Ssohk - 13957
Foto: Shutterstock
Tieši garšaugi ir tie, kas piešķir ēdienam neatkārtojamu aromātu. Oregano jeb raudene ir viens no iecienītākajiem garšaugiem daudzu pasaules tautu virtuvēs, un jāteic – ne bez iemesla. Oregano ir raksturīga rūgtena, bet tajā pašā laikā ļoti izteikta garša un spēcīgs, patīkams aromāts. To var pievienot dažādiem ēdieniem – salātiem, dažādiem gaļas izstrādājumiem, kā arī izmantot, gatavojot picas un citus itāļu ēdienus. Portāls "Notefood" atklāj ne vien oregano daudzveidīgos izmantošanas veidus virtuvē un mājas aptieciņā, bet arī iesaka, ar ko nepieciešamības gadījumā var aizstāt šo aromātisko garšzālīti.

Oregano vārds ir atvasināts no tā latīniskā nosaukuma "origanum vulgare", un pats augs pieder pie panātru dzimtas. Par oregano dzimteni uzskata Eiropas ziemeļu daļu, lai gan tas sastopams dažādos pasaules reģionos. Oregano diezgan bieži ir sastopams Latvijā arī savvaļā. Augam ir diezgan zarains stumbrs, pie kā piestiprinātas ovālas un ieapaļas lapas. Šis garšaugs zied ar rozīgi violetiem ziediņiem.

Foto: Pixabay

Jau kopš seniem laikiem cilvēki ir izmantojuši oregano tā aromātisko īpašību dēļ, bet tam piemīt ne tikai garšas kārpiņas ierosinoša smarža un garša, bet arī labvēlīga iedarbība uz cilvēka veselību, tāpēc ir vērts šo garšaugu turēt pa ķērienam arī mājas aptieciņā.

Senajiem romiešiem un grieķiem oregano bija prieka un laimes simbols, pat tā latīniskais nosaukums tulkojumā no grieķu valodas nozīmē "prieka kalns". Savukārt Vidusjūras reģionā viduslaikos oregano sāka plaši izmantot kulinārijā, lai ēdienam piešķirtu īpatnēju, apetīti rosinošu aromātu.

Lasot tālāk, uzzināsi, kādu ēdienu papildināšanai izmantot oregano, kā tas var noderēt veselības uzlabošanai un kādos gadījumos šo garšvielu nebūtu ieteicams lietot.

Kādu ēdienu garšas uzlabošanai izmantot oregano

Foto: Shutterstock


Kulinārijā oregano tiek izmantotas gan kaltētas, gan svaigas oregano lapiņas, ziedi un auga pumpuri.

Īpaši iecienīts oregano ir Itālijas un Grieķijas virtuvēs, kur šī garšzālīte tiek pievienota ļoti daudziem ēdieniem. Tieši oregano ir tā garšviela, kas piešķir picai un grieķu salātiem raksturīgās garšas nianses, bet šis garšaugs noderēs arī daudzu citu ēdienu garšas uzlabošanai.

Oregano liec klāt gaļas ēdieniem – īpaši jēra, cūkas un vistas gaļai – kā arī ceptām zivīm. Garšaugu vari pievienot jau marinādē, vai tad, kad ēdiens jau ir gatavs, ar raudeni garnējot šķīvi.

Ja vēlies cepetim piešķirt neatkārtojamu aromātu, 10 minūtes pirms cepšanas beigām pārkaisi to ar oregano.

Oregano uzlabos arī dārzeņu sālījuma vai marinādi, kā arī paspilgtinās dažādu zupu, sautējumu, mērču un makaronu ēdienu garšu. Īpaši labi oregano "piestāv" dažādām tomātu krēmzupām – receptes atradīsi šeit.

Arī kartupeļi un omletes garšos labāk, ja pievienosi šiem ēdieniem nedaudz oregano.

Oregano bieži tiek izmantots arī dažādu dzērienu, piemēram, alus un kvasa gatavošanai.

Izmanto šo garšaugu tandēmā ar čili, lauru lapām. Bet uzvaras gājienu oregano veiks trio kopā ar majorānu un timiānu, vai fenheli un baziliku.

Oregano pievieno salātiem, papildinot tos arī ar rapšu eļļu, olīveļļu vai avokado eļļu.

Atceries, ka šo garšaugu ieteicams pievienot ēdienam gatavošanas beigu posmā un pavisam nelielā daudzumā, jo, devīgi pievienots, oregano nomāks visas pārējās garšas, padarot ēdienu nebaudāmu.

Ar ko aizstāt oregano, gatavojot ēdienu

Foto: Pixabay


Ja receptē paredzēta oregano pievienošana, bet tu atklāj, ka šī garšauga krājumi ir beigušies, tad vari rīkoties radoši, aizstājot ar citiem kaltētiem zaļumiem:

  • baziliks būs lielisks oregano aizstājējs, jo šiem garšaugiem ir radniecīgas garšas īpašības. Ja vēlies kaltēta bazilika garšu vēl vairāk pietuvināt oregano, tad pievieno bazilikam pāris saberztas piparmētru lapiņas;
  • arī timiāns noderēs oregano aizstāšanai, it īpaši ja samaisīsi to ar majorānu;
  • timiānu vari aizvietot ar kaltētu diļļu–pētersīļu maisījumu;
  • atceries, ka veikalos nopērkamā Provansas garšaugu maisījuma sastāvā vienmēr ir arī oregano.

Kādas ir organo ārstnieciskās īpašības

Foto: Pixabay


Kaut gan oregano ir vairāk pazīstams kā garšaugs, tam piemīt arī vesela virkne ārstniecisku īpašību, tādēļ to var izmantot arī veselības uzlabošanai.

Oregano satur daudz ēterisko eļļu, tajā ir atrodamas vielas – timols un karvakrols, kam piemīt antibakteriāla iedarbība, jo tās kavē baktēriju augšanu un tālāku attīstību. Zinātnieki ir izpētījuši, ka raudenes bioloģiski aktīvās vielas pēc savas iedarbības pārspēj ne vien sintētiskos antioksidantus, kurus mēdz pievienot dažādiem pārtikas produktiem, bet arī dažādos augļos, dārzeņos un ogās, piemēram, ābolos, mellenēs, citrusaugļos atrodamos antioksidantus. Oregano antibakteriālā iedarbība ir pat spēcīgāka kā dažiem labiem ķīmiskajiem medikamentiem, kas tiek izmantoti baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai.

Antiseptisko īpašību dēļ raudenes tēju izmanto dažādu iekaisuma slimību ārstēšanai: to var lietot gan mutes dobuma skalošanai pie smaganu iekaisumiem, gan arī mutes dobuma kandidozes ārstēšanai, jo aktīvās vielas spēj iznīcināt kandidozi izraisošās sēnītes.

Raudenes aktīvās vielas spēj iedarboties arī uz ādas sēnīšu infekcijām, tāpēc atšķaidītu ēterisko eļļu lieto ārīgi uz sēnīšu skartajiem ādas rajoniem, taču rūpīgi jāraugās, vai eļļa neizraisa pastiprinātu ādas kairinājumu, bet uz gļotādām to vispār nav ieteicams lietot (aktīvo vielu koncentrācija daudz mazāka ir raudenes lakstu uzlējumā, tāpēc to var droši lietot uz gļotādas).

Pretiekaisuma īpašību dēļ raudenes tēju plaši izmanto pie dažādiem elpceļu iekaisumiem, īpaši klepus gadījumā, jo tiek veicināta atklepošana.

Dažkārt raudeni uzskata par sievišķīgu drogu, jo tās sastāvā ir estrogēniem līdzīgas vielas, kas piedalās hormonu līdzsvara regulācijas procesos organismā.

Kam var kaitēt oregano lietošana

Foto: Shutterstock


Lai gan šis garšaugs var lepoties ar daudzām noderīgām īpašībām, neapdomīgi lietots oregano var nodarīt veselībai kaitējumu. Te der paturēt prātā tautas gudrību "kas par daudz, tas par skādi" un izvairīties no oregano lietošanas pārlieku lielos daudzumos, jo šī nosacījuma neievērošana var radīt dažādas organisma alerģiskas reakcijas un citas nepatīkamas sekas.

Uzmanīties ar oregano lietošanu vajadzētu, ja tev ir:

  • paaugstināts kuņģa skābes līmenis;
  • hipertoniskas sirds slimības;
  • grūtniecība, jo šis augs ir viens no senāk zināmajiem tautas līdzekļiem, kas ticis izmantots grūtniecības pārtraukšanai, tādēļ, gaidot bērniņu, oregano būtu ieteicams izslēgt no ēdienkartes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!