shutterstock

Ir ļoti svarīgi ievārījumu nepārvārīt, taču tikpat svarīgi ir nenoņemt katlu no plīts par ātru. Protams, daudzas receptes pieprasa ogas vārīt vien dažas minūtes, tomēr ātrai ievārījuma gatavošanai var būt sekas. Kad ievārījums būs ieburkots, ogas var atdalīties no saldās, sīrupainās želejas, līdz ar to tam nebūs vienmērīga konsistence.

Lai ievārījums būtu vienmērīgs, pavāri to pāris minūtes ilgāk un nedaudz saspaidi ogas ar kartupeļu stampiņu. Tādā veidā tiks izlaists liekais gaiss, kas ir ogu mīkstumā. Brīdī, kad ievārījums sāks atdzist, neveidosies lieki gaisa burbulīši un tas būs skaisti sajaucies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!