vistas stilbiņi garšvielas garšaugi
Foto: Shutterstock
Veikalā, pētot garšvielu stenda saturu, galva vai iet uz riņķi no plašā piedāvājuma. Izdarīt izvēli par labu kādam konkrētam produktam vai aromātisko augu maisījumam nebūt nav tik vienkārši pat tad, ja skaidri zināms, ka šodien galdā tiks celta maltīte, piemēram, no vistas gaļas. Lai nesabojātu iecerēto ēdienu, izvēloties nepiemērotus garšaugus, kas nomāc vistas gaļas maigo garšu, piedāvājam tev nelielu špikeri, ko noteikti vajadzētu turēt pa ķērienam, dodoties papildināt garšvielu skapīša saturu.

Lai iecerētais ēdiens rezultātā būtu tiešām garšīgs, ir nepieciešami ne vien kvalitatīvi produkti un prasme tos pareizi pagatavot. Iespējams, tieši prasme izvēlēties piemērotas garšvielas ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem ceļā uz kulināro sasniegumu virsotnēm. Pareizi izvēlēti garšaugi palīdzēs izcelt produktu īpašības, piešķirot tevis gatavotajam ēdienam īpašu "odziņu", atklāj portāls "Kitchenmag". Laiks uzzināt, kuras garšvielas ir gluži kā radītas tieši vistas gaļas ēdieniem!

Ķiploki

Foto: Shutterstock

Virtuvē vienmēr vajadzētu turēt pa ķērienam kādu ķiploka galviņu, jo tā garša lieliski papildina dažādus gaļas, zivju un dārzeņu ēdienus. Lai intensīvais ķiploku aromāts nenomāktu vistas gaļas delikāto garšu, ir jāzina, kā šo garšaugu pareizi pielietot. Pirms vistas gaļas cepšanas pannā uzkarsē sviestu vai eļļu un apcep taukvielā uz pusēm pārgriezta ķiploka daiviņas, līdz tās ir zeltainas. Tad ķiplokus izņem no pannas un turpini aromatizētajā eļļa vai sviestā gatavot iecerēto vistas gaļas ēdienu.

Vēl viens variants – vari izmantot, piemēram, vistas gaļas kotletīšu garšas uzlabošanai kaltētu ķiploku pulveri vai granulas, jo tām ir daudz maigāks aromāts.

Te atradīsi kārdinošu recepti sulīgai citronu sviestā un ķiplokos ceptai vistas filejai.

Paprikas pasta vai pulveris

Paprikas pasta vai pulveris lieliski piestāv dažādiem vistas gaļas ēdieniem, piešķirot tiem ne vien izteiksmīgāku garšu, bet arī ļoti apetītlīgu krāsu. Viegli saldenā paprika vistas gaļai piešķir patīkamu, ļoti maigu pikantumu, kas būs pa prātam pat asu garšu nīdējiem.

Paprikas pasta būs lieliska piedeva dažādām vistas gaļas marinādēm un mērcēm, bet ar pulveri, kas sajaukts ar nelielu daudzumu eļļas, ieberzē vistas cepeti, fileju vai gaļas gabaliņus pirms cepšanas, lai tie iegūtu skaisti zeltainu toni.

Ja vēlies izmēģināt paprikas teju vai maģisko iedarbību uz vistas gaļu, pagatavo vistas paprikašu. Recepti atradīsi te.

Lasot tālāk, uzzināsi, kādas garšvielas vēl ir īpaši piemērotas vistas gaļas ēdieniem.

Karija pulveris vai pasta

Foto: Shutterstock


Karija pulveris vai pasta Āzijā un Indijā ir neatņemama dažādu vistas gaļas ēdienu sastāvdaļa, jo piešķir neitrālajai putna gaļai ne vien īpaši bagātīgu garšu buķeti, bet arī skaisti zeltainu nokrāsu. Vistas plovs vai risoto kļūs daudz garšīgāks, ja tam pievienosi nedaudz karija. Šķipsna šīs austrumnieciskās garšvielas neskādēs arī vistas zupai, padarot to īpaši sildošu un aromātisku.

Lai pieradinātu savas garšas kārpiņas, iesākumā vari pavisam nedaudz karija pievienot vistas cepeša marinādei vai visparastākajā saldā vai skābā krējuma mērcē sautētiem vistas gabaliņiem. Varam solīt, ka tas būs tiešām garšīgi.

Lai pagatavotu vistu ar šampinjoniem krēmīgā karija mērcē, izlasi šo recepti, bet te uzzināsi, kā vienkārši gatavojams sulīgs vistas cepetis ar āboliem un kariju.

Timiāns

Foto: Shutterstock


Timiānam ir raksturīgs viegli rūgtens aromāts un piegarša, kas, it īpaši svaigā veidā, spēj "atdzīvināt" pat vispliekanāko vistas buljonu. Lai pārliecinātos, ka timiāns ir gardas vistas zupas neatņemama sastāvdaļa, pievieno pāris zariņus buljonam gatavošanas beigu posmā un pavāri aptuveni 5 minūtes, tad izņem zariņus un nogaršo virumu. Tu noteikti pamanīsi, ka buljona garšu šis vienkāršais triks ir padarījis daudz niansētāku.

Gatavojot vistu fileju gabaliņus vai šķiņķīšus krējuma mērcē, neilgi pirms noņem pannu uguns, iemaisi mērcē pāris šķipsnas kaltēta timiāna. Kad mērce būs nedaudz padzisusi, arī timiāns būs padarījis savu darbiņu, piešķirot tai patīkamu, viegli nojaušamu garšas noti.

Recepti sarkanvīnā sautētai vistai ar sēnēm un timiānu labākajās franču virtuves tradīcijās meklē te, bet šeit atradīsi recepti vīnā un konservētos tomātos sautētiem vistas gabaliņiem ar timiāna piedevu.

Oregano jeb raudene un majorāns

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press


Oregano, ko zinām arī kā raudeni, un majorāns pēc garšas ir visai līdzīgi. Diemžēl reti kura saimniece zina, kā šīs garšvielas būtu pareizi izmantojamas. Lai tev būtu aptuvena nojauta par to garšas īpašībām, pačukstēsim, ka tieši oregano visbiežāk izmanto, cepot picas, lai piešķirtu tām raksturīgo garšas niansi.

Majorānu un oregano vistas gaļas ēdieniem vislabāk pievienot 3-5 minūtes pirms gatavošanas beigām. Lai pagatavotu neparastu marinādi vistu šķiņķīšiem, spārniņiem vai stilbiņiem, pārlej tējkaroti majorāna vai oregano ar verdošu ūdeni, gluži kā vārot tēju, nedaudz atdzesē, nokās un pārlej gaļai, kas iepriekš ieberzēta ar sāli, pipariem un sīpoliem un citronu šķēlēm.

Recepti krāsnī ceptiem vistu šķiņķīšiem ar oregano atradīsi te.

Koriandrs jeb kinza

Foto: Shutterstock


Kaut pret aromātisko kinzu daudziem ir aizspriedumu, jo tā, lūk, garšojot pēc blaktīm, varam pačukstēt, ka kinzas klātbūtni vistas gaļas ēdienos nejutīs pat pārliecinātākais tās nīdējs, ja šo garšvielu izmantosi pareizi, nepārspīlējot ar daudzumu. No kinzas buntītes vari pagatavot, piemēram, čimičuri mērci, kas noderēs ne vien steika pasniegšanai, bet arī būs lieliska vistas cepeša marināde. Sīki sakapāta kinza ļoti labi piestāvēs arī dažādiem vistas sautējumiem. Vistas gaļas marinādei var izmantot arī koriandra sēklas. Tās piešķirs ļoti patīkamu garšu arī vistas zupai – pievieno nelielu šķipsnu, aizstājot parastos melnos vai smaržīgos piparus.

Sulīgas, pannā ceptas vistas filejas vai šķiņķīšus pirms pasniegšanas vari aromatizēt, pārkaisot ar piestā sagrūstām koriandra sēklām.

Kinzas un vistas gaļas "sadraudzība" raksturīga daudziem Kaukāza ēdieniem, piemēram čahohbili. Recepti meklē te.

Rozmarīns

Foto: Shutterstock


Rozmarīnam, gluži kā timiānam, ir raksturīga viegli rūgtena piegarša ar patīkami svaigām skuju notīm. Rozmarīns vistas gaļai piešķirs neatkārtojamu, viegli mežonīgu, uz karstām oglēm gatavota medījuma aromātu. Tomēr šajā gadījumā ir svarīgi nepārcensties, jo pārlieku liels rozmarīna daudzums maigo vistas gaļu var padarīt nebaudāmu.

Cepot vistas cepti, kotletītes vai karbonādes cepeškrāsnī, uz plāts līdzās gaļai novieto arī 2-3 svaiga rozmarīna zariņus. Cepšanas laikā uz plāts iztecējušie tauki un sula piesūksies ar rozmarīna aromātu, un tev atliks vien ar šo šķidrumu ik pa laikam apslacīt gaļu, līdz tā būs gatava. Uz plāts pāri palikušo buljonu iesakām izmantot gardas mērces pagatavošanai.

Te atrodama recepte sulīgiem vistu šķiņķīšiem ar tomātiem un rozmarīnu, bet te uzzināsi, kā pagatavot zeltainus vistu stilbiņus citronu un rozmarīna marinādē.

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!