Kartupeļi "mundierī" – no ārpuses zeltaini kraukšķīgi, ar krēmīgu mīkstumu, kurš, papildināts ar saldkrējuma sviestu, pats kūst uz mēles, liekot garšas kārpiņām tirpt aiz svētlaimes. Vai gan var būt lieliskāks veids, kā izbaudīt šī gada lielisko kartupeļu ražu? Ja esi vienisprātis ar mums, sniegsim noderīgus padomus izcilam rezultātam un netradicionālas pildījumu idejas, kas palīdzēs šo tradicionālo recepti skatīt jaunā gaismā.
Ar vai bez mizas gatavoti kartupeļi ir gaumes jautājums. Par mizas veselīgumu ir dažādi viedokļi. No vienas puses, tā termiskās apstrādes laikā pasargā tupeni no vērtīgo vitamīnu un minerālvielu zuduma, bet tikpat labi zem mizas var slēpties cilvēka veselībai kaitīgie nitrāti, tādēļ, ja nav pārliecības par to, kādos apstākļos kartupeļi audzēti, labāk tos drošības pēc nomizot. Bet mammas vai omes dārzā augušos bumbuļus atliek tikai kārtīgi noberzt un izdomāt sev tīkamu veidu, kā tos pagatavot.
Lielākoties kartupeļiem "mundierī" tiek izmantoti mazi vai vidēja lieluma kartupeļi, jo, cepot lielākus tupeņus, tie var no ārpuses apdegt, vidū paliekot pusgatavi. Kaut gan, ja ir doma kartupeļus pirms cepšanas novārīt, vari izvēlēties arī lielākus eksemplārus.
Ir vairāki varianti, kā gatavot kartupeļus "mundierī".
Ja vēlies ātrāk tikt pie garda mielasta, vari kartupeļus iepriekš novārīt, ņemot vērā šos knifus:
- Liec kartupeļus verdošā ūdenī. Ūdenim ir jābūt tik daudz, lai kartupeļi būtu pilnībā pārklāti, turklāt jāņem vērā, ka daļa ūdens vārīšanās laikā izgaros.
- Lai kartupeļu miziņa neplīstu, ūdenim pievieno pāris ēdamkarotes citrona sulas vai karoti sāls (uz 3 l ūdens).
- Kad kartupeļi ielikti katlā un ūdens atkal sāk burbuļot, samazini liesmu, lai nepieļautu pārlieku strauju vārīšanos.
- Ņem vērā, ka vidēja lieluma kartupeļi būs jāvāra aptuveni 30 minūtes. Kartupeļu gatavību pārbaudi, iedurot kādā no tiem koka irbulīti. Ja tas viegli izslīd, kartupeļi ir gatavi. Nebaksti kartupeļus vairākkārt, lai tie nezaudētu vērtīgos vitamīnus.
- Kartupeļus nedrīkst pārvārīt, tad miza ieplaisās un tie zaudēs labās garšas īpašības.
- Kad kartupeļi gatavi, nokās ūdeni un aptuveni 3 minūtes kārtīgi nosusini tos uz nelielas liesmas.
- Liec kartupeļus iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī, pirms tam ieziežot ar olīveļļu, un cep aptuveni 15 minūtes, līdz tie kļūst skaisti zeltaini.
- Nekavējoties pasniedz ar savai gaumei atbilstošākajām piedevām.
Vēl viens kartupeļu "mundierī" pagatavošanas variants ir cepšana bez iepriekšējas novārīšanas:
Vienāda lieluma kartupeļus nomazgā un rūpīgi nosusini ar papīra dvieli.
Ar dakšu pāris reizes sabaksti katru kartupeli, lai cepšanas laikā to miza nesāktu plaisāt, tad rūpīgi iezied kartupeļus ar olīveļļas un jūras sāls maisījumu. Šis paņēmiens nodrošinās to, ka kartupeļu miziņa cepšanas laikā paliks īpaši kraukšķīga.
Liec kartupeļus vēl neiesildītā cepeškrāsnī. Tiesa, tad gatavošanas process būs ilgāks – aptuveni 1,5-2 stundas, bet ko tikai neizdarīsi, lai iegūtu tupeni ar zeltaini kraukšķīgu miziņu!
Kad kartupeļi gatavi, iešķel tos gareniski un ar dakšu sairdini mīkstumu, pārkaisi ar sāli, pipariem un devīgi pārzied katru tupeni ar sviestu, kuram kūstot, kartupeļu garša kļūs īpaši maiga un krēmīga.
Lai kartupeļi "mundierī" nezaudētu savu kraukšķīgumu, pasniedz tos nekavējoties ar kādu no izvēlētajām piedevām.
Gan tradicionāli, gan mazāk zināmi pildījumi kartupeļiem "mundierī":
- visu veidu sieri, krēmsieri un ar dažādiem zaļumiem papildināts biezpiens,
- apceptas sēnes,
- apceptas bekona šķēlītes,
- gvakamoles mērce,
- čili con carne,
- olīvas un kaperi,
- dažādas gatavās mērces (ķiploku, Tzatziki, Marinara, Alfredo u.c.),
- pesto,
- majonēze,
- sasmalcināts konservēts tuncis,
- kūpināts lasis,
- prošuto,
- lobītas garneles,
- sviestā cepti spināti ar ķiplokiem,
- grilēta paprika,
- sarkanie ikri,
- trifeļu eļļa un dažādas riekstu eļļas,
- grauzdētas mandeļu skaidiņas.