konservēti tomāti paprika
Foto: Shutterstock
Lečo ir viena no populārākajām un arī gardākajām uzkodām, kuras izcelsme ir meklējama Ungārijā. Šķiet, ka lečo garša lielākajai daļai no mums ir pazīstama jau kopš bērnības, jo jau tolaik veikalos varēja iegādāties burciņās pildītas sulīgas paprikas strēmelītes saldskābā, aromātiskā tomātu mērcē. Kas to reizi pagaršojis, noteikti piekritīs, ka ir vērts iemācīties lečo pagatavot mājas apstākļos, jo vasarā to var baudīt kā vieglu, sulīgu pamatēdienu, bet, ieburkojot rudens un ziemas krājumiem, izmantot kā piedevu dažādiem gaļas, graudaugu un dārzeņu ēdieniem.

Portālos "Jedimdoma" un "Coocook.me" smēlāmies idejas, kā mājas apstākļos pagatavot nevainojami gardu lečo, kas iepriecinās gan pašu gatavotāju, gan arī ciemiņus ar sulīgu garšu un apetīti rosinošu aromātu.

Teju visi zina, ka lečo dzimtene ir Ungārija, bet mūsdienās šī uzkoda ir iemantojusi popularitāti gandrīz visā Eiropā. Tradicionāli lečo gatavo no dārzeņiem, bet neeksistē viena konkrēta īstā un pareizā recepte. Šajā ziņā lečo ir līdzība franču virtuves klasiku – ratatuju, kas arī tiek gatavots dažādos veidos un no dažādiem dārzeņiem.

Ja vēlies organismu uzlādēt ar vērtīgiem sezonas dārzeņu vitamīniem un minerālvielām, tad lečo būs ideāls variants, kā to paveikt, jo šis ēdiens ir bezgala universāls: to var likt galdā gan kā silto, gan auksto uzkodu vai arī izmantot vienkārši kā piedevu dažādiem pamatēdieniem vai pat kā garšvielu zupām un sautējumiem.

Lasi tālāk un uzzini, kādas ir lečo sastāvdaļas, un kā to pagatavot – gan ātrai apēšanai, gan ziemas krājumiem.

Lečo galvenās sastāvdaļas



Lai arī, kā jau minēts, vienas universālas lečo receptes nav, tomēr ir divas komponentes, kas ir neiztrūkstošas, šķiet, visās šīs gardās uzkodas variācijās. Tie ir tomāti un paprika, kuru savienība tad arī rada specifisko un neaizmirstamo lečo garšu.

Izvēlieties tikai nogatavojušos tomātus. Vislabāk, ja tie ir ne tikai nobrieduši, bet arī saldi un gaļīgi pēc konsistences. Tad lečo noteikti būs pietiekoši biezs un iegūs piesātinātu garšu. Šai ungāru uzkodai labāk derēs pat nedaudz pārgatavojušies tomāti, nevis pusgatavi.

Pirms gatavošanas tomātiem ir jānoņem miza. Lai to labāk un vieglāk paveiktu, katrā tomātā izdara nelielu krustenisku iegriezumu, pārlej tomātus ar verdošu ūdeni un uz pāris minūtēm atstāj. Tad ūdeni nolej un miza būs noņemama bez problēmām.

Paprika noteikti ir otra galvenā ungāru lečo sastāvdaļa, bet ir dažas nianses, kas jāievēro, to izvēloties. Lai uzkoda izdotos garšīga un arī pievilcīga, izvēlies tikai sarkano papriku, jo tā parasti ir saldāka un sulīgāka, un tas nav mazsvarīgi, lai lečo izdotos tiešām gards. Arī papriku jāizvēlas pēc iespējas sulīgāku, gaļīgāku un ar pēc iespējas gludāku mizu, kas nedrīkst būt savītusi vai iebojāta. Protams, var pievienot arī citas krāsas papriku, bet bez pārspīlējumiem.

Bez tomātiem un paprikas lečo ir jāpievieno arī citi produkti, kas ēdiena garšu padarīs interesantāku, piemēram, dažādas garšvielas un zaļumi. Ar tomātiem un papriku kopā labi saderēs kinza, baziliks, timiāns un pētersīļi. Gatavojot lečo, kas paredzēts ilgstošai uzglabāšanai, tos ieteicams pievienot kaltētā veidā. Nepārspīlē ar garšaugu daudzumu, atceries par zelta vidusceļu, jo, kas par daudz, tas var būt arī par skādi. Ja pievienosi lečo svaigus zaļumus, tad to vislabāk darīt piecas minūtes pirms pannas vai katliņa noņemšanas no uguns.

Kā pagatavot lečo ātrai apēšanai



Lai pagatavotu lečo ātrai apēšanai, dziļā pannā olīveļļā pāris minūtes apcep paprikas strēmeles. Ja vēlies, vari droši pievienot arī dažādus sulīgus sezonas dārzeņus, piemēram, baklažānu vai cukīni ripiņas, jaunos burkānus vai lielos gabalos sagrieztu sīpolu. Minūti pirms beigām pievieno pannas saturam sīki sakapātus ķiplokus un lauru lapu, šķipsnu sāls un nedaudz cukura, kas sabalansēs pārējās garšas. Tad pārlej pannas saturu ar tomātiem, kas atbrīvoti no miziņām un sablendēti vai sasmalcināti un zem vāka uz nelielas uguns sautē 5-10 minūtes. Īsi pirms pasniegšanas iemaisi lečo krietnu sauju kapātu zaļumu. Ja vēlies, vari pievienot arī rīvētu citrona miziņu un nedaudz citrona sulas. Asu garšu cienītāji var lečo papildināt ar kapātiem čili pipariem vai šķipsnu čili pārslu.

Noteikti izmēģini arī citus variantus: dārzeņu sagatavošanu cepeškrāsnī vai uz grila, jo arī tad tie būs gan sulīgi, gan garšīgi. Atcerieties, ka universālas lečo receptes nav, tāpēc nebaidies eksperimentēt un paļaujies uz savu intuīciju. Varbūt tieši tev izdosies radīt kādu oriģinālu recepti, kas sajūsminās visus draugus un radus.

Lečo, bez šaubām, ir ideāls vasaras pamatēdiens, bet tas nenozīmē, ka lečo nevar kalpot arī kā viegla un sulīga piedeva citiem ēdieniem. Tas lieliski papildinās putnu un gaļas ēdienus, biezputras, dārzeņu sacepumus. Ņem vērā, ka lečo lieliski garšos arī ar grauzdētu baltmaizi, kā arī ar šķēli pavisam parastas rupjmaizes un glāzi vēsa kefīra.

Lasi tālāk un uzzini, kā pagatavot lečo ziemas krājumiem.

Kā pagatavot lečo ziemas krājumiem



Foto: Shutterstock
Lai sagatavotu lečo ziemas krājumiem, tev būs nepieciešamas šādas sastāvdaļas:
  • 2,5 kg gatavu tomātu;
  • 2,5 kg sulīgas sarkanās paprikas;
  • 1 galviņa ķiploku;
  • bunte pētersīļu;
  • 2/3 glāze saulespuķu eļļas;
  • 1 glāze cukura;
  • 1 ĒK sāls (ar kaudzi);
  • 2-3 lauru lapas;
  • 6 smaržīgie pipari;
  • 5 ĒK 9% etiķa.


Paprikai izņem sēklotni, sagriež papriku strēmeles. Ķiplokus nomizo, sagriež plānās šķēlītēs. Pētersīļus sakapā.

Tomātus noblanšē, noņem tiem miziņas. Izmaļ tomātus caur gaļas mašīnu un iztrin caur sietu, lai atbrīvotos no sēkliņām. Tomātu masu lej lielā katlā, liek karsēties, pievieno eļļu, sāli un cukuru. Liek iekšā paprikas strēmeles. Kad katliņa saturs sāk vārīties, uzliek vāku un uz mazas liesmas sautē aptuveni 20 minūtes.

Tad pievieno kapātus zaļumus, etiķi, lauru lapas, piparus, ķiplokus un sautē vēl 5 minūtes. Lauru lapas "izzvejo", lečo lej iepriekš sterilizētās burkās, aizvāko ar iepriekš 5 minūtes novārītiem un nožāvētiem vāciņiem.

Apgriež burkas ar vākiem uz leju, ietin segā un ļauj pilnīgi atdzist. Tad uzglabā pieliekamajā vai pagrabā.

Pielikumā atradīsi vēl septiņas "Tasty" konservēšanas sadaļas krājumu versijas par lečo tēmu ziemas krājumiem.

Lai labi garšo!

Paprikas lečo pēc Latgales tradīcijām

Foto: Shutterstock

Lečo varētu būt viena no tām receptēm, kurai teju katrā mājā ir sava īpašā recepte. Ar savu lečo recepti dalās kāda ''Tasty'' lasītāja, sakot, ka gala rezultāts iznākot maigs, bet tik gards, ka pašu mājām tiekot ēst tāpat, karotēm vien.

Lasīt vairāk

Sēņu lečo

Foto: Shutterstock

Sēņu lečo - piedeva burciņā.

Lasīt vairāk

Vīriešu zapte 'a la' lečo

Foto: Shutterstock

Vīriešu zapte 'a la' lečo - ziemas krājumi burkās.

Lasīt vairāk

Lečo ziemai

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojamas lečo ziemai.

Lasīt vairāk

Dārzeņu salāti ziemai - it kā lečo

Foto: Shutterstock

Dārzeņu salāti burciņā - piedevām ziemas garumā.

Lasīt vairāk

Kabaču lečo ungāru gaumē

Foto: Shutterstock

Lečo no kabača ungāru gaumē - karstā uzkoda vai piedeva pie otrā ēdiena.

Lasīt vairāk

Zaļo tomātu lečo

Foto: Shutterstock

Zaļo tomātu lečo - vienkārši un ļoti gardi.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!