Lai gan kulinārie vēsturnieki uzskata, ka pati "puttanesca" mērce (sugo alla puttanesca) zināma jau senāk, drukātā formā tā tiek piedēvēta spageti maltītei ar nosaukumu "spaghetti alla puttanesca". Kā vēsta Itālijas Pastas ražotāju profesionālā apvienība, ēdiens un pati mērce savu straujo popularitāti piedzīvojusi, sākot ar 20. gadsimta 60. gadiem. Vienā no prestižākajām pavārgrāmatām itāļu valodā "Sudraba karote" (Cucchiaio d'argento) nemaz šādas receptes nav. Taču, kā norāda "Foodreference", tas tāpēc, ka mērces izcelsme patiesībā meklējama Neapolē, nevis Kampānijas reģionā, līdz ar to "puttanesca" visbiežāk zināma kā Neapoles mērce.
Itālieši arī nav skopojušies ar visai tiešo mērces nosaukumu, jo "puttanesca" mērce tiešā tulkojumā nozīmē "mērce prostitūtas gaumē". Šādu, visai neglaimojošu gardās mērces apzīmējumu, tā ieguvusi tieši anšovu dēļ – kā zināms, to aromāts ir visai specifisks un daudziem netīkams. Taču, kā skaidro kulinārie vēsturnieki, tieši tas ir mērces panākumu avots – tā liekot sariesties deguniem maltītes virzienā. Ļaudis, beidzot to pagaršojuši, vienmēr atzīstot, ka tā ir tiešām garda.
Mērcei nepieciešamās sastāvdaļas:
- 1 sīpols;
- neliela bundžiņa anšovu;
- šķipsna čili pārslas;
- sāls;
- pipari;
- olīveļļa;
- 4 ķiploka daiviņas;
- 1 bundža konservētu plūmju tomātu ar visu sulu;
- 2 ĒK kaperi;
- pamatīga sauja sakapātas olīvas;
- oregano;
- pētersīļi;
- sarīvēts Parmezāna siers.
Tā kā "puttanesca" pasniedz ar spageti vai kādu citu pastas veidu, ieteicams mērci pagatavot nedaudz ātrāk – mirkli, pirms pasta teju, teju gatava. Tas nepieciešams tādēļ, lai makaroni neapkaltu, jo tos vajadzēs veikli iejaukt mērcē.
Pašu mērces gatavošanu sāk ar sakapātu sīpolu apcepšanu olīveļļā. Tiem pievieno arī anšovu gabaliņus, čili pārslas, sāli un piparus pēc garšas. Olīveļļai jābūt dāsni pielietai, lai sīpolu skaisti to uzsūktu, bet anšovi sajauktos ar pārējām sastāvdaļām. Kad anšovi kļuvuši mīkstāki, tos pannā ar karoti sadala sīkākos gabaliņos. Tad pievieno ķiplokus un gatavo vēl kādu minūti.
Pēc tam mērcei pievieno konservētos tomātus ar visu sulu. Tomātus sadala sīkākos gabaliņos turpat pannā, kad tie kļuvuši mīkstāki un uzkarsuši. Tad pievieno kaperus un olīvas, plīts liesmu nedaudz samazina un mērci karsē 8–10 minūtes, lai liekais šķidrums izgarotu. Ja mērci pasniedz ar makaroniem, tad šis ir brīdis, kad tie jāpievieno un jāpasutina minūti. Ja makaronus nepievieno, tā vietā uzreiz mērcei pievieno sakapātu oregano un pētersīļus tik daudz, cik sirdij tīk. Beidzamo mērcē iemaisa kādu sauju sarīvētā Parmezāna siera. Un viss, mērce gatava pasniegšanai!