Blanšēšana. Šis ir viens no produktu apstrādes veidiem, kas var palīdzēt, ja kāds dārzenis vai kāpostlapa pagadījušies īpaši rūgti. Ne velti brokoļus pirms saldēšanas iesaka noblanšēt. Viss, kas jādara – katliņā jāuzvāra ūdens, kam pievienots mazliet sāls, un jānovāra tajā dārzeņi vai salātlapas vienu līdz trīs minūtes. Lapām pilnībā pietiks ar minūti, bet dārzeņus vajadzēs noblanšēt nedaudz ilgāk. Blanšēšana saglabās produktus kraukšķīgus un zaļus, bet izvilinās no tiem nepatīkami rūgto garšu, iesaka "Thekitchn".
Pievieno izteiksmīgas garšas sastāvdaļas. Ar rūgtumu var cīnīties, ja maltītei pievienosi ko saldenāku vai asāku. Piemēram, rūgtenos dārzeņus gatavo kopā ar gaļu, pievieno tiem sasmalcinātu ķiploku vai katliņā ieber kādu asāku garšvielu, piemēram, Kajēnas piparus. Kontrastējošās garšas savaldīs rūgtumu, kā arī radīs balansu šķīvī.
Pievieno ko skābenu. Ne velti salātu mērcēm ļoti bieži tiek pievienota citronu sula vai dažādu garšu etiķis. Tas pastiprina dārzeņu un salātlapu garšu, pie reizes nomācot arī iespējamo rūgto garšu. Turklāt tas noderēs ne vien svaigajiem salātiem, bet, piemēram, arī dārzeņu sautējumam. Gatavošanas beigās apslaki to ar nedaudz svaigi spiestas citronu sulas – tā paveiks brīnumus un padarīs maltīti izteiksmīgāku.
Nevairies no sāls. Rūgtenu dārzeņu labākais sabiedrotais ir sāls. Neatkarīgi no tā, vai dārzeņus baudīsi svaigus vai termiski apstrādātus, sāls palīdzēs nomākt rūgteno piegaršu. Piemēram, tas līdzēs pirmajiem sezonas redīsiem. Bet nevajag pārspīlēt – sāli pievieno tik daudz, lai ēdiena garšu paspilgtinātu, ne padarītu nebaudāmi sāļu.
Sautē. Ja zini, ka kale kāposts pagadījies īpaši rūgts, nevairies to sautēt. Turklāt sautē lēni un ilgi – zemās temperatūrās gatavoti kāposti un dārzeņi būs daudz gardāki un mīkstāki. Ja mājās ir multivāres katls, jo labāk – saliec visas sastāvdaļas tajā un ļauj maltītei lēni gatavoties pašai.
Brokoļu un laša sāļais pīrāgs
Burvīgs sacepums, kas pildīts trauslā mīklas groziņā. Vispiemērotākā mīkla būs trauslā smilšu mīkla, kuras recepti vari izlasīt šeit. Var arī izmantot gatavo kārtaino mīklu.
Kraukšķīgie brokoļu un tomātu salāti
Šajos salātos apvienojas kraukšķīgais brokolis, saldenais tomāts un melno piparu aromāts. Turklāt tos var viegli un ātri pagatavot, un tie ir arī ļoti veselīgi.
Makaronu un lapu kāpostu salāti ar olīvām un kaltētiem tomātiem
"Šo recepti atklāju pavisam nesen, bet tā ideāli apvieno garšīgāko no Vidusjūras virtuves. Siltie makaroni lieliski garšo ar grieķu kalamata olīvām, kas ir īpaši gaļīgas, bet fetas siera sāļums sajaucas ar čirkainā lapu kāposta (jā, tas ir tas pats kale) svaigumu," par savu recepti raksta Jānis. Recepte piedalās makaronu salātu recepšu konkursā.
Kartupeļu un kale kāposta zupa Toskānas gaumē
Kreptīga un sildoša kartupeļu un kale kāposta zupa. Sātīgumam tai pievienots ne vien saldais krējums, bet arī kreptīgas, apceptas desiņas. Var gatavot ar kupātiem vai, ja pieejamas, īstām itāļu desiņām.
Pusdienu grauzdiņš ar apceptām sēnēm, kale kāpostu un plaucētu olu
Sviestā apceptas sēnes, gardais kale kāposts un plaucēta ola – sastāvdaļas vieglām pusdienām. Pasniedz līdzīgi kā salātus, skaisti izkārtotus kārtās uz apgrauzdētas maizītes.
Lapu kāposta pesto
Lapu jeb Kale kāpostiem ir vairākas šķirnes, taču Latvijā visbiežāk nopērkami lillā un tumši zaļi kāposti ar krokotām lapām. Tie ir vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām bagāti, tāpēc iekļaujot ikdienas uzturā kale kāpostu, stiprināsiet kaulus, sirdi un asinsvadu sistēmu. Turklāt šajos kāpostos ir zems kaloriju daudzums un augsts šķiedrvielu līmenis. Pesto recepti iesaka "Aikāgaršo!" šefpavārs Normunds Baranovskis.
Vistas un nūdeļu zupa vjetnamiešu gaumē
Īpaši pikanta un neparasta vistas zupa vjetnamiešu gaumē. Buljonu nepieciešams vairākas reizes uzkarsēt, lai tas iegūtu īpašu garšu. Pasniedz to tradicionāli – pievienojot karstajai zupai svaigas sastāvdaļas.