Negatava hurma, neatkarīgi no tās šķirnes un veida, būs neēdama un, visticamāk, nebūs garšīga. Tas tāpēc, ka negatavas hurmas ir sīvas un ar savelkošu garšu. Lai ar šādu pieredzi nesaskartos un netraumētu tos, kuri hurmu ne reizi nav ēduši ar sliktu pieredzi, svarīgi novērtēt, kāda ir hurma, pirms to nopērc.
Kā izvēlēties gatavāko hurmu
Gatavie hurmas augļi būs ar izteikti oranžu krāsu. Uz miziņas var būt nelieli melni plankumiņi – tas nav slikts rādītājs, vien nozīmē, ka hurma patiešām ir gatava. Paceļot pret gaismu, redzēsi, ka gatavai hurmai miziņa ir visai caurspīdīga, bet, pieliekot roku un nedaudz paspiežot, tai ir jābūt ļoti mīkstai. Augļiem jābūt ļoti saldiem, jāatgādina medu, bet mīkstuma konsistencei jābūt želejveidīgai.
Kā uzglabāt hurmu
Hurma turpina nogatavoties pēc noplūkšanas no koka, tāpēc nereti veikalos tās ir negatavas vai viegli gatavas. Tāpēc, ja vēlies pašu labāko un zini, ka hurmu neapēdīsi uzreiz, ļauj tai dienu vai divas pastāvēt augļu grozā istabas temperatūrā. Hurmu nekādā gadījumā nevajadzētu glabāt ledusskapī ieliktu tāpat vien – tas var sabojāt augļa miziņu, norāda "TheKitchn". Ja hurmu glabā ledusskapī, tad tikai ieliktu aizvelkamā pārtikas maisiņā vai kādā plastmasas traukā vienu divas dienas, iesaka "Harvesttotable". Svarīgi ir arī to nomazgāt tikai pirms ēšanas.
Kā nogatavināt hurmu
Ja iegādātā hurma ir stipri negatava, nogatavināšanās procesu vari paātrināt mājās. Šeit noderēs vecais triks ar ābolu, kas palīdz nogatavināt cietus avokado, ar etilēna palīdzību, ko ābols izdala. Papīra turziņā ieliec cieto hurmu un gatavus ābolus, bumbierus, tomātus vai banānus. Tas palīdzēs hurmai nogatavoties pāris dienu laikā.
Vēl var mēģināt hurmu mērcēt siltā ūdenī, kas nepārsniedz 40 grādu temperatūru – šādā veidā hurmu var nogatavināt 10–12 stundu laikā. Hurmu var mēģināt arī saldēt, jo tas atbrīvo augļa šūnās esošo etilēnu. Taču saldēšanas metode līdz tikai tad, ja augli grasies notiesāt tūlīt, jo tas kļūst ļoti mīksts.
Ko gatavot no hurmas
Hurma ir tas auglis, kas ideāli piemērots desertiem un ievārījumiem. Žiglu saldo ēdienu vari pagatavot no ļoti gatava augļa – hurmas miziņā iegriez lielu krustu un nolobi miziņu, tad virsū uzliec karoti putukrējuma un uzbārsti riekstus. Bet pamatēdienos hurma lieliski saskan ar cūkgaļu – pamēģini to pievienot cūkgaļas cepetim ar piparmētru lapiņām un svaigi spiestu laima sulu. Tāpat hurma derēs dažādām biezpiena un tējas kūkām, kā arī papildinās svaigos salātus.
Plānās pankūkas franču gaumē ar karamelizētu hurmu
Plānās pankūkas jau tā ir bezgala gardas, bet ja tās tiek aizdarītas ar karamelizētu hurmu un sviesta mērci, tad vienaldzīgo nav. Šo kombināciju ļoti ieteicams papildināt ar plombīra bumbiņu.
Kārtainās maizītes ar hurmu un biezpiena krēmu
Gardas kārtainās maizītes ar hurmu un biezpiena krēmu.
Gardais un gaisīgais hurmas krēms
Ziema ir īstais laiks, kad baudīt hurmu! Izmēģini gardo hurmas desertu - krēmu ar olbaltumu!
Hurmas ievārījums ar vaniļu
Klāt īstais brīdis, kad vārīt hurmas ievārījumu, lai "oranžo brīnumu" varētu baudīt līdz pat pavasarim, kad hurmas sezona jau sen būs noslēgusies!
Cūkas cepetis ar hurmu vīna mērcē
Sulīgs, lēni gatavots cūkas cepetis, kam svētku garšu piesķir grilēta hurma, sīpoli un garšvielas.