Ribiņu gatavošana sākas ar vislabākā gabaliņa izvēli gaļas veikalā. Visbiežāk pieejami divi ribiņu veidi – gaļīgākās ribiņas, kas ir īsākas, izgrieztas tuvāk mugurkaulam, bet ribiņas ar plakanākiem kauliņiem izcirstas no cūkas vēdera daļas. Neatkarīgi no ribiņu garuma, abas būs līdzvērtīgi gardas. Veikalos ribiņas iespējams iegādāties veselas – parasti vienā gabaliņā ir aptuveni 11 ribiņu kauli, taču tas atkarīgs no miesnieka. Iespējams iegādāties arī mazāku daudzumu.
Vienam ēdājam parasti ierēķina 4–6 ribiņas, līdz ar to viens ribiņu gabals pietiks divām izsalkušām personām, norāda "Thekitchn". Veikalā lūkojies pēc tādām ribiņām, kuru gaļa ir spilgti rozā krāsā, bet klāt ir arī kāds taukumiņš. Vislabāk, protams, ribiņas gatavot uzreiz, taču, ja grilēšana vai cepšana krāsnī paredzēta vēlāk, ledusskapī tās drīkst turēt aptuveni trīs dienas.
Trīs ribiņu sagatavošanas soļi
Tad, kad no veikala pārnestas ribiņas un nolemts tās gatavot, jārēķinās, ka tas nebūs ātri. Lai iegūtu visizteiksmīgāko garšu, pirmais solis, ko darīt – ribiņas nepieciešams ieberzt ar garšvielām. Ribiņas apkaisa ar sāli, pipariem, kaltētiem garšaugiem un citiem labumiem. Marinēšanai droši izmanto arī saspiestas ķiploku daiviņas, kādu ēdamkaroti sojas mērces, rīsu etiķa, vīna etiķa vai ko citu skābenāku. Bet, lai ribiņas būtu smeķīgas un cepot skaisti apbrūnētu, marinādei var pievienot arī kādu nelielu tējkaroti medus. Tikai nepārspīlējot, jo medus karstumā ātri sadeg.
Pēc tam seko nākamais solis – gaidīšana. Tā kā tā ir cūkgaļa, ribiņas liec ledusskapī marinēties vismaz uz nakti, lai tās sasūktos garšām. Ja laika daudz un ribiņas grasies gatavot brīvdienā, tad droši vari tās iemarinēt arī dienu iepriekš.
Un beidzamais solis – noturēšana istabas temperatūrā. Kad ribiņas iemarinētas, ir ļoti svarīgi tās nelikt cepeškrāsnī, uz grila vai pannas uzreiz, lai nebūtu krasas temperatūras maiņas gaļā. Tā vietā ribiņas noturi istabas temperatūrā vismaz pusstundu. Pēc tam panāksi tikai vēlamo efektu – ribiņas gatavosies vienmērīgi.
Ribiņu cepšana uz grila, krāsnī un pannas
Pēc tam, kad ribiņas gatavas cepšanai, jāizvēlas vien piemērotākā metode. Taču, lai kāda tā būtu, ievēro – lai ribiņas būtu sulīgākas un neapdegtu, barbekjū mērci vai jebkuru citu papildinājumu zied uz ribiņām vien īsi pirms cepšanas un tās laikā. Ja ribiņas cep cepeškrāsnī, izmanto vismaz 200°C un ik pa laikam tās apzied ar marinādi vai mērci.
Lai iegūtu tumšas un aromātiskas ribiņas, tās vispirms var apbrūnināt uz pannas, pēc tam notecināt liekos taukus. Tad atliek salikt pīlē vai cepamtraukā un, ar pārlietu marinādi un uzliktu vāku, sutināt 150°C cepeškrāsnī, līdz gaļa atlec no kauliem, bet mērce sabiezējusi. Tas var aizņemt pat vairākas stundas, bet rezultāts noteikti būs tā vērts.
Bet pavisam vienkārši ribiņas būs grilēt. Pārliecinies, lai grilā ogles būtu izkurtas, bet temperatūra nebūtu lielāka par 120°C. Iemarinētās ribiņas liec vienā līmenī uz restītēm un grilē vienu divas stundas, ik pa laikam apziežot ar mērci vai marinādi. Vienmērīgi saglabātā temperatūra panāks visgardāko efektu, jo ribiņas gatavosies pakāpeniski, bez straujām temperatūras svārstībām, norāda grila padomu vietne "Kingsford".
Tomēr, lai uz grila ribiņas varētu apcept īsākā laikā, tās var pirms tam pasutināt pīlē uz plīts. Gaļa būs mīksta, taču neapbrūnināta. Ribiņas atliks pārlikt uz grila un apcept, līdz iegūta kārdinoši brūnā garoziņa. Pēc cepšanas gan atceries, ka ribiņas, tāpat kā jebkuru citu gaļu, vajag atpūtināt vismaz 10–15 minūtes, lai sulas tajā paspēj notecēt, kā nākas.
Cūkas ribiņas ar pikantu mērci
Viegli pikantas cūkgaļas ribiņas ar saldeni skābu, biezu mērci. Ēd ribiņas tāpat vai pasniedz ar svaigiem lapu salātiem.
Cūkgaļas ribiņas ar tomātu un krējuma mērci
Kārtīgi apceptas un pēc tam novārītas cūkgaļas ribiņas, kas pasniegtas ar pašu gatavotu konservētu tomātu mērci. Recepti Tasty.lv iesūtījusi Liene, kura piedalās Džeimija Olivera veselīgo svētku recepšu konkursā.
Grilētas cūku ribas, marinētas terijaki mērcē Māra Jansona gaumē
Gardās, mīkstās, smaržīgās grilētās cūku ribiņas. To priekšrocība grila vakarā ir tā, ka ribas pirms marinēšanas tiek novārītas jau gatavas, un, kad ir iekurts grils, tās ir tikai jāapbrūnina, līdz ar to izsalkušie samērā ātri var jau našķoties ar apetelīgo gardumu.
Glazētas ribiņas ar medu un garšaugiem
Glazētas ribiņas ar medu un garšaugiem - ikdienas vai svētku galdam.
Ribiņas viskija marinādē
Lieliska gaļas marinādes recepte viskija mīļotājiem.
Cepeškrāsnī ceptas cūkas ribiņas saldskābā mērcē
Cūkas ribiņu recepti saldskābā mērcē iesaka portāla "Cālis" lietotājs Rakaris.
Cūkas ribiņas medus sinepju glazūrā
Beidzot ir pienākusi ziema un, spriežot pēc kliedzošajiem virsrakstiem ziņu portālos, tad šis aukstums laikam ir kaut kas anormāls. Nezinu gan, ziema kā ziema, beidzot būs aizsalis kāds ezers un es varēšu nodoties savām iksvētdienas peldēm! Jau divas reizes esmu bijusi, neskatoties, ka nebija ledus. Izrādās, ka iebrist aukstā ezerā nemaz nav tik grūti, kā man sākumā likās. Tagad mani uztrauc tikai viens, ja ezers būs aizsalis, vai kāds būs pamanījies izkalt tajā caurumu, vai arī man pašai par to būs jārūpējas. Tad jau rīt redzēs!
Cūkgaļas ribas ar ķiplokiem
Cūkgaļas ribas ar ķiplokiem baltvīna un sīpolu mērcē.
Sulīgas ribiņas garšvielu marinādē
Ribiņas marinētas un ceptas cepeškrāsnī ikdienas maltītei vai viesus uzņemot.
Ribiņas terijaki marinādē ar sezama sēklām
Cepeškrāsnī gatavojamas ribiņas austrumnieciskā marinādē.