1. Nepērc saldētas vistu aknas – izvēlies tikai svaigu produktu. Cepot atkausētas aknas, tās ātri vien atsulosies un pannā sautēsies savā sulā, rezultātā kļūstot sausas un nepievilcīgi pelēkas. Reiz sasaldētas akniņas nevarēs izcept tā, lai tās iegūtu skaisti zeltainu garoziņu, kas palīdz saglabāt sulas aknu gabaliņu iekšpusē.
2. Pirms cepšanas aknas rūpīgi nosusini, izmantojot papīra dvieli. Un nekādā gadījumā nesāli tās! Vistu aknas pēc savas konsistences ir ļoti maigs produkts, tādēļ sāls pievienošana veicinās gabaliņu atsulošanos. Sāli pievieno aknām, kad tās jau ir izceptas.
3. Ja vēlies, lai aknas iegūtu apetelīgi kraukšķīgu garoziņu, cep tās tikai iepriekš kārtīgi uzkarsētā eļļā vai sviestā. Pannā nekādā gadījumā nevajadzētu likt visas cepšanai paredzētās aknas vienlaicīgi, jo, rīkojoties šādi, eļļas temperatūra pannā strauji pazemināsies, aknas sāks sautēties savā sulā, un tu vari atvadīties no sapņa par zeltaino garoziņu. Lai novērstu šādu gala iznākumu, liec aknas uzkarsētajā taukvielā pakāpeniski – pa vienam gabaliņam, turklāt atstatus vienu no otra, lai panna nebūtu pārblīvēta.
4. Kad akniņas no vienas puses apcepušās patīkami brūnas (atceries, ka cepšanas laikā tās nevajadzētu bieži bakstīt un apgrozīt, ļaujot veidoties kraukšķīgai garoziņai), apgriez tās. Šajā brīdī pannas saturam var pievienot smalki sakapātu sīpolu vai ķiploku. Turpini cept akniņas pāris minūtes, tad pārbaudi to gatavības pakāpi, uzspiežot ar pirkstu mīkstumam – pareizi izceptiem gabaliņiem nav jābūt pārlieku cietiem. Tev jāsajūt, ka tie viducī vēl ir elastīgi, tātad būs ļoti sulīgi. Šis tad arī ir īstais brīdis ņemt pannu nost no plīts. Ja tomēr tevi māc šaubas, izcel vienu gabaliņu no pannas un pārgriez – ja vidiņš ir viegli rozīgs, nevis nepievilcīgi pelēks, tad akniņas ir gatavas.
5. Ņem vērā, ka vistu akniņas turpinās gatavoties vēl pāris minūtes pēc tam, kad panna būs nocelta no plīts. No maigo vistu akniņu pārcepšanas īpaši jāuzmanās tad, ja cepšanai izmanto čuguna pannu vai līdzīga tipa pannu ar biezu apakšu, kas nezaudē temperatūru vēl krietnu brīdi pēc gatavošanas beigām. Šādā gadījumā uzreiz akniņas labāk noņem no pannas un pārliec citā traukā. Lai iegūtu gardu mērcīti, pannā palikušajiem sīpoliem vai ķiplokiem pievieno gaišo sojas mērci, karoti medus un maisot sautē, līdz mērce sāk sabiezēt, tad pārlej to akniņām, pārkaisi visu ar kapātiem zaļumiem un izbaudi katru kumosu.
Kad vistu akniņas gatavas, tās vari gan pasniegt gan kā gardu uzkodu, vēl siltas likt uz grauzdētas maizes šķēles ar kādu sālīta gurķa šķēli, gan pārliet ar krēmīgu mērci un baudīt ar griķiem, maigu kartupeļu biezputru vai makaroniem piedevās. Bet, ja vēlies, vari pagatavot īpaši gardus vistu akniņu salātus – mūsu krājumos ir lērums apetelīgu recepšu, kuras atradīsi te.
Lai labi garšo!