fokača
Foto: Shutterstock
Ja pica un dažādi pastas veidi ir visiem labi zināma Itālijas kulinārā mantojuma klasika, tad fokača – itāliešu tradicionālā raudzētā maize – nav ieguvusi tik plašu atpazīstamību. Un žēl, ka tā, jo fokača ir ne vien ārkārtīgi vienkārši pagatavojama, bet to var papildināt arī ar dažādām piedevām, piemēram, olīvām, ķiploku daiviņām, tomātiem, garšaugiem un citiem labumiem.

Daudziem ir maldīgs uzskats, ka maizes cepšana ir piņķerīgs un laikietilpīgs pasākums, kas nav ieguldīto pūļu vērts. Jāatzīst, ka šis pieņēmums nav gluži bez pamata, jo ir daudzas receptes, kas paredz maizes mīcīšanu līdz septītajiem sviedriem un dažnedažādas citas izdarības, kas, jau buroties cauri receptei, aizdzen jebkādu vēlmi tikt pie gardi smaržojoša pašceptas maizes klaipiņa. Bet, vienreiz pagatavojot fokaču, nākas secināt, ka ne vienmēr izcils rezultāts panākams tikai ar nogurdinošu darbu.

Tiek uzskatīts, ka tieši fokača ir picas "vecmāmiņa", skaidro portāla "Kitchenmag" autori. Atšķirība tikai tajā, ka svarīgākais fokačas elements ir maize, savukārt picai tas ir pildījums. Teju katrā Itālijas reģionā fokača tiek cepta citādi: atšķiras gan maizītes biezums, gan forma. Arī piedevas var tikt gan izkārtotas virs maizes, gan izmantotas kā pildījums.

Foto: Shutterstock

Visbiežāk itālieši maizīti pirms šaušanas krāsnī dāsni ieziež ar olīveļļu, iespiež tajā nomizotas ķiploka daiviņas un rozmarīna skujiņas. Kad fokača gatava, visu māju piepilda neaprakstāmi apetītlīgs aromāts, kas drīz vien pievilina izsalkušos mājiniekus. Bet, kas tad jāņem vērā, lai fokača vienmēr izdotos nevainojami garda?

Pieci knifiņi, kas jāņem vērā, lai fokača izdotos vienmēr

Foto: Shutterstock

Lai fokača vienmēr izdotos nevainojami garda, jāatceras daži pavisam vienkārši nosacījumi.

  1. Pirms gatavošanas milti noteikti ir jāizsijā, lai bagātinātu tos ar skābekli un maizīte labāk uzrūgtu.
  2. Maizes iejaukšanai izmanto siltu ūdeni – pārāk karsts vai auksts šķidrums neveicinās raudzēšanas procesu.
  3. Ja vēlies, lai maize ir īpaši pufīga, aizstāj ūdeni ar uzsildītu gāzēto minerālūdeni. Veidojot plakanos maizes klaipiņus, ar mīklu jāapietas uzmanīgi – to nedrīkst aktīvi spaidīt un mīcīt, lai neizspiestu no mīklas gaisa burbulīšus, kas ir atbildīgi par gatavās maizītes pufīgumu.
  4. Kad klaipiņi novietoti veidnē, kas iepriekš izklāta ar cepamo papīru, tiem jāļauj 20–30 minūtes "atpūsties", tikai tad maize būs gatava cepšanai.
  5. Nedaudz olīveļļas uzlej arī uz cepamā papīra: cepšanas laikā tā daļēji iesūksies fokačā, padarot maizi vēl aromātiskāku un kraukšķīgāku.
  6. Maizes ieziešanai pirms cepšanas parasti tiek izmantota olīveļļa, bet pamēģini to aizstāt ar emulsiju, kas iegūta, 1:1 sajaucot olīveļļu ar ūdeni un papildinot šo maisījumu ar šķipsnu sāls. Šādi fokača cepoties nezaudēs mitrumu un sulīgumu.
  7. Lai fokača būtu gardāka, to vari papildināt ar dažādām sastāvdaļām, ko mirkli pirms cepšanas ievieto maizītē ar pirkstu iespiestos iedobumos.
  8. Biežāk izmantotās sastāvdaļas fokačas papildināšanai ir: mizotas ķiploka daiviņas, olīvas, ķirštomāti, saulē kaltētu tomātu gabaliņi, rozmarīns, baziliks, timiāns un citi garšaugi. Bet, ja vēlies, vari pirms cepšanas maizīti devīgi pārkaisīt ar rīvētu sieru vai sezama sēkliņām.

Kā izcept fokaču ar olīvām, ķiplokiem un rozmarīnu

Foto: Shutterstock

Lai pagatavotu fokaču, tev būs nepieciešamas šādas sastāvdaļas:

450 g miltu;
300 ml silta ūdens;
2 ĒK olīveļļas;
1 TK sāls;
1 ĒK brūnā cukura;
2 TK sausā rauga;
10-12 olīvas;
rozmarīns (svaigs vai kaltēts);
4-5 ķiploku daiviņas.

Lielā bļodā iesijā miltus, ielej ūdeni un eļļu. Pieber sāli, cukuru un raugu. Sāc maisīt un mīcīt, līdz veidojas viendabīga masa un mīci vēl kādas 5 minūtes, līdz mīkļa kļūst gludena, iegūstot satīna spīdumu. Pārkaisi izveidoto mīklas bumbu ar miltiem, apsedz ar dvielīti un atstāj rūgt uz stundu.

Tagad mīklu liecj uz plāts, to ar rokām pavelkot un izlīdzinot, lai biezums ir apmēram 2-3 cm. Fokačai nav jābūt regulāras formas. Tad pārkaisi ar miltiem, apsedz ar dvielīti un atstāj uzrūgt vēl 30 minūtes.

Pirms cepšanas izveido maizē iedobumus, liec tajos olīvas, ķiplokus, garšaugus. Pārsmērē maizi ar olīveļļu.

Krāsni uzkarsē līdz 230*C, liec iekšā maizi un cep apmēram 20 minūtes.

Kad maize izņemta no plīts, apslaki to ar ūdeni (lai neveidojas pārāk cieta garoza) un, apklājot ar dvielīti, ļauj padzist.

Kad maize gatava, visgaršīgāk to lauzt ar rokām un pasniegt kā piedevu pie zupas, salātiem vai gaļas ēdieniem.

Īpaši lieliski fokača garšos, ja ēdīsi to vēl siltu, pārziežot ar sviestu, krēmsieru vai iemērcējot olīveļļā, kas papildināta ar etiķi, caur spiedi izspiestu ķiploka daiviņu un šķipsnu sāls.

Pāri palikušo fokaču gareniski sagriez uz pusēm un izmanto, lai pagatavotu gardas sviestmaizes līdzņemšanai uz darbu, pildot ar sieru, šķiņķi vai citiem labumiem.

"Tasty" krājumos ir atrodama arī recepte fokačai ar olīvām un saulē kaltētiem tomātiem – meklē to te. Savukārt vīģu un rozmarīna fokačas recepte ir atrodama šeit.

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!