vārītas cūku pupas pusdienas vasara
Foto: Shutterstock
Augusta beigas mūs nudien lutina – cūku pupas aug griezdamās, pākstis saulē piebriedušas un gatavas, kad tās gādīgas rokas noplūks, lai nonāktu katlā ar sālsūdeni. Ja arī tavā rīcībā ir ļoti, ļoti daudz cūku pupu, vienalga, paša salasītu vai tirgū nopirktu, tad noteikti esi prātojis par to, ko lai ar tām iesāk. Lūk, dažas idejas, kas noderēs gan tūlītējai pagatavošanai un notiesāšanai, gan krājumiem ziemai!

Visgardākās, protams, cūku pupas ir tikko sālsūdenī novārītas, kamēr vēl karsti kūpošas un pašas lien no mīkstajām pākstīm laukā. Bet, ja lielo daudzumu nevar noēst tāpat, cūku pupas var uzreiz pagatavot dažādās maltītēs. Tomēr ražas pārpilnības vislielākais pluss – krājumi ziemai. Cūku pupas vari kā izkaltēt, tā sasaldēt ziemai, lai padižotos, piemēram, ar galdā celtām pupām Ziemassvētku vakarā.

Cūku pupas tūlītējai apēšanai

Ja sanācis izvārīt tā vairāk cūku pupas, tās vari pievienot, piemēram, salātiem. Vai pagatavot no tām gardus pupu plācenīšus, smēriņus maizītēm vai, piemēram, humusu. Savārītās cūku pupas (bez pākstīm) vari pievienot arī zupām un sautējumiem, ja tā tīk.

Zupām un sautējumiem pupas vari pievienot tāpat, taču, ja tās izmantosi salātos, plācenīšu vai smēriņu pagatavošanai, tad pirms tam tās izlobi no miziņām, kas ir ap pupiņām. Tā pupas mīkstums sajauksies vienmērīgi. Piemēram, cūku pupu plācenīšus gatavo no izvārītām un no miziņām izņemtām pupiņām, kas ir saspaidītas. Pievieno tām vienu vai divas olas, sāli un piparus, un kārtīgi samaisi. Tad veido apaļus plācenīšus un sacep labi uzkarsētā pannā, līdz no abām pusēm plācenīši zeltaini.

Vēl dažas receptes, ko vērts pamēģināt:

Zaļā mērce svaigu dārzeņu uzkodām

Cūku pupu, fetas siera un bazilika 'tapenāde'

Dārza pupiņu salāti ar artišokiem un safrāna mērci sicīliešu gaumē

Biešu salāti ar cūku pupām

Ūdenskrešu un foreles salāti ar krējuma-tomātu mērci

Cūku pupu humuss jeb smēriņš

Foto: Shutterstock


Humusu var pagatavot ne tikai no turku jeb auna zirņiem, bet arī cūku pupām. Tikai jāzina, kā! Šī recepte ir pavisam vienkārša un vasarai ļoti atbilstoša – humusam pievienots citrons un piparmētras izteiksmīgākai garšai.

Vajadzēs:

  • 200 g cūku pupas
  • ½ citrona sula
  • 10 piparmētru lapiņas
  • 4 ĒK olīveļļa
  • 1 citrona miziņa
  • Sāls

Cūku pupas neizvāra pavisam mīkstas, bet gan ilgāk noblanšē – aptuveni 5-7 minūtes. Tad ievieto aukstā ūdeni un atdzesē. Pupiņām notīra miziņas.

Tad cūku pupas, sāli, citrona sulu, eļļu, citrona miziņu un olīveļļu ievieto blenderī vai piestā un smalki saberž.

Un viss, humuss gatavs!

Saldētas cūku pupas ziemai

Foto: Shutterstock


Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā noglabāt cūku pupas ziemai, ir to saldēšana. Atliek vien svaigās pupas izlobīt no pākstīm un ķerties pie darba. Viena lieta gan ir jāievēro – cūku pupas labāk nesaldēt pavisam svaigas – pēc atkausēšanas un pagatavošanas tās var būt rūgtas. Lai no tā izvairītos, pupiņas pirms saldēšanas blanšē.

Katliņā uzvāri ūdeni, lai tas burbuļotu. Tad saber tajā izlobītās cūku pupas un apvāri apmēram 3-5 minūtes. Svarīgi – nepārvāri! Cūku pupām jābūt blanšētām, ne izvārītām. Kad laiks pagājis, ar putu karoti izņem tās no katla un pārliec traukā ar ledaini aukstu ūdeni. Aukstais ūdens apturēs gatavošanās procesu. Kad pupas atdzisušas, nosusini tās uz papīra dvieļiem un saliec saldēšanai paredzētos maisiņos. Tad ievieto saldētavā un ļauj pupām sasalt. Saldētās pupiņas pēc tam varēsi neatkausēt, bet uzreiz vārīt vai pievienot sautējumam.

Kaltētas cūku pupas ziemai

Foto: Shutterstock


Kaltēšana gan nav tas populārākais veids, kā sagatavot cūku pupu krājumus ziemai, taču tas ir vispateicīgākais. Kaltētām cūku pupām nav vajadzīga saldētava vai pārlieku piesardzīga glabāšana. Slēgtā iepakojumā tās būs lietojamas pat vairākus gadus. Viena no lietām, ar ko jārēķinās – kaltētām cūku pupām būs ļoti cieta un bieza miziņa, taču to var novērst, pupas pirms vārīšanas diennakti izmērcējot.

Kā kaltēt mājas apstākļos? Novāc cūku pupas, kas joprojām atrodas pie laksta. Kaltēšanai derēs pāraugušas pupas, kuru pākstis un lapas jau ir saulē izkaltušas. Pārliec tās uz avīzēm vai iekarini auklā un kaltē labi vēdinātā, siltā un sausā vietā. Pupiņas var kalt no dažām dienām līdz pat ilgākam laikam. Lai pārbaudītu, vai pupas ir patiesi izkaltušas – izlobi vienu cūku pupu no pāksts un saspied ar īkšķa nagu. Ja nags pupā neatstāj nospiedumu, tā ir pietiekami cieta un izkaltusi. Izkaltētās pupas pēc tam izlobi un saliec kādā cieši noslēdzamā traukā vai kārbiņā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!