ēdiens pikniks
Foto: Shutterstock
Vasara ir tas laiks, kad beidzot baudām siltos (šobrīd gan vēl ļoti nosacīti) vakarus savu draugu un ģimenes lokā, apvienojot labu sabiedrību ar gardu ēdienu. Bieži vien ēdiena baudīšana šādos mielošanās pasākumos pie dabas krūts pārvēršas nudien par kārtīgu ēdiena likvidēšanu, un tā kā pikniku ir ne mazums, vaicājām uztura speciālistei Lizetei Pugai padomu, kā plānot šīs maltītes un ar ko aizstāt mazāk veselīgos našķus, lai sev nenodarītu skādi.

Gaļas izvēle


Izvēloties gaļu, Puga iesaka variēt ar dažādiem veidiem – iegādājoties kā putna, tā arī ierasto cūkgaļu, gan kādu ekskluzīvāku gaļas gabaliņu kā, piemēram, jēru.

"Svarīgi, lai šī gaļa būtu liesa, marinējot netiktu izmantots ļoti daudz sāls," atgādina Puga, skaidrojot, ka daudz jau ir viena tējkarote, kas ir pieauguša cilvēka dienas norma. Turklāt jāizvairās arī no garšas pastiprinātājiem (E 620 – 640), konservantiem un treknām mērcēm, piemēram, majonēzes.

Ja priekšroka tiek sniegta nevis gaļai, bet gan cīsiņiem, uztura speciāliste iesaka rūpīgi aplūkot to sastāvu un izvēlēties patiešām labas kvalitātes produktu. "Taču kopumā desas, cīsiņus, kā arī pārstrādātu gaļu, dažādus kūpinājumus ieteicams izvēlēties pēc iespējas retāk. Tie satur gan gana daudz tauku, gan sāls. To pārmērīga lietošana uzturā tiek saistīta ar paaugstinātu vēža rašanās risku," skaidro speciāliste.

Runājot par grilējumiem, tai ne vienmēr jābūt gaļai vai tās izstrādājumiem, uztura speciāliste aicina, piemēram, iemarinēt sēnes un likt tās uz grila.

Gaļas pagatavošana: kāpēc labāk marinēt un nepārcept melnu


Foto: Shutterstock


Uztura speciāliste gan aicina gaļu marinēt pašiem, piemēram, citrona sulā, izmantojot svaigus garšaugus (pētersīļus, dilles, ķiplokus, lokus u.c.) bezpiedevu jogurtu, kefīru, dažāda veida etiķus utt. "Ja gaļa ir liesa, pašu marinēta, nepārsālot tā lieliski papildinās vasaras vakaru un būs arī piemērota tiem, kas rūpējas par savu figūru," noteic Puga.


Būtiska nozīme ir arī gaļas gatavošanai. Noteikti ir jāseko līdzi, lai gaļa netiktu sadedzināta galīgi melna. "Tā gluži nebūs tā pati "veselīgā ogle", ko dzer, kad ir problēmas ar vēderu. Sadegšanas procesā gaļā veidojas desmitiem kancerogēnu savienojumu, kas var veicināt dažādu saslimšanu risku," tā Puga par maldīgajiem uzskatiem.
Tiek uzskatīts, ka cilvēkam nedēļas laikā vajadzētu apēst ne vairāk kā 300 –500 g gaļas, stāsta Puga. "Izsenis mums visiem jau zināms – kas par daudz, tas par skādi. Tāpēc noteikti gaļu nevajadzētu grilēt katru dienu," uzsver uztura speciāliste.

Hotdogi un hamburgeri

Foto: Shutterstock

Viens no iecienītajiem vasaras dārza ballīšu ēdieniem nešaubīgi ir arī dažādi pašgatavoti burgeri, kuros ielikt nule uzcepto gaļu, mērci, dažādus dārza labumus un notiesāt gardu muti. Tomēr, dzirdot kritiku, kas vērsta pret ātrās ēdināšanas iestāžu sagatavotajiem šāda tipa ēdieniem, dažkārt var "nosisties" apetīte.

Puga uzsver – visa māksla ir labumu pagatavošanā. "Ja vasaras vakaros gribam pagatavot kādu burgeri, tad svarīgi, protams, atkal – kāda veida gaļu gatavosim? Kāda veida maizi izvēlēsimies? Pilngraudu vai baltmaizi? Tāpat arī kādu mērci pievienosim – pašu gatavotu uz jogurta bāzes vai majonēzi?"

"Burgeris, ja tas ir pareizi pagatavots, var būt pat ļoti veselīgs," skaidro Puga. Viņa teic, ka ar hotdogiem tomēr ir nedaudz cits stāsts – bez desas tas jau vairs nebūšot hotdogs.

Čipsu aizstājēji, mērcītes un citi našķi


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Čipsu sastāvā parasti ir augsts zemas kvalitātes taukvielu un sāls daudzums, kas nav veselīgi, paaugstinot sirds un asinsvadu slimību, gan aptaukošanās risku. Pefekti tos var aizstāt ar dārzeņu čipsiem, to klāsts veikalos paliek arvien plašāks. Taču tos var pagatavot arī pats, piemēram, lapu kāpostu čipsus liek uz cepešpannas, pievieno nedaudz eļļas, garšaugus un cep 150 grādu temperatūrā 5 -7 minūtes. Lai tos pagatavotu, nevajag būt pavāram. Tas ir patiešām vienkārši," uzsver Puga.


Dārzeņu plates bieži vien mēdzam apvienot kopā ar dažādām mērcītēm. Uztura speciāliste skaidro, ka veselīgi būs to pagatavot pašam ar bezpiedevu jogurtu un svaigiem garšaugiem. "Vajadzētu izvairīties no gatavajiem garšvielu maisījumiem, jo to sastāvā ir garšas pastiprinātāji, augsts sāls daudzums, kas radīs tādu kā garšas apmānu un sajūtu, ka vajag vēl un vēl. Majonēzes un trekna krējuma mērces būs enerģētiski bagātas, tāpēc nebūs piemērotas cilvēkiem ar zemu aktivitāšu daudzumu ikdienā."
Puga atgādina, ka vasarā tomēr daudz un lielos apjomos pieejami dažādi augļi, kas ir arī vislabākie un veselīgākie kārumi. "Var pagatavot arī gardas jogurta un biezpiena kūkas apvienojumā ar pilngraudu pārslām, riekstiem, sēklām un svaigiem augļiem. Taču saldējumam vasarā arī nav ne vainas!"

Veikala sulas kā ēdiens, bet ūdens – dzēriens


Foto: Shutterstock

Lielu lomu piknikos spēlē arī dažādi padzērieni. Visbiežāk gan cukurotas limonādes, bet uztura speciālistei ir cits risinājumus: "Kā dzērienus ieteiktu gatavot gardus un svaigus augļu, ogu ūdeņus, kur svaigam ūdenim pievieno vēlamos augļus. Sanāk patiešām gardi, un ir laba alternatīva saldinātajiem dzērieniem kā sulām un limonādēm. Iespējams arī pagatavot ledus tējas. Gatavojot pašiem, sekot līdzi pievienotajam cukura vai medus daudzumam, lai tas nebūtu tomēr pārmērīgs."

"Veikala sulām, ja vien tās patiešām ir sulas, nav ne vainas. Taču jāatceras, ka tās ir ēdiens, nevis dzēriens, ar ko slāpes veldzēs. To sastāvā ir ļoti daudz cukura gluži tāpat kā limonādēm. Tāpēc, kad gribas padzerties, dzeram ūdeni – svaigu, ar ogām vai gāzētu. Dzeram!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!