sirsdmīļais dārgais sviests
Foto: Shutterstock
Šobrīd, kad sviesta cenas sasniegušas galvu reibinošus augstumus, jāizdara izvēle: kult to pašrocīgi, doties lētāka produkta meklējumos uz kaimiņvalstīm vai kritiski pārskatīt savus gatavošanas ieradumus, cenšoties samazināt sviesta patēriņu. Lai izvēlēties būtu vieglāk par vieglu, iepazīsties ar mūsu noderīgajiem ieteikumiem.

Atbilstoši Latvijas Tirgotāju asociācijas datiem, vidējā sviesta cena 2016. gada martā Latvijā bija 7,9 eiro kilogramā, 2017. gada martā – 8,55 eiro kilogramā, bet augustā tā sasniedza 13,1 eiro kilogramā.

Ja Latvijā šobrīd 180-200 gramus smagas sviesta paciņas cena var sasniegt un pat pārsniegt 2 eiro robežu, tad Lietuvā tāda pat paciņa maksā vismaz 50-70 centus lētāk. Un, ja palaimējas "notrāpīt" uz akciju, tad, ak, tavu laimi, var tikt pie "dzeltenā zelta" paciņas, kas maksā vien 99 centus – brīvdienu izbraukumā uz kaimiņvalsti novērojusi "Delfi" sociālo tīklu redaktore Andra Čudare.

Lasi tālāk un uzzini, ar ko aizstāt sviestu, cepot kūkas, kā to pagatavot mājās, un kādos gadījumos cepšanai dārgā sviesta vietā labāk izmantot demokrātisko eļļu.

Kā konditorejas izstrādājumos sviestu aizstāt ar eļļu

Foto: Shutterstock


Iemesli, kādēļ sviests mīklas receptē ir jāaizvieto ar eļļu, var būt dažādi. Kādam ir alerģija pret piena taukiem, kāds ir vegāns, bet citam vienkārši mājās nav sviesta, bet ir vēlēšanās izcept kūku.

Visbiežāk kūku mīklās tiek izmantots sviests, kuru ļoti veiksmīgi var aizvietot ar eļļu. Kūkām vispiemērotākās būs neitrālas eļļas, bez specifiskas garšas un smaržas vai riekstu eļļas, kuras ļoti labi sader ar kūku saldumu un aromātiem. Ieteicamās eļļas ir vīnogu kauliņu eļļa, augu eļļa, filtrēta rapšu eļļa, valriekstu eļļa vai citu riekstu eļļa.

Cik tad eļļas jāizmanto, lai ar to aizstātu receptē norādīto sviesta daudzumu:

  • 10 grami sviesta - 1 ½ tējkarote eļļas;
  • 15 grami - 2 ½ tējkarotes;
  • 30 grami - 1 ½ ēdamkarote;
  • 60 grami - 3 ēdamkarotes;
  • 75 grami - ¼ glāzes;
  • 115 grami - ¼ glāzes un 2 ēdamkarotes;
  • 150 grami - ½ glāzes;
  • 225 grami - ¾ glāzes;
  • 450 grami - 1 ½ glāzes.

Ja tu sviestu bieži izmanto ne vien kūku un citu konditorejas izstrādājumu gatavošanai, bet arī cepšanai, tad, iespējams, pienācis laiks pārskatīt savus paradumus, jo, kā izrādās, ka ne visu produktu cepšanai sviests ir tā labākā izvēle.

Ko cept sviestā, bet ko – labāk eļļā

Foto: Shutterstock


Ja nevari izlemt, cept eļļā vai sviestā, atceries šo vienkāršo principu – ja cepsi uz ļoti karstas uguns, jāņem eļļa, bet, ja cepšana-sautēšana paredzēta uz vidējas liesmas, derēs arī sviests. Jāatceras gan, ka sviestā esošās piena sausnas pakļauj šo taukvielu piedegšanai, kas pēcāk ietekmē arī pašas maltītes garšu.

Parasti eļļā tiek apcepta gaļa, jo tai ir vajadzīgs lielāks karstums, bet dārzeņi tiek cepti sviestā, jo tas piešķir tiem patīkamu, maigu garšu. Abas taukvielas būs piemērotas jūras velšu un zivju gatavošanai. Sviestam uz pannas viegli jāputo un jāsaglabā gaišā krāsa – tiklīdz tas kļūst brūns, tas jau tuvojas degšanas punktam. Cepšanai pateicīgas ir augu eļļas, piemēram, rapšu, saulespuķu un zemesriekstu eļļas.

Tomēr ir viens triks, kas var palīdzēt izvairīties no sviesta pāragras apdegšanas, un tā ir augu eļļa. Brīdī, kad sviesta piciņa tiek ielikta pannā, lai izkustu, piepilini tai klāt pavisam nedaudz augu eļļas – tas palīdzēs sviestam tik ātri nekļūt brūnam, norāda Cook's Illustrated.

Bet, ja ātrajai apcepšanai sviestu neizmanto, jāņem vērā, ka dažādām eļļām ir atšķirīga degšanas temperatūra. Par to vairāk vari uzzināt šajā rakstā par vārīšanu eļļā. Bet šajā rakstā vari uzzināt, kādām gatavošanas metodēm kuras eļļas būs piemērotākas.

Ar pašgatavotu sviestu pat maize garšos pavisam citādāk. Lasi tālāk un uzzini, kā sakult sviestu mājas apstākļos.

Kā mājās sakult sviestu

Foto: Shutterstock

Taisīt sviestu ir ļoti vienkārši, ir tikai vajadzīgs auksts, trekns saldais krējums, lai gan vari izmēģināt uztaisīt sviestu arī no skāba krējuma.

Ielej blenderī aukstu krējumu. Noteikti uzliec vāciņu un tikai tad ieslēdz motoru. Apmēram pēc piecām minūtēm vai nedaudz vairāk krējums sāks dalīties sviestā un paniņās. Kad tas sāk notikt, izslēdz blenderi un ļauj sviestam pastāvēt kādas divas minūtes. Šajās minūtēs sviests uzpeldēs uz augšu. Tad nolej paniņas citā traukā un ar karoti vai lāpstiņu izspaidi sviestu, lai pēc iespējas labāk atdalītos paniņas.

Varētu teikt, ka sviests ir gatavs, bet, ja vēlies, lai sviests stāvētu svaigs ilgāk par divām dienām, tad tas ir jāmazgā. Uzlej uz sviesta ledus aukstu ūdeni un ieslēdz blenderi uz 30 sekundēm. Nolej skalojamo ūdeni un izspaidi pēdējās paniņu pilītes. Sviests gatavs. To var lietot bez piedevām vai aromatizēt ar kādu iemīļotu garšaugu.

Noskaties video, kā var uztaisīt nelielu daudzumu sviesta bez blendera, izmantojot tikai burciņu. Ieguvums ir tas, ka neliels daudzums sviesta nav jāmazgā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!